1. ກ່ອງທີ່ມີ ມວນສານ 5 kg ຢູ່ເທິງພື້ນຜິວອຽງທີ່ມຸມ 30 ° . ກ່ອງດັ່ງກ່າວຖືກຮອງຮັບດ້ວຍສາຍເຊືອກ. ຈົ່ງກຳນົດແຮງດຶງ (T) ແລະ ແຮງປົກກະຕິ (N)!

ການແກ້ໄຂ
∑Fx = 0
T – w sin 30 o = 0
T = w ບາບ 30 o
T = (5 ກິໂລກຣາມ)(9.8 ມ/ວິນາທີ 2 ) sin 30 o
ທ = (49)(0.5)
T = 24.5 ນິວຕັນ
∑ Fy = 0
N – w cos 30 o = 0
N = w cos 30 o
N = (49)(0.87)
N = 43 ນິວຕັນ
[irp]
2. ວັດຖຸສອງອັນທີ່ມີມວນສານ m 1 = m 2 = 2 kg, ເຊື່ອມຕໍ່ກັນດ້ວຍເຊືອກທີ່ບໍ່ມີມວນສານເທິງລໍ້ທີ່ບໍ່ມີແຮງສຽດທານ. ຈົ່ງຊອກຫາແຮງດຶງ T 1 ແລະ T 2.

ການແກ້ໄຂ

(ກ) ແຜນວາດຮ່າງກາຍອິດສະຫຼະສຳລັບວັດຖຸທີ 1 (ຂ) ແຜນວາດຮ່າງກາຍອິດສະຫຼະສຳລັບວັດຖຸທີ 2
ນຳໃຊ້ກົດເກນຂໍ້ທີໜຶ່ງຂອງນິວຕັນກັບວັດຖຸທີ 1:
∑ Fy = 0
T1 – w1 = 0
T1 = w1 = m1 g = ( 2 kg)(9.8 m/s2 ) = 19.6 N
ນຳໃຊ້ ກົດເກນຂໍ້ທີໜຶ່ງຂອງນິວຕັນ ກັບວັດຖຸທີ 2:
∑ Fy = 0
T2 – w2 = 0
T2 = w2 = m2 g = ( 2 kg)(9.8 m/s2 ) = 19.6 N
T 1 = T 2 = 19.6 N.
[irp]
3. ວັດຖຸທີ່ມີນ ້ຳໜັກ w A = 30 N ແລະ ວັດຖຸທີ່ມີນ້ຳໜັກ w B = 40 N ຖືກຜູກມັດດ້ວຍເຊືອກນ້ຳໜັກເບົາທີ່ຜ່ານລູກລໍ້ທີ່ບໍ່ມີແຮງສຽດທານທີ່ມີມວນສານໜ້ອຍ. ກຳນົດຄ່າສຳປະສິດຂອງ ແຮງສຽດທານສະຖິດ ສູງສຸດ ລະຫວ່າງ w B ແລະ ໜ້າດິນທີ່ອຽງ, ຖ້າລະບົບຢຸດນິ້ງ.

ການແກ້ໄຂ

(ກ) ແຜນວາດຮ່າງກາຍອິດສະຫຼະສຳລັບວັດຖຸ w A (ຂ) ແຜນວາດຮ່າງກາຍອິດສະຫຼະສຳລັບວັດຖຸ w B
ນຳໃຊ້ກົດເກນຂໍ້ທີໜຶ່ງຂອງນິວຕັນໃສ່ວັດຖຸ w A ໃນທິດທາງຕັ້ງ (y):
∑ F y = 0 (ບໍ່ມີການເລັ່ງໃນທິດທາງຕັ້ງ)
T – w A = 0
T = w A = 30 ນິວຕັນ
ນຳໃຊ້ກົດເກນຂໍ້ທີໜຶ່ງຂອງນິວຕັນໃສ່ວັດຖຸ w B ໃນທິດທາງຕັ້ງ (y) :
∑ Fy = 0
N – w B cos 45 o = 0
N = w B cos 45 o = (40)(0.7) = 28 ນິວຕັນ
ນຳໃຊ້ກົດເກນຂໍ້ທີໜຶ່ງຂອງນິວຕັນໃສ່ວັດຖຸ w B ໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນ (x):
∑ F x = 0
Fk + wB sin 45 o – T = 0
µ s N + w B sin 45 o – T = 0
µ s (28) + (40)(0.7) – 30 = 0
μ s (28) + 28 – 30 = 0
μ s (28) = 30 – 28
μ s (28) = 2
μ s = 2 / 28
μs = 0.07
ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານສະຖິດສູງສຸດລະຫວ່າງ w B ແລະໜ້າດິນອຽງ = 0.07.
[wpdm_package id='490′]
- ອະນຸພາກໃນສົມດຸນໜຶ່ງມິຕິ
- ອະນຸພາກໃນສົມດຸນສອງມິຕິ
- ຄວາມສົມດຸນຂອງຮ່າງກາຍທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັນດ້ວຍສາຍເຊືອກ ແລະ ລໍ້ລາກ
- ຄວາມສົມດຸນຂອງຮ່າງກາຍຢູ່ເທິງພື້ນຜິວທີ່ອຽງ