1. Bestëmmt den elektresche Potenzial an engem Punkt , deen 1 cm vun enger Ladung 5.0 μC ewech läit. Coulomb - Konstant (k) = 9 x 10⁶ Nm²C⁻² , 1 μC = 10⁶C.
Bekannt:
D'Distanz vun der Ladung (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10⁻² m
Ladung (q) = 5.0 μC = 5.0 x 10⁻⁶ C
Coulomb-Konstant (k) = 9 x 10⁶ Nm² C − 2
Gewënscht: Elektrescht Potenzial (V)
Léisung:
Elektrescht Potenzial:

D'elektrescht Potenzial ass 4.5 x 10⁶ Volt
[irp]
2. zoustänneg Q1 = 5.0 μC an charge Q2 = 6.0 μC. Coulomb-Konstant (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. De Punkt A läit tëscht de Ladungen. Bestëmmt d'elektrescht Potenzial am Punkt A.

Bekannt:
Ladung Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10⁻⁶ C
D' Distanz vum Punkt A vun Q1 = 10 cm = 0.1 m = 10-1 m
Ladung Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C
D'Distanz vum Punkt a vun Q2 = 10 cm = 0.1 m = 10-1 m
Coulomb-Konstant (k) = 9 x 10⁻⁶ Nm² C − 2
Gewënscht: Elektrescht Potenzial um Punkt A
Léisung:
Elektrescht Potenzial 1 :

Elektrescht Potenzial 2 :

Elektrescht Potenzial am Punkt A :
V = V2 – V1
V = (54 – 45) x 10⁻⁴
V = 9 x 10⁻⁴
[irp]
3. zoustänneg q1 = 5.0 μC an charge q2 = 6.0 μC. Coulomb-Konstant (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Bestëmmt den elektresche Potenzial am Punkt A.
Bekannt:
Ladung Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10⁻⁶ C
D'Distanz vum Punkt A vu Q1 = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10⁻¹ m
Ladung Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C
D'Distanz vum Punkt A vu Q2 = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10⁻¹ m
Coulomb-Konstant (k) = 9 x 10⁻⁶ Nm² C − 2
Gewënscht: Elektrescht Potenzial um Punkt A
Léisung:
Elektrescht Potenzial 1 :

Elektrescht Potenzial 2 :

Elektrescht Potenzial am Punkt A :
V = V1 + V2
V = (-11.25 + 10.8) x 10⁻⁴
V = -0.45 x 10³
V = -4.5 x 10³
D'elektrescht Potenzial um Punkt A ass -4.5 x 10³ Volt