Shembull Pyetjesh për Momentin Linear

8 Shembuj të Pyetjeve për Momentin Linear

1. Një objekt me masë 1 kg lëviz me një shpejtësi prej 10 m/s. Vrull objekti është…
Diskutim
Dihet :
Masa (m) = 1 kg
Shpejtësia (v) = 10 m/s
Pyeti : impuls linear (p)
Xhevab :
Formula e momentit: p = mv
Përshkrim: p = impuls, m = masë, v = kecepatan.
Impulsi i një objekti është:
p = mv = (1)(10) = 10 kg m/s2

2. Dy objekte, secili me një masë prej 2 kg dhe 4 kg, lëvizin me një shpejtësi prej 20 m/s. Impulsi i secilit objekt është…
Diskutim
Dihet :
Masa e objektit A (mA) = 2 kg
Masa e objektit B (mB) = 4 kg
Shpejtësia e objektit A (vA) = 20 m/s
Shpejtësia e objektit B (vB) = 20 m/s
Pyeti : impulsi i objektit A (pA) dhe impulsi i objektit B (pB)
Xhevab :
Impulsi i objektit A :
pA = mA vA = (2)(20) = 40 kg m/s
Impulsi i objektit B :
pB = mB vB = (4)(20) = 80 kg m/s
Nëse shpejtësitë e të dy objekteve janë të njëjta, objekti me masë më të madhe ka impuls më të madh.

3. Objektet A dhe B kanë secili një masë prej 2 kg. Objekti A lëviz me një shpejtësi prej 2 m/s dhe objekti B lëviz me një shpejtësi prej 4 m/s. Impulsi i objektit A dhe objektit B është…
Diskutim
Dihet :
Masa e objektit A (mA) = 2 kg
Masa e objektit B (mB) = 2 kg
Shpejtësia e objektit A (vA) = 2 m/s
Shpejtësia e objektit B (vB) = 4 m/s
Pyeti : impulsi i objektit A (pA) dhe impulsi i objektit B (pB)
Xhevab :
Impulsi i objektit A :
pA = mA vA = (2)(2) = 4 kg m/s
Impulsi i objektit B :
pB = mB vB = (2)(4) = 8 kg m/s
Nëse masat e të dy objekteve janë të njëjta, objekti me shpejtësi më të madhe ka impuls më të madh.

4. Një objekt me masë 5 kg është në qetësi. Impulsi i objektit është…
Diskutim
Dihet :
Masa e objektit (m) = 5 kg
Shpejtësia e objektit (v) = 0
Pyeti : impulsi i objektit (p)
Xhevab :
p = mv = (5)(0) = 0
Nëse një objekt është në qetësi, atëherë pavarësisht se sa e madhe është masa e objektit, impulsi i objektit është zero.

5. Në një ndeshje bejsbolli, një top me një masë prej 0,5 kg lëviz fillimisht me një shpejtësi prej 2 ms -1 . Pastaj topi goditet me një forcë F të kundërt me lëvizjen e topit, kështu që shpejtësia e topit ndryshon në 6 ms -1 . Nëse topi është në kontakt me shkopin për 0,01 sekonda, atëherë ndryshimi në impuls është...

A. 8 kg ms -1

B. 6 kg ms -1

C. 5 kg ms -1

D. 4 kg ms -1

E. 2 kg ms -1

Diskutim

Dihet që:

Masa e topit (m) = 0,5 kg

Shpejtësia fillestare ( vo2o ) = 2 m/s

Shpejtësia përfundimtare (v t ) = -6 m/s

Intervali kohor (t) = 0,01 sekonda

I pyetur: Ndryshimi në momentum

Përgjigje:

Formula e ndryshimit të momentit:

∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )

∆ p = (0,5 kg) (- 6 m/s – 2 m/s)

∆ p = (0,5 kg)(-8)

∆ p = 4 kg m/s

Përgjigja e saktë është D.

6. Një objekt me një masë prej 100 gramësh lëviz me një shpejtësi prej 5 ms -1 . Për ta ndaluar objektin, një forcë rezistuese F vepron për 0,2 s. Madhësia e forcës F është...

A. 0,5 N

B. 1,0 N

C. 2,5 N

D. 10 N

E. 25 N

Diskutim

Dihet që:

Masa e objektit (m) = 100 gram = 100/1000 = 0,1 kg

Shpejtësia fillestare e objektit (vo2o ) = 5 m/s

Shpejtësia përfundimtare e objektit (v t ) = 0

Koha e përplasjes (Δt) = 0,2 sekonda

Pyetje: Madhësia e forcës F

Përgjigje:

Teorema e impulsit-impulsit pohon se impulsi është i barabartë me ndryshimin e impulsit.

I = ΔP

F (Δt) = m (v t – v o )

F (0,2) = 0,1 (0 – 5)

F (0,2) = 0,1 (– 5)

F (0,2) = -0,5

F = -0,5 / 0,2

F = -2,5N

Madhësia e forcës është 2,5 Njuton. Shenja negative tregon drejtimin e forcës. Një shenjë negative Gaa tregon se forca është e drejtuar në të kundërt me lëvizjen e objektit.

Përgjigja e saktë është C.

7. Një top tenisi me një masë prej 100 gramësh hidhet në dysheme nga një lartësi prej 20 cm pa shpejtësi fillestare. Pasi godet dyshemenë, topi kërcen me një shpejtësi prej 1 ms -1 dhe (g = 10 ms -2 ). Ndryshimi i impulsit që përjeton topi është...

A. 0,1 Ns

B. 0,3 Ns

C. 0,5 Ns

D. 0,8 Ns

E. 0,9 Ns

Diskutim

Dihet që :

Masa e topit (m) = 100 gram = 0,1 kg

Lartësia (h) = 20 cm = 0,2 metra

Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/ s²

Shpejtësia e topit menjëherë pas goditjes në dysheme (v t ) = 1 m/s

Pyetja : ndryshimi në impulsin e topit

Përgjigje :

Shpejtësia e topit para impaktit (v)o)

Llogaritni shpejtësinë e topit para goditjes duke përdorur formulën e lëvizjes së rënies së lirë. Duke pasur parasysh lartësinë e topit në rënie të lirë (h) = 0,2 metra, nxitimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/s² dhe kërkohet shpejtësia e topit kur godet dyshemenë, prandaj përdoret formula v² = 2 gh .

v2 = 2 (10)(0,2) = 4

v = √4 = -2 m/s

I jepet një shenjë negative sepse drejtimi i lëvizjes së topit para se të përplaset me dyshemenë është i kundërt me drejtimin e lëvizjes së topit pas përplasjes me dyshemenë.

Ndryshimi në impulsin e topit (Δp)

Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Njuton sekondë

Përgjigja e saktë është B.

8. Një objekt që fillimisht ishte në qetësi shpërtheu në dy pjesë me një raport prej 3:2. Pjesa me masën më të madhe u hodh me një shpejtësi prej 20 ms -1 . Pra, shpejtësia me të cilën u hodh pjesa më e vogël është...

A. 13,3 ms –1

B. 20 ms –1

C. 30 ms –1

D. 40 ms –1

E. 60 ms –1

Diskutim

Dihet që:

Masa e objektit 1 para përplasjes = m

Shpejtësia e objektit 1 para përplasjes = 0 (objekti në qetësi)

Masa e pjesës 1 pas përplasjes (m1 ) = 3m

Masa e pjesës 2 pas përplasjes (m2 ) = 2m

Shpejtësia e pjesës 1 pas përplasjes (v 1 ') = 20 m/s

Pyetje: Shpejtësia e pjesës 2 pas përplasjes (v2 ' )

Përgjigje:

Formula për ligjin e ruajtjes së impulsit:

m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '

(m)(0) = (3m)(20) + (2m) v 2 '

0 = 60m + (2m) v 2 '

60m = -2m v 2 '

60 = -2 v 2 '

v2 ' = -60/2

v2 ' = -30 m/s

Shenja negative tregon se drejtimi i lëvizjes së pjesës 2 është i kundërt me drejtimin e pjesës 1. Për shembull, nëse pjesa 1 hidhet në lindje, atëherë pjesa 2 hidhet në perëndim.

Përgjigja e saktë është C.

Burimi i pyetjes:

Pyetje të Provimit Kombëtar të Fizikës për Shkollën e Mesme të Lartë/Shkollën e Mesme Profesionale

Lini një koment