Nimûneyên pirsên xebatê yên enerjiya kînetîk û fizîkê

5 Nimûneyên pirsên enerjiya kînetîk û xebata fîzîkî

1. Otomobîleke bi giraniya 5000 kg di destpêkê de rawestiyaye, û paşê bi leza 20 m/s diçe. Karê tevahî yê ku li ser otomobîlê tê kirin diyar bike...
Nîqaş
Tê zanîn :
Giraniya (m) = 5000 kg
Leza destpêkê (vo) = 0 m/s (di destpêkê de otomobîl rawestiyaye)
Leza dawî (vt) = 20 m/s
Pirsî : Tevahî hewldan
Jawab :
Teorema enerjiya kar-kînetîk dibêje ku karê tevahî wekhevî guherîna enerjiya kînetîk e. Bi awayekî matematîkî:
Nimûneya-pirsa-kar-û-enerjiya-kînetîk-1Tevahî hewldan:
Whemî = ½ m (vt2 - vo2)
Whemî = ½ (5000)(202 - 02)
Whemî = (2500)(400 – 0)
Whemî = (2500)(400)
Whemî = 1000.000
Bi tevahî kar 1000.000 Joules e.

2. Cismek bi giraniya 10 kg di destpêkê de bi leza 5 m/s diçe. Çend kêliyek şûnda cism bi leza 10 m/s diçe. Karê tevahî yê ku li ser cism tê kirin diyar bike.
Nîqaş
Tê zanîn :
Giraniya tiştî (m) = 10 kg
Leza destpêkê (vo) = 5 m/s
Leza dawî (vt) = 10 m/s
Pirsî : hewldana tevahî
Jawab :
Tevahî hewldan:
Nimûneya-pirsa-kar-û-enerjiya-kînetîk-2Bi tevahî kar 375 Joules e.

3. Otomobîleke bi giraniya 2000 kg bi leza horizontal a 10 m/s diçe. Ji nişkê ve, ajokar leza otomobîlê kêm dike û digihîne 5 m/s. Karê ku ajokar li ser otomobîlê dike ev e...
Nîqaş
Tê zanîn :
Giraniya otomobîlê (m) = 2000 kg
Leza destpêkê (vo) = 10 m/s
Leza dawî (vt) = 5 m/s
Pirsî : hewldana tevahî
Jawab :
Tevahî hewldan:
Nimûneya-pirsa-kar-û-enerjiya-kînetîk-3Bi tevahî kar 75.000 Joules e.
Nîşana neyînî tê wê wateyê ku hêza ku li ser otomobîlê kar dike, berevajî cihêbûna otomobîlê ye. Karê neyînî her wiha tê wê wateyê ku enerjiya kînetîk a otomobîlê kêm dibe.

4. Otomobîleke bi giraniya 1 ton di destpêkê de rawestiyaye. Çend kêliyek şûnda, ew bi leza 10 m/s diçe. Karê ku ji hêla motora otomobîlê ve tê kirin... ye.
A. 1.000 Joule
B. 10.500 Joule
Nêzîkî 15.000 Joule
D. 25.000 Joul
E. 50.000 Joule
Gotûbêj:
Tê zanîn :
m = 1 ton = 1000 kg, vo = 0 m/s, vt = 10 m/s
Pirsî :
Hewldan (Ç)?
Jawab :
Kar = guherîna enerjiya kînetîk

Guherîna enerjiya kînetîk :
= ½ m(vt2 - vo2) = ½ (1000)(100 – 0) = ½ (1000)(100) = 50.000 kg m2/s2 = 50.000 Joule
Ji ber vê yekê W = 50.000 Joule
Bersiva rast E ye.

5. Maseyek bi giraniya 10 kg di destpêkê de li ser erdê nerm sabît e, paşê 10 saniyeyan tê pêlkirin da ku bi leza 2 m/s bi awayekî rast biçe.2Mezinahiya hewldana ku çêbû…
A. 2000 Joule
B. 3000 Joule
Nêzîkî 6000 Joule
D. 8000 Joul
E. 9000 Joule
Gotûbêj:
Tê zanîn :
m = 10 kg, t = 10 saniye, vo = 0, a = 2 m/s2lit =?
Pirsî :
Hewldan (Ç)?
Jawab :
Leza dawî (v) hesab biket):
vt = vo + li = 0 + (2)(10) = 20 m/s

Kar = guherîna enerjiya kînetîk

Guherîna enerjiya kînetîk :
= ½ m(vt2 - vo2) = ½ (10)(400 – 0) = ½ (10)(400) = ½ (4000) = 2000 Joul
Ji ber vê yekê W = 2000 Joule
Bersiva rast A ye.

Tinggalkan commentar