Топлинска маса Специфична топлина Промената на температурата – Проблеми и решенија

9 Топлинска маса Специфична топлина Промената на температурата – Проблеми и решенија

1. Олово од 2 кг се загрева од 50oC до 100oC. На специфична топлина од олово е 130 J.kg-1 oC-1. Колку топлина се апсорбира од оловото?

Познато:

Маса (м) = 2 кг

Специфичната топлина (c) = 1 3 0 J.kg -1 C -1

Промената на температурата ( ΔT ) = 100 o C – 50 o C = 50 o C

Се бара: Топ (Q)

Решение:

Q = mc Δ T

Q = топлина , m = маса, c = специфична топлина , ΔT = промена на температурата

Топлината апсорбирана од оловото:

Q = (2 кг)(1 3 0 J.кг -1 C -1 )(50 ° C)

Q = (100)(1 3 0)

Q = 1 3.000 џули

Q = 1,3 x 104 џули

[ирп]

2. Специфичната топлина на бакарот е 390 J/k g o C, промената на температурата е 40 o C. Ако бакарот апсорбира 40 Џули топлина, која е масата на бакарот!

Познато:

Специфичната топлина на бакарот (c) = 390 J/k g o C

Промената на температурата ( ΔT ) = 40 ° C

Топлина ( Q) = 40 J

Се бара: Маса (м) бакар

Решение:

Q = mc Δ T

40 J = (m)( 390 J/k g o C)(40 o C)

40 = (м)( 390/кг )(40)

40 = (м)( 390/кг )(4)

40 = (м)( 1560/кг )

м = 40 / 1560

м = 0.026 кг

м = 26 грама

3. Почетната температура на 20 грама вода е 30 ° C. Специфичната топлина на водата е 1 cal g -1 ° C -1 . Ако водата апсорбира 300 калории топлина, одредете ја конечната температура!

Познато:

Маса (м) = 20 гр

Почетната температура (T1 ) = 30 ° C

Специфичната топлина на водата (c) = 1 cal gr -1 o C -1

Топлина (Q) = 300 калории

Се бара: Конечната температура на водата

Решение:

Q = mc ΔT

300 кал = (20 гр)( 1 кал гр -1 о C -1 ) ( T2 -30 )

300 = (20)(1)( Т2 -30 )

300 = 20 ( Т2 -30 )

300 = 20 T 2 – 600

300 + 600 = 20T 2

900 = 20T 2

Т 2 = 900 / 20

Т2 = 45

Промената на температурата е 45 o C – 30 o C = 15 o C.

 [ирп]

4. Tпромената на температурата на морската вода is 1oC кога водата апсорбира 3900 џули топлина. Специфичната топлина на морската вода е 3.9 × 103 J/kg°C, колкава е масата на морската вода.

Познато:

Промената на температурата ( ΔT ) = 1 ° C

Топлина (Q) = 3900 Џули

Специфичната топлина на морската вода (c) = 3.9 x 10 3 J/ k g°C = 3900 J/Kg°C

Барани: Маса (м)

Решение:

Q = mc Δ T

Q = топлина , m = маса, c = специфична топлина , ΔT = промена на температурата

m = Q / c Δ T = 3900 / (3900)(1) = 3900 / 3900 = 1 кг

5. Бакар од 2 кг апсорбира 39,000 J топлина на 30°C. Ако специфичната топлина на бакарот е 390 J/kg °C, која е конечната температура на бакарот…

Познато:

Маса (м) = 2 кг

Почетна температура (T1 ) = 30 ° C

Топлина (Q) = 39,000 Џули

Специфична топлина (c) на бакар = 390 J/kg o C

Посакувана : Конечната температура ( T2 )

Решение:

Q = mc ΔT

Q = топлина , m = маса, c = специфична топлина , ΔT = промена на температурата

Q = mc ΔT = mc ( T2 – T1 )

39,000 = (2)( 390)(Т2 – 30)

100 = (2)(1)(T2 – 30)

100 = (2)(Т2 – 30)

50 = Т 2 – 30

Т2 = 50 + 30

Т2 = 80 ° C

[ирп]

6. Вода од 5 кг се загрева од 15°C на 40°C. Колкава е топлината што ја апсорбира водата. Специфичната топлина на водата е 4.2 × 10 3 J/Kg°C.

Познато:

Маса (м) = 5 кг

Почетна температура (T1 ) = 15°C

Конечна температура (T2 ) = 40°C

Специфична топлина на водата (c) = 4.2 × 10 3 J/kg° C

Се бара: Топ (Q)

Решение:

Q = mc ΔT

Q = (5 кг)( 4.2 × 10 3 J/кг°C)(40°C – 15°C)

Q = (5)( 4.2 × 103 J )(25)

Q = 525 x 103 J

Q = 525,000 џули

7. Вода од 2 кг се загрева од 24°C на 90°C. Колкава е топлината што ја апсорбира водата. Специфичната топлина на водата е 4.2 × 10 3 J/Kg°C.

Познато:

Маса (м) = 2 кг

Почетна температура (T1 ) = 24°C

Конечна температура (T2 ) = 90°C

Специфична топлина на водата (c) = 4,200 Џули/кг°C

Барани :: Топ (Q)

Решение:

Q = m c ΔT

Q = (2 кг)( 4,200 џули/кг°C)(90°C – 24°C)

Q = (2 кг)( 4,200 џули/кг°C)(66°C)

Q = (132) ( 4,200 џули)

Q = 554,400 џули

[ирп]

8. Вода од 5 грама се загрева од 10°C до 40°C. Колкава е топлината што ја апсорбира водата. Специфичната топлина на водата е 1 × 10 3 cal /g r °C.

Познато:

Маса (м) = 5 грама

Почетна температура (T1 ) = 10 ° C

Конечна температура (T2 ) = 40 ° C

Специфична топлина на водата (c) = 1 c al/ gr°C

Се бара : Топлина

Решение:

Q = mc ΔT

Q = (5 грама)( 1 кал/ gr°C)(40 ° C – 10 ° C)

Q = (5)( 1 кал )(30)

Q = 150 калории

9. Вода од 0.2 кг апсорбира 42,000 џули топлина на 25 ° C . Специфичната топлина на водата е 4200 J/kg ° C, што е конечната температура на водата.

Познато:

Маса на вода (m) = 0.2 кг

Топлина (Q) = 42,000 Џули

Специфична топлина на водата (c) = 4200 J/kg o C

Почетна температура (T1 ) = 25 ° C

Посакувана: Конечна температура ( T2 )

Решение:

Q = mc ΔT = mc ( T2 – T1 )

Q= топлина, m = маса, c = специфична топлина, ΔT = промената на температурата, Т1 = почетната температура, Т2 = конечната температура

Q = mc ( T2 – T1 )

42,000 = (0.2)(4200)(Т2 – 25)

42,000 = 840 (Т2 – 25)

42,000 = 840 T 2 – 21,000

42,000 + 21,000 = 840 T2

63,000 = 840 Т2

Т 2 = 63,000 / 840

Т2 = 75 ° C

  1. Конвертирање на температурни скали
  2. Линеарно проширување
  3. Проширување на областа
  4. Проширување на волуменот
  5. Топлина
  6. Механички еквивалент на топлина
  7. Специфична топлина и топлински капацитет
  8. Латентна топлина, топлина на фузија, топлина на испарување
  9. Зачувување на енергијата за пренос на топлина

Оставете коментар