Contoh soalan dan formula untuk gelombang melintang, gelombang membujur, gelombang pegun
Gelombang melintang
1. Jarak antara dua palung bersebelahan bagi gelombang permukaan air ialah 20 m. Sebuah objek terapung di permukaan air dan mengalami gerakan getaran. Jika masa untuk satu getaran ialah 4 saat, maka kelajuan gelombang ialah…. m/s
- 20
- 15
- 10
- 5
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
Panjang gelombang (λ) = 20 meter
Tempoh (T) = 4 saat
Ditanya: Kelajuan gelombang (v)
Jawapan:
Formula kelajuan gelombang:
v = λ / T = 20 meter / 4 saat = 5 meter / saat
Jawapan yang betul ialah D.
2. Dua titik A dan B berada pada seutas tali dan berjarak 90 cm antara satu sama lain. Gelombang melintang merambat pada tali , jadi titik A berada di puncak gelombang, titik B berada di dasar gelombang, dan di antara keduanya terdapat dua puncak dan dua dasar gelombang. Jika tempoh gelombang ialah 0,3 saat, maka kelajuan perambatan gelombang ialah….
- 10,8 sm / saat
- 18,0 sm / saat
- 120,0 sm / saat
- 200,0 sm / saat
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
Jarak AB (l) = 90 cm
Tempoh gelombang (T) = 0,3 saat
Frekuensi gelombang (f) = 1/0,3 saat
Titik A berada di puncak gelombang, titik B berada di dasar gelombang
Antara titik A dan B terdapat dua puncak dan dua dasar gelombang
Ditanya: Kelajuan perambatan gelombang (v = f λ)
Jawapan:
Berdasarkan imej, disimpulkan bahawa terdapat 2,5 panjang gelombang. Jarak satu panjang gelombang (λ) = 90 cm / 2,5 = 36 cm
Kelajuan perambatan gelombang:
v = f λ = (1/0,3)(36) = 36/0,3 = 120 cm/s.
Jawapan yang betul ialah C.
3. Graf berikut menunjukkan sesaran suatu titik dalam medium sebagai fungsi masa apabila gelombang melalui medium tersebut.
Jika panjang gelombang ialah 6 meter, maka kelajuan perambatan gelombang ialah...
- 3 m / s
- 6 m / s
- 8 m / s
- 12 m / s
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
Terdapat 2 panjang gelombang berdasarkan graf di atas.
Jarak 1 panjang gelombang (λ) = 6 meter / 2 = 3 meter.
Tempoh (T) = 0,5 saat
Ditanya: Kelajuan gelombang (v)
Jawapan:
v = f λ = λ / T = 3 meter / 0,5 saat = 6 meter / saat
Jawapan yang betul ialah B.
Gelombang membujur
4. Dua sumber bunyi dibunyikan serentak dalam medium dan suhu yang sama. Sumber bunyi pertama mempunyai frekuensi 640 Hz dan sumber bunyi kedua ialah 1280 Hz. Pernyataan yang betul ialah….
- Kelajuan bunyi pertama adalah lebih besar daripada kelajuan bunyi kedua
- Kelajuan bunyi pertama adalah lebih kecil daripada kelajuan bunyi kedua
- Kelajuan bunyi pertama dan kedua adalah sama
- Panjang gelombang bunyi kedua-duanya sama saiz
Perbincangan
Kelajuan bunyi bergantung pada medium, jadi jika mediumnya sama, kelajuan kedua-dua bunyi akan sama. Sebaliknya, jika frekuensinya tinggi, panjang gelombangnya akan menjadi kecil, dan begitu juga, jika frekuensinya rendah, panjang gelombangnya akan menjadi besar. Frekuensi kedua-dua bunyi adalah berbeza, jadi panjang gelombang kedua-dua bunyi juga akan berbeza.
Jawapan yang betul ialah C.
Gelombang pegun (gelombang pegun)
5. Seutas tali dengan kedua-dua hujungnya diapit menghasilkan satu ton asas dengan frekuensi 420 Hz. Frekuensi ketiga-tiga ton atas tersebut ialah….
- 840 Hz
- 1260 Hz
- 1680 Hz
- 2940 Hz
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
Frekuensi asas (f1) = 420 Hz
Kedua-dua hujung dawai diikat
Ditanya: Frekuensi ketiga-tiga nada tambahan itu
Jawapan:
Frekuensi nada atas kedua (f2) = 2 f1 = 2 (420 Hz) = 840 Hz
Frekuensi nada atas ketiga (f3) = 3 f1 = 3 (420 Hz) = 1260 Hz
Jawapan yang betul ialah B.
Gelombang bunyi
6.
Imej di bawah menggambarkan loceng elektrik di dalam kandang tertutup. Loceng itu kemudiannya dibunyikan, melepaskan udara dari kandang. Selepas udara dilepaskan dari kandang, bunyi loceng itu tidak lagi kedengaran. Berdasarkan kejadian ini, dapat disimpulkan bahawa bunyi...
- tidak berlaku di ruang tertutup
- dibawa oleh udara yang keluar dari hud
- tidak boleh merambat dalam vakum
- tidak boleh merambat melalui pepejal
Perbincangan
Bunyi ialah gelombang yang merambat melalui pepejal, cecair dan gas. Jika loceng berada dalam vakum, gelombang bunyi tidak boleh merambat dari loceng ke telinga pendengar.
Jawapan yang betul ialah C.
Sumber soalan:
Soalan OSN Fizik Sekolah Menengah Rendah