1. Satu badan berjisim 1 kg jatuh bebas dari keadaan pegun, dari ketinggian 10 m.
Tentukan:
(a) Kerja yang dilakukan oleh daya graviti
(b) Perubahan dalam tenaga keupayaan graviti
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²
Diketahui:
Jisim (m) = 1 kg
Tinggi (t) = 10 m
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²
Berat (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Penyelesaian:
(a) Kerja yang dilakukan oleh daya graviti
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joule
(b) Perubahan dalam tenaga keupayaan graviti
Perubahan tenaga keupayaan graviti adalah sama dengan kerja yang dilakukan oleh graviti.
ΔEP = 100 Joule
[irp]
2. Sebuah objek 10 N meluncur ke bawah pada satah condong licin sepanjang 2 meter. Tentukan kerja yang dilakukan oleh daya berat!
Diketahui:
berat (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²
Dikehendaki: kerja yang dilakukan oleh daya berat
Penyelesaian:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 Joule
Penyelesaian alternatif:
Sin 30 o = h / d
0.5 = j / 2
h = (0.5)(2)
h = 1 m
Kerja yang dilakukan oleh daya berat;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joule
[irp]
3. Sebuah objek berjisim 1,500 gram pada ketinggian 20 meter dari tanah , jatuh bebas ke tanah. Berapakah tenaga keupayaan graviti objek itu. Pecutan akibat graviti ialah 10 m/ s².
Diketahui:
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²
Jisim (m) = 1500 gram = 1500/1000 kilogram = 1.5 kilogram
Tinggi (t) = 20 meter
Dikehendaki: Tenaga keupayaan graviti
Penyelesaian:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joule
4. Berdasarkan rajah di bawah, jika jisim objek 1 ialah 2 kg dan jisim objek 2 ialah 4 kg, perbandingan tenaga keupayaan objek 1 dan objek 2 ialah …..
Diketahui:
Jisim objek 1 (m1) = 2 kilogram
Jisim objek 2 (m2 ) = 4 kilogram
Tinggi 1 (t 1 ) = 12 meter
Tinggi 2 (t 2 ) = 9 meter
Dikehendaki: Perbandingan tenaga keupayaan objek 1 dan objek 2
Penyelesaian:
PE = mg/j
m = jisim (unit antarabangsanya ialah kilogram, disingkat kg)
g = pecutan akibat graviti (unit antarabangsanya ialah meter sesaat kuasa dua, disingkatkan m/ s² )
h = tinggi (unit antarabangsanya ialah meter, disingkatkan m)
PE = tenaga keupayaan graviti (unit antarabangsanya ialah kg m² / s² atau Joule)
Tenaga keupayaan graviti objek 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Tenaga keupayaan graviti objek 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Perbandingan tenaga keupayaan objek 1 dan objek 2:
PE 1 : PE 2
24 g : 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175']
- Kerja yang dilakukan secara paksa dan penyelesaiannya
- Masalah dan penyelesaian tenaga kerja-kinetik
- Masalah dan penyelesaian prinsip kerja-tenaga mekanikal
- Masalah dan penyelesaian tenaga keupayaan graviti
- Tenaga keupayaan bagi masalah dan penyelesaian spring elastik
- Masalah dan penyelesaian kuasa
- Aplikasi pemuliharaan tenaga mekanikal untuk gerakan jatuh bebas
- Aplikasi pemuliharaan tenaga mekanikal untuk gerakan naik dan turun dalam gerakan jatuh bebas
- Aplikasi pemuliharaan tenaga mekanikal untuk gerakan pada permukaan melengkung
- Aplikasi pemuliharaan tenaga mekanikal untuk gerakan pada satah condong
- Aplikasi pemuliharaan tenaga mekanikal untuk gerakan projektil