1. Divu punktu lādiņi, QA = +8 μC un QB = -5 μC, atrodas attālumā r = 10 cm. Kāds ir šī starojuma lielums? elektriskais spēksKonstante k = 8.988 x 109 Nm2C-2 = 9 x 109 Nm2C-2.
![]()
Zināms:
Lādiņa A (q A ) = +8 μC = +8 x 10⁻⁶ C
Lādiņa B (q B ) = -5 μC = -5 x 10⁻⁶ C
k = 9 × 10⁻⁹ Nm² C −2
Attālums starp lādiņiem A un B (r AB ) = 10 cm = 0.1 m
Vēlams : elektriskā spēka lielums
šķīdums:
Kulona likuma formula :
![]()
Elektriskā spēka lielums:

[irp]
2. Divas lādētas daļiņas, kā parādīts attēlā zemāk. Q P = +10 μC un Q q = +20 μC , atrodas attālumā r = 10 cm. Kāds ir elektrostatiskā spēka lielums?
![]()
Zināms:
Lādiņa P (Q P ) = +10 μC = +10 x 10⁻⁶ C
Lādiņa Q (Q Q ) = +20 μC = +20 x 10⁻⁶ C
k = 9 × 10⁻⁹ Nm² C −2
Attālums starp lādiņiem P un Q (r PQ ) = 12 cm = 0.12 m = 12 x 10⁻² m
Vēlams: elektriskā spēka lielums
šķīdums:

[irp]
3. Trīs lādētas daļiņas ir izvietotas līnijā, kā parādīts attēlā zemāk. Lādiņs A = -5 μC, lādiņš B = +10 μC un lādiņš C = -12 μC. Aprēķiniet neto elektrostatisko spēku, kas iedarbojas uz daļiņu B, ko rada pārējie divi lādiņi.
![]()
Zināms:
Lādiņa A (q A ) = -5 μC = -5 x 10⁻⁶ C
Lādiņš B (q B ) = +10 μC = +10 x 10⁻⁶ C
Lādiņa C (q C ) = -12 μC = -12 x 10 -6 C
k = 9 × 10⁻⁹ Nm² C −2
Attālums starp daļiņām A un B (r AB ) = 6 cm = 0.06 m = 6 x 10⁻² m
Attālums starp daļiņām B un C (r BC ) = 4 cm = 0.04 m = 4 x 10⁻² m
Vēlams: Daļiņai B iedarbojošā tīrā elektrostatiskā spēka lielums un virziens.
šķīdums:
Neto spēks, kas iedarbojas uz daļiņu B, ir daļiņas A uz daļiņu B iedarbinātā spēka F BA un daļiņas C uz daļiņu B iedarbinātā spēka F BC vektoru summa.
Spēks F BA, ko daļiņa A iedarbojas uz daļiņu B:

Elektrostatiskā spēka virziens norāda uz daļiņu A (punkts pa kreisi).
Spēks F BC, ko daļiņa A iedarbojas uz daļiņu B:

Elektrostatiskā spēka virziens norāda uz daļiņu C (punkts pa labi).
Tīrais elektrostatiskais spēks, kas iedarbojas uz daļiņu B :
F B = F AB – F BC = 675 N – 125 N = 550 ņūtoni.
Tīrā elektrostatiskā spēka virziens uz daļiņu B norāda uz daļiņu C (norāda pa labi).
[irp]
4. +Q1 = 10 μC, +Q2 = 50 μC un Q3 ir atdalīti, kā parādīts attēlā zemāk. Kāds ir daļiņas 3 elektrostatiskais lādiņš, ja tīrais elektrostatiskais spēks uz daļiņu 2 ir nulle?

Zināms:
1. lādiņš (q² ) = +10 μC = +10 x 10⁻⁶ C
2. lādiņš (q² ) = +50 μC = +50 x 10⁻⁶ C
Attālums starp lādiņiem 1 un 2 (r 12 ) = 2 cm = 0.02 m = 2 x 10 -2 m
Attālums starp lādiņu 2 un lādiņu 3 (r 23 ) = 6 cm = 0.06 m = 6 x 10⁻² m
Tīrais elektrostatiskais spēks, kas iedarbojas uz daļiņu 2 (F2 ) , = 0
Meklē : 3. punkts ( 3. punkts )
šķīdums:
Neto spēks, kas iedarbojas uz daļiņu 2, ir spēka F 21, ko uz daļiņu 2 iedarbojas daļiņa 1, un spēka F 23, ko uz daļiņu 2 iedarbojas daļiņa 3, vektoru summa.
Spēks F21, ko daļiņa 1 iedarbojas uz daļiņu 2:

Elektrostatiskā spēka virziens norāda uz daļiņu 3 (vērts pa labi).
Spēks F23 ko uz daļiņu 2 iedarbojas daļiņa 3: 
Elektrostatiskā spēka virziens norāda uz daļiņu 1 (punkts pa kreisi).
Tīrais elektrostatiskais spēks, kas iedarbojas uz daļiņu 2 = 0:
