1. වස්තුවක ස්කන්ධය , m = 10 kg, ලණුවකින් ආධාරක වේ. ලණුවෙහි ආතතිය සොයන්න! g = 10 m/s 2
දන්නා:
ස්කන්ධය (m) = 10 kg
ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 m/s 2
අවශ්යයි: ආතති බලය (T)
විසඳුම:
ΣF y = 0
ටී – w = 0
ටී = ඩබ්ලිව්
ටී = මිලිග්රෑම්
T = (කිලෝග්රෑම් 10)(මීටර් 10/තත්පර 2 ) = කිලෝග්රෑම් 100 m/තත්පර 2
T = 100 නිව්ටන්
[irp] [අයිආර්පී]
2. වස්තුවේ ස්කන්ධය 10 kg. ලණුවෙහි ආතතිය සොයන්න..... ගුරුත්වාකර්ෂණය නිසා ඇතිවන ත්වරණය = 10 m/s 2.
විසඳුමක්
දන්නා:
ස්කන්ධය (m) = 10 kg
ගුරුත්වාකර්ෂණය (g) නිසා ඇතිවන ත්වරණය = 10 m/s 2.
අවශ්යයි: ආතති බලය (T)
විසඳුම:
w = (w) = (w) බර = mg = (කිලෝග්රෑම් 10)(මීටර් 10/තත්පර 2) = 100 kg m/s2
T 1 = ආතති බලය 1
T 1x = ආතති බලයේ x-සංරචකය 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = ආතති බලයේ y-සංරචකය 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T 2 = ආතති බලය 2
T 2x = ආතති බලයේ x-සංරචකය 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = ආතති බලයේ y-සංරචකය 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
සමතුලිතතා තත්ත්වය ΣF = 0.
y අක්ෂය :
ΣF y = 0
ටී 1y + ටී 2y – w = 0
0.7ටී 1 + 0.7ටී 2 – 100 = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– සමීකරණය 1
x අක්ෂය :
ΣF x = 0
ටී 2x – ටී 1x = 0
0.7ටී 2 – 0.7ටී 1 = 0
0.7T 2 = 0.7T 1
T 2 = T 1 —– සමීකරණය 2
T 1 හි විශාලත්වය තීරණය කරන්න :
0.7T 1 + 0.7T 1 = 100
1.4ටී 1 = 100
ටී 1 = 100 / 1.4
ටී 1 = 71.4 නිව්ටන්
T 1 = T 2 එබැවින් T 2 = 71.4 නිව්ටන්
[wpdm_package id = '486 ′]
- ඒක මාන සමතුලිතතාවයේ අංශු
- ද්විමාන සමතුලිතතාවයේ අංශු
- ලණු සහ කප්පි මගින් සම්බන්ධ කර ඇති සිරුරු වල සමතුලිතතාවය
- ආනත තලයක සිරුරු වල සමතුලිතතාවය