Einfach Gläichstroumschaltungen - Problemer a Léisungen

1. Bestëmmt op Basis vun der Figur hei ënnendrënner den elektresche Stroum duerch R1.

Einfach Gläichstroumschaltungen - Problemer a Léisungen 1Bekannt:

Widderstand 1 (R1 ) = 4 Ω

Widderstand 2 (R2 ) = 4 Ω

Widderstand 3 (R3 ) = 8 Ω

Elektresch Spannung (V) = 40 Volt

Gesicht: Elektresche Stroum duerch R1

Léisung:

Den elektresche Stroum fléisst vu héijem Potenzial op niddregem Potenzial. D'Richtung vum elektresche Stroum am uewe genannten Circuit ass déiselwecht wéi eng Auerzäresënnrichtung.

Den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst

Als éischt, berechent den äquivalente Widderstand ( R). Duerno, berechent den elektresche Stroum mat der Equatioun vum Ohm-Gesetz :

V = IR oder I = V / R

V = Spannung , I = elektresche Stroum , R = den gläichwäertege Widderstand

Den gläichwäertege Widderstand:

De Widderstand R1 an de Widderstand R2 sinn parallel ugeschloss . Den äquivalente Widderstand:

1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/4 + 1/4 = 2/4

R 12 = 4/2 = 2 Ω

De Widderstand R12 an de Widderstand R3 sinn a Serie geschalt . Den äquivalente Widderstand:

R = R12 + R3 = 2 + 8 = 10 Ω

Den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst:

I = V / R = 40 / 10 = 4 A

Den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst, ass 4 Ampere.

Elektresch Spannungen V ab a V bc

Einfach Gläichstroumschaltungen - Problemer a Léisungen 2Kirchhoffseng éischt Regel seet, datt bei bei all Kräizungspunkt muss d'Zomm vun alle Stréim, déi an d'Kräizung erakommen, der Zomm vun alle Stréim, déi d'Kräizung verloossen, gläich sinn.

Baséierend op der éischter Regel vum Kirchhoff gëtt festgestallt , datt wann den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst, 4 A ass, dann ass den elektresche Stroum duerch ab gläich 4 Ampere, sou datt och den elektresche Stroum duerch bc 4 Ampere ass.

Elektresch Spannung V ab :

V ab = I ab R ab = (4)(2) = 8 Volt

Elektresch Spannung V bc :

V bc = I bc R bc = (4)(8) = 32 Volt

De Circuit uewe genannt ass a Serie geschalt, sou datt déi total elektresch Spannung V = V ab + V bc = 8 Volt + 32 Volt = 40 Volt ass.

Den elektresche Stroum fléisst duerch R1 = 4 Ω

I² = Vab / R² = 8 Volt / 4 Ohm = 2 A

I² = Vab / R² = 8 Volt / 4 Ohm = 2 A

Den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst, ass 4 A. Wann en de Punkt a erreecht, gëtt den elektresche Stroum an zwee gedeelt, den elektresche Stroum vun 2 Ampere fléisst duerch de Widderstand R1 an

Den elektresche Stroum vun 2 A fléisst duerch de Widderstand R2 . 2 A + 2 A = 4 A.

2. Bestëmmt op Basis vun der Figur hei ënnendrënner den elektresche Stroum, deen duerch de 4-Ω Widderstand fléisst.

Einfach Gläichstroumschaltungen - Problemer a Léisungen 3Bekannt:

Widderstand 1 (R1 ) = 6 Ω

Widderstand 2 (R2 ) = 4 Ω

Widderstand 3 (R3 ) = 1.6 Ω

Déi elektresch Spannung (V) = 16 Volt

Gewënscht: Den elektresche Stroum fléisst duerch 4 Ω

Léisung:

Den elektresche Stroum fléisst vu héijem Potenzial op niddregem Potenzial. D'Richtung vum elektresche Stroum am uewe genannten Circuit ass déiselwecht wéi eng Auerzäresënnrichtung.

Den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst

Den gläichwäertege Widderstand:

De Widderstand R1 an de Widderstand R2 sinn parallel ugeschloss. Den äquivalente Widderstand:

1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/6 + 1/4 = 2/12 + 3/12 = 5/12

R 12 = 12/5 = 2.4 Ω

De Widderstand R12 an de Widderstand R3 sinn a Serie ugeschloss. Den äquivalente Widderstand:

R = R12 + R3 = 2.4 + 1.6 = 4 Ω

Den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst:

I = V / R = 16 / 4 = 4 A

Déi elektresch Spannungen V ab an V bc

Einfach Gläichstroumschaltungen - Problemer a Léisungen 4Baséierend op der éischter Regel vum Kirchhoff, kommen zu der Conclusioun, datt wann den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst, 4 A ass, dann ass den elektresche Stroum duerch ab gläich 4 Ampere, sou datt och den elektresche Stroum duerch bc 4 Ampere ass.

Déi elektresch Spannung V ab :

V ab = I ab R ab = (4)(2.4) = 9.6 Volt

Déi elektresch Spannung V bc :

V bc = I bc R bc = (4)(1.6) = 6.4 Volt

De Circuit uewe genannt ass a Serie geschalt, sou datt déi total elektresch Spannung V = V ab + V bc = 9.6 Volt + 6.4 Volt = 16 Volt ass.

Den elektresche Stroum, deen duerch R2 = 4 Ω fléisst

I² = Vab / R² = 9.6 Volt / 6 Ohm = 1.6 A

I² = Vab / R² = 9.6 Volt / 4 Ohm = 2.4 A

Den elektresche Stroum, deen aus der Batterie fléisst, ass 4 A. Wann en de Punkt a erreecht, gëtt den elektresche Stroum an zwee gedeelt,

Den elektresche Stroum vun 1.6 A fléisst duerch de Widderstand R1 an den elektresche Stroum vun 2.4 A fléisst duerch de Widderstand R2 . 1.6 A + 2.4 A = 4 A.

Hannerlooss eng Kommentéieren