1. Një grafik i forcës (F) kundrejt zgjatimit (x ) është paraqitur në figurën më poshtë. Gjeni konstanten e sustës!
Zgjidhje
Formula e ligjit të Hooke-ut :
k = F / x
F = forcë (Njuton)
k = konstantja e sustës (Njuton/metër)
x = ndryshimi në gjatësi (metra)
Konstantja e sustës:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Përcaktoni konstanten e sustës.

Zgjidhje
Konstantja e sustës:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. Susta A ka gjatësinë origjinale prej 60 cm dhe susta B ka gjatësinë origjinale prej 90 cm. Susta A ka konstante 100 N/m, susta B ka konstante 200 N/m. Raporti i ndryshimit në gjatësinë e sustës A me ndryshimin në gjatësinë e sustës B është…
I njohur:
Konstantja e sustës A (kA ) = 100 N/m
Konstantja e sustës B (kB ) = 200 N/m
Forca mbi sustën A (F A ) = F
Forca mbi sustën B (F B ) = F
Kërkohet: Δl A : Δl B
zgjidhje:
Formula e ligjit të Hooke-ut:
Δl = F / k
Δl = ndryshimi në gjatësi, F = forca, k = konstante
Ndryshimi në gjatësinë e sustës A:
Δl A = F A / k A = F / 100
Ndryshimi në gjatësinë e sustës B:
Δl B = F B / k B = F / 200
Raporti i ndryshimit në gjatësinë e sustës A me ndryshimin në gjatësinë e sustës B:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2: 1
[irp]
4. Një spango najloni me gjatësi origjinale 20 cm, tërhiqet nga një forcë prej 10 N. Ndryshimi në gjatësinë e spangos është 2 cm. Përcaktoni madhësinë e forcës nëse ndryshimi në gjatësi është 6 cm.
I njohur:
Forca (F) = 10 N
Ndryshimi në gjatësi ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Kërkohet: madhësia e forcës (F) nëse Δl = 0.06 m.
zgjidhje:
Konstante:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Madhësia e forcës (F) nëse Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N
[irp]
[wpdm_package id='689′]