1. ມວນສານ ຂອງວັດຖຸ, m = 10 kg, ຮອງຮັບດ້ວຍສາຍ. ຈົ່ງຊອກຫາຄວາມຕຶງໃນສາຍ! g = 10 m/s 2
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມວນສານ (ມ) = 10 ກິໂລກຣາມ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/ s2
ຕ້ອງການ: ແຮງຕຶງ (T)
ວິທີແກ້ໄຂ:
ΣF y = 0
T – w = 0
ທ = ວ
T = ມກ
T = (10 ກິໂລກຣາມ)(10 ມ/ວິນາທີ 2 ) = 100 ກິໂລກຣາມ ມ/ວິນາທີ 2
T = 100 ນິວຕັນ
[irp]
2. ມວນສານຂອງວັດຖຸແມ່ນ 10 ກິໂລກຣາມ. ຈົ່ງຊອກຫາຄວາມຕຶງຄຽດໃນສາຍເຊືອກ….. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = 10 m/s 2.
ການແກ້ໄຂ
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມວນສານ (ມ) = 10 ກິໂລກຣາມ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/ s2.
ຕ້ອງການ: ແຮງຕຶງ (T)
ວິທີແກ້ໄຂ:
w = ນ້ໍາ = ມກ = (10 ກິໂລກຣາມ)(10 ມ/ວິນາທີ2) = 100 ກິໂລກຣາມ ແມັດ/ວິນາທີ2
T 1 = ແຮງດຶງ 1
T 1x = ອົງປະກອບ x ຂອງແຮງດຶງ 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = ອົງປະກອບ y ຂອງແຮງດຶງ 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T 2 = ແຮງດຶງ 2
T 2x = ອົງປະກອບ x ຂອງແຮງດຶງ 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = ອົງປະກອບ y ຂອງແຮງດຶງ 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
ເງື່ອນໄຂສົມດຸນ ΣF = 0.
ແກນ y:
ΣF y = 0
ທ 1y + ທ 2y – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– ສົມຜົນທີ 1
ແກນ x:
ΣF x = 0
ທ 2x – ທ 1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T 2 = 0.7T 1
T 2 = T 1 —– ສົມຜົນ 2
ກຳນົດຂະໜາດຂອງ T1 :
0.7T 1 + 0.7T 1 = 100
1.4T 1 = 100
ທ 1 = 100 / 1.4
T 1 = 71.4 ນິວຕັນ
T 1 = T 2 ສະນັ້ນ T 2 = 71.4 ນິວຕັນ
[wpdm_package id='486′]
- ອະນຸພາກໃນສົມດຸນໜຶ່ງມິຕິ
- ອະນຸພາກໃນສົມດຸນສອງມິຕິ
- ຄວາມສົມດຸນຂອງຮ່າງກາຍທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັນດ້ວຍສາຍເຊືອກ ແລະ ລໍ້ລາກ
- ຄວາມສົມດຸນຂອງຮ່າງກາຍຢູ່ເທິງພື້ນຜິວທີ່ອຽງ