Tenaga kinetik – masalah dan penyelesaian
1. Dua buah kereta mempunyai jisim yang sama , bergerak dengan tenaga kinetik yang berbeza. Tenaga kinetik kereta pertama ialah 9 kali ganda tenaga kinetik kereta kedua. Perbandingan laju kereta pertama dengan kereta kedua ialah…..
Diketahui:
Jisim kereta A (mA ) = m
Jisim kereta B (m B ) = m
Tenaga kinetik kereta B (K E B ) = K E
Tenaga kinetik kereta A (K E A ) = 9 K E
Dikehendaki: Perbandingan kelajuan kereta pertama dengan kereta kedua
Penyelesaian:
Persamaan tenaga kinetik:
KE = 1/2 mv 2
2 K E = mv 2
v2 = 2 K E / m
Kelajuan kereta A:
v 2 = 2 KEA / m A = 2 (9 KEA ) / m = 18 KEA / m
Laju kereta B :
v 2 = 2 KEB / m B = 2 KEB / m = 2 KEB / m
Perbandingan kelajuan kereta A dan kereta B:
18 K E / m : 2 K E / m
18: 2
9 : 1 = 3 2 : 1 2
[irp]
2. Tenaga kinetik objek pada titik B = 100 J. Jika jisim objek ialah 2.5 kg , maka tentukan tenaga kinetik objek apabila ia menghentam tanah di titik C. Pecutan akibat graviti ialah 10 m/ s².
Penyelesaian
Tenaga kinetik objek apabila tiba di titik B:
PE = mgh = (2.5)(10)(4) = 100 Joule
Tenaga kinetik objek apabila tiba di titik C:
PE = mg/j
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
PE = (2.5)(10)(10)
PE = 250 Joule
[irp]