1. En Elektron gëtt duerch eng Potenzialdifferenz vun 12 V aus Rou beschleunegt. Wéi eng Ännerung ass d' elektresch potenziell Energie vum Elektron?
Bekannt:
D' Ladung op engem Elektron (e) = -1.60 x 10-19 Coulomb
Elektrescht Potenzial = Spannung (V) = 12 Volt
Gewënscht: D'Ännerung vun der elektrescher potenzieller Energie vum Elektron (ΔPE)
Léisung:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10⁻⁹ C)(12 V) = -19.2 x 10⁻⁹ Joule
D'Minuszeechen weist datt déi potenziell Energie ofhëlt.
[irp]
2. Zwee parallel Placke sinn gelueden. Den Ofstand tëscht de Placke ass 2 cm an d'Gréisst vum elektresche Feld tëscht de Placke ass 500 Volt/Meter. Wat ass d'Ännerung vun der potenzieller Energie vum Proton wann e vun der positiv geluedener Plack op déi negativ gelueden Plack beschleunegt gëtt?
Bekannt:
D'Gréisst vum elektresche Feld tëscht de Placken (E) = 500 Volt/Meter
Den Ofstand tëscht de Placken (s) = 2 cm = 0,02 m
D'Ladung op engem Proton = +1.60 x 10-19 Coulomb
Gewënscht: D'Ännerung vun der elektrescher potenzieller Energie (ΔPE)
Léisung:
Elektrescht Potenzial:
V = E s
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 Volt
D'Ännerung vun der elektrescher potenzieller Energie:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10⁻⁹ ° C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10⁻⁹ Joule
ΔPE = 1.6 x 10⁻¹⁵ Joule
[irp]
3. Zwou Punktladunge sinn 10 cm vuneneen ewech. Ladung um Punkt A = +9 μC an Ladung um Punkt B = -4 μC. k = 9 x 109 Nm²C − 2 , 1 μC = 10−6 C. Wéi grouss ass d'Ännerung vun der elektrescher potenzieller Energie vun der Ladung um Punkt B, wann se op de Punkt A beschleunegt gëtt?
![]()
Bekannt:
Ladung A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10⁻⁶ C
Ladung B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10⁻⁶ C
k = 9 x 10⁻⁶ Nm² C⁻²
Den Ofstand tëscht de Ladungen A a B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10-1 m
Gewënscht: D'Ännerung vun der elektrescher potenzieller Energie (ΔEP)
Léisung:
