Өнцгийн импульс – асуудлууд ба шийдэл

1. 2 кг м2 инерцийн моменттой биет 1 рад/с хурдтай эргэлддэг. Биетийн өнцгийн импульс хэд вэ?

Мэдэгдэж байгаа:

Инерцийн момент (I) = 2 кг м 2

Өнцгийн хурд ( ω ) = 1 рад/с

Хүссэн: Өнцгийн импульс (L)

Шийдэл:

Өнцгийн импульсийн томъёо:

L = I ω

L = өнцгийн импульс (кг м² / с), I = инерцийн момент (кг м² ) , ω = өнцгийн хурд (рад/с)

Өнцгийн импульс:

L = I ω = (2)(1) = 2 кг м² / с

мөн үзнэ үү  Хэмжээст шинжилгээ - асуудлууд ба шийдэл

2. 0.1 м радиустай 2 кг жинтэй цилиндртэй дамар нь 2 рад/с тогтмол өнцгийн хурдтайгаар эргэлддэг. Дамарны өнцгийн импульс хэд вэ?

Өнцгийн импульс – асуудал ба шийдэл 1Мэдэгдэж байгаа:

Дамарны масс (м) = 2 кг г

Дамарны радиус (r) = 0.1 м

Өнцгийн хурд (ω) = 2 р а/с

Хүссэн зүйл: Өнцгийн импульс

Шийдэл:

Хатуу цилиндрийн инерцийн моментийн томъёо:

I = 1/2 ноён 2

I = инерцийн момент (кг м² ) , m = масс (кг), r = радиус (м²)

Инерцийн момент:

I = 1/2 (2)(0.1) 2 = (1)(0.01) = 0.01 кг м 2

Өнцгийн хурд:

L = I ω = ( 0.01 )( 2 ) = 0.02 кг м² / с

мөн үзнэ үү  Ньютоны ертөнцийн таталцлын хууль – асуудлууд ба шийдэл

3. 0.2 м радиустай 2 кг жинтэй жигд бөмбөлөг 4 рад/с хурдтай эргэлддэг . Бөмбөгний өнцгийн импульс хэд вэ?

Өнцгийн импульс – асуудал ба шийдэл 2Мэдэгдэж байгаа:

Бөмбөгний масс (м) = 2 кг

Бөмбөгний радиус (r) = 0.2 м

Өнцгийн хурд (ω) = 4 рад д/с

Хүссэн зүйл: Өнцгийн импульс

Шийдэл:

Нэг жигд бөмбөрцгийн инерцийн моментийн томъёо:

I = (2/5) ноён 2

I = инерцийн момент t (кг м² ) , m = масс (кг), r = радиус (м)

Нэг жигд бөмбөрцгийн инерцийн момент:

I = (2/5)(2)(0.2) 2 = (4/5)(0.04) = 0.032 кг м 2

Бөмбөрцгийн өнцгийн импульс:

L = I ω = ( 0.032 )( 4 ) = 0.128 кг м² / с

мөн үзнэ үү  Моментийн тэгшитгэл

4. 1 кг жинтэй бөөм 2 рад/с тогтмол өнцгийн хурдтайгаар эргэлддэг . Тойргийн радиус 10 см бол өнцгийн хурд хэд вэ?

Мэдэгдэж байгаа:

Объектын масс (м) = 1 кг г

Тойргийн радиус (r) = 10 см = 10/100 = 0.1 м

Өнцгийн хурд (ω) = 2 рад/ с

Хүссэн зүйл: Өнцгийн импульс

Шийдэл:

Бөөмийн инерцийн моментийн томъёо:

I = ноён 2 = (1)(0.1) 2 = (1)(0.01) = 0.01 кг м 2

Өнцгийн импульс:

L = I ω = (0.01)(2) = 0.02 кг м² / с

Сэтгэгдэл үлдээх