1. Na poniższym rysunku przedstawiono wykres siły (F) w funkcji wydłużenia (x ). Znajdź stałą sprężystości!
Rozwiązanie
k = F / x
F = siła (niuton)
k = stała sprężystości (niuton/metr)
x = zmiana długości (metry)
Stała sprężystości:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Określ stałą sprężystości.

Rozwiązanie
Stała sprężystości:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. Sprężyna A ma początkową długość 60 cm, a sprężyna B ma początkową długość 90 cm. Sprężyna A ma stałą wartość 100 N/m, a sprężyna B ma stałą wartość 200 N/m. Stosunek zmiany długości sprężyny A do zmiany długości sprężyny B wynosi…
Znany:
Stała sprężystości A (k A ) = 100 N/m
Stała sprężystości B (k B ) = 200 N/m
Siła na sprężynie A (F A ) = F
Siła na sprężynie B (F B ) = F
Poszukiwane: Δl A : Δl B
rozwiązanie:
Wzór prawa Hooke'a:
Δl = F / k
Δl = zmiana długości, F = siła, k = stała
Zmiana długości sprężyny A:
Δl A = F A / k A = F / 100
Zmiana długości sprężyny B:
Δl B = F B / k B = F / 200
Stosunek zmiany długości sprężyny A do zmiany długości sprężyny B:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2: 1
[irp]
4. Nylonowy sznurek o początkowej długości 20 cm jest ciągnięty siłą 10 N. Zmiana długości sznurka wynosi 2 cm. Określ wartość siły, jeśli zmiana długości wynosi 6 cm.
Znany:
Siła (F) = 10 N
Zmiana długości ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Poszukiwana: wartość siły (F) jeżeli Δl = 0.06 m.
rozwiązanie:
Stała:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Wartość siły (F) jeżeli Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N
[irp]
[wpdm_package id='689′]