Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûberên xêzkirî - pirsgirêk û çareserî

1. Blokek 1 kg li ser rûyek lûs a qurvekirî ber bi jêr ve dixize. Enerjiya kînetîk û leza blokê li rûya herî nizm diyar bikin. Lezkirina ji ber giraniyê 10 m/s2 e.

Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûberên xêzkirî 1Tê zanîn:

Giraniya (m) = 1 kg

Guhertina bilindahiyê (h) = 5 m

Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²

Tê xwestin: Enerjiya kînetîkî (KE) û leza blokê.

Areserî:

(a) Enerjiya kînetîk

Enerjiya mekanîkî ya destpêkê = enerjiya potansiyel a gravîtasyonê

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joul

Enerjiya mekanîkî ya dawî = enerjiya kînetîk

ME t = KE = ½ mv t²

Prensîba parastina enerjiya mekanîkî dibêje ku enerjiya mekanîkî ya destpêkê = enerjiya mekanîkî ya dawî:

ME o = ME t

PE = KE

50 = KE

Enerjiya kînetîk (KE) = 50 Joule.

(b) Leza Blokê

Prensîba parastina enerjiya mekanîkî:

Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (ME₂o ) = enerjiya mekanîkî ya dawî ( ME₂t )

Enerjiya potansiyel a gravîtasyonê (PE) = enerjiya kînetîk (KE)

50 = ½ mv2

2(50) / m = v2

100 / 1 = v2

100 = v 2

v = √100

v = 10 m/s

[irp]

2. Cismekî 2 kg bê xişandin ber bi jêr ve dixişe. Enerjiya kînetîk û leza cismekî li 2 metreyan li jor erdê çi ye? Lezkirina ji ber giraniyê 10 m/s2 e?

Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûberên xêzkirî 2Tê zanîn:

Giraniya (m) = 2 kg

Guhertina bilindahiyê (h) = 10 – 2 = 8 m

Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²

Tê xwestin : enerjiya kînetîk (KE) û leza (v) li 2 metreyan ji erdê.

Areserî:

(a) Enerjiya kînetîkî li 2 metreyan li jor erdê

Enerjiya mekanîkî ya destpêkê = enerjiya potansiyel a gravîtasyonê

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joul

Enerjiya mekanîkî ya dawî = enerjiya kînetîk

ME t = KE = ½ mv t²

Prensîba parastina enerjiya mekanîkî dibêje ku enerjiya mekanîkî ya destpêkê = enerjiya mekanîkî ya dawî:

ME o = ME t

PE = KE

160 = KE

Enerjiya kînetîkî (KE) li bilindahiya 2 metreyan ji erdê 160 joule ye.

(b) Leza cismekî li ser rûyê herî nizm

Prensîba parastina enerjiya mekanîkî:

Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (ME₂o ) = enerjiya mekanîkî ya dawî ( EM₂t )

Enerjiya potansiyel a gravîtasyonê (PE) = enerjiya kînetîk (KE)

160 = ½ mv2

160 = ½ (2) v 2

160 = v 2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s

[wpdm_package id='1167']

  1. Karê ku bi hêzê tê kirin, pirsgirêk û çareseriyên wê
  2. Pirsgirêkên enerjiya kar-kînetîk û çareseriyên wan
  3. Pirsgirêk û çareseriyên prensîbên enerjiya kar-mekanîkî
  4. Pirsgirêkên enerjiya potansiyel a gravîtasyonê û çareseriyên wan
  5. Enerjiya potansiyel a biharên elastîk pirsgirêk û çareseriyên wan
  6. Pirsgirêkên hêza elektrîkê û çareseriyên wan
  7. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera ketina azad
  8. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera jor û jêr di tevgera ketina azad de
  9. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûyekî xwar
  10. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûbera meyldar
  11. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera guleyan

Leave a Comment