1. Би хаалттай саванд хийнүүдтэй харьцдаг бөгөөд эхэндээ эзэлхүүн нь V, температур нь T байна. Эцсийн температур нь 5/4T, эцсийн даралт нь 2P байна. Хийн эцсийн эзэлхүүн хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Анхны эзэлхүүн ( V1 ) = V
Анхны температур (T1 ) = T
Эцсийн температур (T2 ) = 5/4 T
Анхны даралт (P1 ) = P
Эцсийн даралт (P2 ) = 2P
Хайлт: Эцсийн боть (V 2 )
Шийдэл:

[ирп]
2. STP дахь 2.00 моль хийн эзэлхүүнийг (идеал хий) тодорхойлно уу. STP = Стандарт температур ба даралт.
Мэдэгдэж байгаа:
Хийн моль (n) = 2 моль мөс
Стандарт температур (T) = 0 o C = 0 + 273 = 273 Кельвин
Стандарт даралт (P) = 1 атм = 1.013 x 10 5 Па
Бүх нийтийн хийн тогтмол (R) = 8.315 Жоуль/моль e .Келвин
Хүссэн : Хийн эзэлхүүн (V)
Шийдэл:
Идеал хийн хуулийн тэгшитгэл (моль тоогоор, n)

2 моль хийн эзэлхүүн нь 44.8 литр.
1 молийн хийн эзэлхүүн нь 45.4 литр / 2 = 22.4 литр байна.
Аливаа хийн 1 молийн эзэлхүүн нь 22.4 литр байна.
[ирп]
3. Битүү саванд 4 литр хүчилтөрөгчийн хий 27°C температуртай, 2 атм даралттай (1 атм = 10 5 Па). Бүх нийтийн хийн тогтмол (R) = 8.314 Ж.моль e −1.К −1 ба Авогадрогийн тоо ( N A ) = 6.02 x 10 23 молекул/моль e . Саванд байгаа хүчилтөрөгчийн хийн молекулууд юу вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Хийн эзэлхүүн (V) = 4 литр = 4 дм³ = 4 x 10 -3 м³
Хийн температур (T) = 27 o C = 27 + 273 = 300 Кельвин
Хийн даралт (P) = 2 атм = 2 x 10 5 Па
Бүх нийтийн хийн тогтмол (R) = 8.314 Ж.мол e −1 .K −1
Авогадрогийн тоо (N A ) = 6.02 x 10 23
Хүссэн зүйл : Саванд (N) хүчилтөрөгчийн хийн молекулууд юу вэ?
Шийдэл:

1 моль хүчилтөрөгчийн хийд 1.93 x 1023 хүчилтөрөгчийн молекул байдаг .
[ирп]
4. Стандарт температур ба даралт (STP ) -д неон хий (Ne, атомын масс = 20 u) агуулсан сав нь 2 м3 эзэлхүүнтэй . Неон хийн массыг тодорхойлно уу!
Мэдэгдэж байгаа:
Неоны атомын масс = 20 грамм/моль e = 0,02 кг/моль e
Стандарт температур (T) = 0 o C = 273 Кельвин
Стандарт даралт (P) = 1 атм = 1.013 x 105 Паскаль
Эзлэхүүн (V) = 2 м 3
Хүссэн : неон хийн масс (м)
Шийдэл:
Стандарт температур ба даралтад (STP), 1 мольe ямар ч хийнээс, неон хий орно, эзэлхүүнтэй байх 22.4 литрийнs = 22.4 дм3 = 0.0448 м3.
![]()
2 м3 эзэлхүүнд 44.6 моль неон хий байдаг.
Неон хийн харьцангуй атомын масс нь 20 грамм/моль юм.
Энэ нь 1 мольд 20 грамм буюу 0.02 кг неон хий агуулагддаг гэсэн үг юм. Учир нь 1 мольд 0.02 кг неон хий байдаг бол 44.6 мольд 44.6 моль x 0.02 кг/моль = 0.892 кг = 892 грамм неон хий агуулагддаг.