3 otázky týkajúce sa rovnice normálovej sily
1. Kváder má hmotnosť 5 kg. Ak g = 10 m/s² , určte:
a) hmotnosť bloku
b) normálová sila, ak je blok umiestnený na rovnej rovine
c) normálová sila, ak blok spočíva na naklonenej rovine, ktorá zviera s horizontálou uhol 30 °
Známe:
Hmotnosť bloku (m) = 5 kg
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = 10 m/ s²
Hľadá sa: w, N v rovine a N na stúpaní
Riešenie:
a) Hmotnosť nosníka
w = mg = 5 (10) = 50 Newtonov
b) Normálová sila, ak je blok v plochej rovine
N = w = 50 Newtonov
c) Normálová sila, ak je blok na naklonenej rovine
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Newtonov
2. Guma s hmotnosťou 120 gramov je pritlačená kolmo na dosku silou 15 N. Aká je normálová sila pôsobiaca na gumu?
známy:
Hmotnosť (m) = 120 gramov = 0.12 kg
Sila (F) = 15 Newtonov
Hľadá sa: Normálna sila
Riešenie:
Normálová sila = ťah = 15 Newtonov
3. Balená pitná voda, ktorá je stále v krabici, je ťahaná silou F = 200 N, ktorá zviera s horizontálou uhol 37 ° . Sin 37 ° = 0.6. Hmotnosť kartónu a jeho obsahu je 20 kg. Ak je koeficient statického trenia na podlahe 0.5 a koeficient kinetického trenia na podlahe je 0.2, určte normálovú silu pôsobiacu na kartón.
Známe:
Ťahová sila (F) = 200 N
Sin 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200) (0,6) = 120 N
Hmotnosť kartónu (m) = 20 kg
Hmotnosť kartónu (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Hľadá sa: Normálová sila na kartón (N)
Riešenie:
Vypočítajte normálovú silu pomocou vzorca pre normálovú silu:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 Newtonov