1. Sebuah objek silinder berongga (I = m R 2 ) bergerak untuk bergolek tanpa tergelincir pada satah condong kasar dengan halaju awal 10 m/s. Satah condong itu mempunyai sudut dongakan θ dengan tan θ = 0.75. Jika pecutan graviti g = 10 ms -2 , halaju objek dikurangkan kepada 5 ms -1 maka jarak pada satah condong objek itu ialah…
Diketahui:
Momen inersia silinder berongga (I) = m R 2
Sudut dongakan = θ , dengan tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²
Halaju awal (v₂o ) = 10 m/s
Halaju akhir (vt ) = 5 m/s
Dikehendaki: Jarak 
Penyelesaian:
Kirakan ketinggian yang dicapai oleh silinder menggunakan persamaan pemuliharaan tenaga mekanikal.

Tinggi awal (h o ) = 0 meter
Halaju awal (v₂o ) = 10 m/s
Halaju akhir (vt ) = 5 m/s
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²

Silinder itu mencapai ketinggian 7.5 meter.
Jarak yang dilalui oleh silinder:

Jarak yang dilalui oleh silinder itu ialah 12.5 meter.
Jawapan yang betul ialah A.
Huraian persamaan:
o = awal, t = akhir, ME = tenaga mekanikal , PE = tenaga keupayaan, KE = tenaga kinetik , m = jisim , g = pecutan akibat graviti, h = ketinggian, v = halaju linear, ω = halaju sudut , I = momen inersia, R = jejari silinder
2. Sebuah silinder pepejal (I = ½ m R 2 ) dengan jisim 3 kg bergerak untuk bergolek tanpa tergelincir pada satah condong kasar yang mempunyai sudut dongakan θ dengan sin θ = 0.6. Jika pecutan graviti g = 10 ms -2 dan halaju awal objek ialah 10 m/s, maka panjang satah condong yang dilalui oleh suatu objek ialah…
Diketahui:
Momen inersia silinder pepejal (I) = ½ m R 2
Jisim silinder = 3 kg
Halaju awal (v₂o ) = 10 m/s
Halaju akhir (vt ) = 0 m/s (objek berhenti)
Sudut dongakan ( θ ) = θ , dengan sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/s2
Dikehendaki: Panjang satah condong yang dilalui oleh objek
Penyelesaian:
Kirakan ketinggian yang dicapai oleh silinder menggunakan persamaan pemuliharaan tenaga mekanikal.


Tinggi awal (h o ) = 0 meter
Halaju awal (v₂o ) = 10 m/s
Halaju akhir (vt ) = 0 m/s (objek berhenti)
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²

Silinder itu mencapai ketinggian 7.5 meter.
Jarak yang dilalui oleh silinder:

Jarak yang dilalui oleh silinder itu ialah 12.5 meter.
3. Sebuah objek silinder berongga (I = m R 2 ) dengan jejari R, bergerak untuk bergolek tanpa tergelincir pada satah condong kasar dengan sudut α dengan sin α = 0.8. Jika pecutan graviti g = 10 ms -2 dan halaju awal ialah 8 ms -1 maka panjang satah condong yang dicapai oleh objek sebelum ia berhenti ialah…
Diketahui:
Momen inersia silinder pepejal (I) = m R 2
Halaju awal (v₂o ) = 8 m/s
Halaju akhir (vt ) = 0 m/s (objek berhenti)
Sudut dongakan satah condong ( θ ) = θ , di mana sin θ = 0.8
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²
Dikehendaki: Jarak yang dilalui oleh silinder
Penyelesaian:
Kirakan ketinggian yang dicapai oleh silinder menggunakan persamaan pemuliharaan tenaga mekanikal.


Tinggi awal (h o ) = 0 meter
Halaju awal (v₂o ) = 8 m/s
Halaju akhir (vt ) = 0 m/s
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²

Silinder itu mencapai ketinggian 6.4 meter.
Jarak yang dilalui oleh silinder:

Jarak yang dilalui oleh silinder itu ialah 8 meter.