Ihe atụ nke ajụjụ mkpali na mkpali

Ihe atụ iri na otu nke ajụjụ mkpali na mkpali

1. A na-atụ bọọlụ nwere ibu nke 0,2 kg n'usoro n'ọsọ nke 10 m/s wee kụọ mgbidi, mgbe ahụ bọọlụ ahụ na-alọghachi azụ n'otu ọsọ ahụ. Mgbanwe dị na ọsọ bọọlụ ahụ bụ...
Mkparịta ụka
Ihe atụ nke mkpali na mkpali-1Ihe atụ nke mkpali na mkpali-2

2. Bọọlụ nwere ibu nke gram 10 ọdịda efu site n'ebe dị elu ụfọdụ, ọ na-akụ ala n'ọsọ nke m15/s wee gbagoo elu n'ọsọ nke m10/s. Chọpụta mkpali ahụ!
Mkparịta ụka
A maara :
Ibu bọọlụ (m) = gram 10 = 0,01 kg
Ọsọ mbụ nke bọọlụ ahụ (v)o) = -15 m/s
Ọsọ ikpeazụ nke bọọlụ ahụ (v)t) = 10 m/s
A jụrụ : Mkpali (I)
Jawab :
Usoro ozizi mkpali-momentum :
Ihe atụ nke mkpali na mkpali-3Oke mkpali ahụ bụ:
I = 0,01 (10 – (-15)) = 0,01 (10 + 15)
I = 0,01 (25)
I = 0,25 kg m/s

3. A na-atụ bọọlụ gram 200 n'usoro n'ọsọ nke m4/s, wee kụọ bọọlụ ahụ n'otu ụzọ ahụ bọọlụ ahụ si metụta ya na mbụ. Oge bọọlụ ahụ metụrụ bat ahụ na bat ahụ bụ milisekọnd abụọ, ọsọ bọọlụ ahụ mgbe ọ hapụsịrị bat ahụ bụ m12/s. Oke ike nke bat ahụ na-etinye na bọọlụ ahụ bụ…
Mkparịta ụka
A maara :
Ibu bọọlụ (m) = gram 200 = 0,2 kg
Ọsọ mbụ nke bọọlụ ahụ (v)o) = 4 m/s
Ọsọ ikpeazụ nke bọọlụ ahụ (v)t) = 12 m/s
Oge kọntaktị (t) = milisekọnd 2 = sekọnd (2/1000) = sekọnd 0,002
A jụrụ : Oke ike (F)
Jawab :
Usoro mkpali:
I = F t
Usoro mgbanwe ọkụ:
mvt – mvo = m (v)t - vo)
Usoro ozizi impulse-momentum :
Ihe atụ nke mkpali na mkpali-4Ike nke ụsụ na-etinye n'ime bọọlụ ahụ bụ Newtons 800.

4. A na-atụ bọọlụ nwere ibu nke gram 20 n'ọsọ nke v1 = 4 ms-1 n'aka ekpe. Mgbe ọ kụrụ mgbidi ahụ, bọọlụ ahụ na-awụlikwa elu n'ọsọ nke v2 = 2 ms-1 n'aka nri. Oke mkpali a na-emepụta bụ….
Mkparịta ụka nke ule mba nke afọ 2014 maka Fiziksị nke ụlọ akwụkwọ sekọndrị - Mmetụta na Mmalite 12a

A. 0,24 Ns
B. 0,12 Ns
C. 0,08 Ns
D. 0,06 Ns
E. 0,04 Ns

Mkparịta ụka
A maara na:
Ibu bọọlụ (m) = gram 20 = 0,020 kg
Ọsọ nke bọọlụ tupu ihe mgbawa (v)o) = -4 m/s (n'aka ekpe)
Ọsọ nke bọọlụ ahụ mgbe ihe gbawara (v)t) = +2 m/s (n'aka nri)
vo a na-enye akara ọjọọ iji mata ebe ọ na-aga na vt.
A jụrụ: Mkpali
Azịza:
Mmetụta mkpali (I) = mgbanwe na ọkụ eletrik (Δp) = mvt – mvo
Mkpali (I) = m (v)t - vo) = 0,02 (2 – (-4))
Mmetụta uche (I) = 0,02 (2 + 4) = 0,02 (6)
Mmetụta (I) = 0,12 sekọnd Newton.
Azịza ziri ezi bụ B.

5. Foto a na-egosi bọọlụ abụọ A (oke = 2 kg) na bọọlụ B (oke = 5 kg) tupu na mgbe ihe mberede ahụ gasịrị. Ọ bụrụ na ihe mberede ahụ na-agbanwe agbanwe nke ọma, mgbe ahụ ọsọ bọọlụ A tupu ihe mberede ahụ bụ….

A. 12 ms-1Mkparịta ụka nke ule mba maka Fizik nke ụlọ akwụkwọ sekọndrị nke afọ 2015-34

B. 10 ms -1

C. 5 ms -1

D. 4 ms -1

E. 2 ms -1

Mkparịta ụka

A maara na:

Ibu nke bọọlụ A (m A ) = 2 kg

Ibu nke bọọlụ B (m B ) = 5 kg

Ọsọ nke bọọlụ B tupu nkpọkọ ahụ (v B ) = 2 m/s

Ọsọ nke bọọlụ A mgbe ihe mberede ahụ gasịrị (v A ') = 5 m/s

Ọsọ nke bọọlụ B mgbe ihe mberede ahụ gasịrị (v B ') = 4 m/s

Bọọlụ abụọ ahụ tupu na mgbe ihe mberede ahụ gasịrị na-aga n'aka nri ka e wee nye ọsọ ahụ ihe ngosi dị mma.

Ajụjụ: Ọsọ nke bọọlụ A tupu ọ daa (v A )

Azịza:

Gbakọọ ọsọ nke bọọlụ A tupu nkpọkọ (v A ) site na iji usoro maka iwu nchekwa nke momentum:

mA vA +mB vB = mA vA'+ mB vB'

2 (v A ) + (5) (2) = (2) (5) + (5) (4)

2(v A ) + 10 = 10 + 20

2(v A ) + 10 = 30

2(v A ) = 30 – 10

2(v A ) = 20

v A = 20/2

v A = 10 m/s

Azịza ziri ezi bụ B.

6. Ihe A na B na-agagharị dịka egosiri na foto a. Ọ bụrụ na ihe na-agbanwe agbanwe nke ọma emee, ọsọ nke ihe B mgbe ihe ahụ kụọchara wee bụrụ 15 ms -1 , mgbe ahụ ọsọ nke ihe A mgbe ihe ahụ kụọchara ga-abụ...

A. 2 ms-1Mkparịta ụka nke ule mba maka Fizik nke ụlọ akwụkwọ sekọndrị nke afọ 2015-35

B. 4 ms -1

C. 8 ms -1

D. 10 ms -1

E. 12 ms -1

Mkparịta ụka

A maara na:

Ibu nke ihe A (m A ) = 5 kg

Ibu nke ihe B (m B ) = 2 kg

Ọsọ nke ihe A tupu nkpọkọ (v A ) = 12 m/s

Ọsọ nke ihe B tupu nkpọkọ (v B ) = 10 m/s

Ọsọ nke ihe B mgbe ihe ahụ kụọchara (v B ') = 15 m/s

Ihe abụọ ahụ tupu na mgbe ihe ahụ mechara na-aga n'aka nri ka e wee nye ọsọ ahụ ihe ngosi dị mma.

Ajụjụ: Ọsọ nke ihe A mgbe ihe ahụ mechara (v A ')

Azịza:

Gbakọọ ọsọ nke bọọlụ A tupu nkpọkọ (v A ) site na iji usoro maka iwu nchekwa nke momentum:

mA vA +mB vB = mA vA'+ mB vB'

(5) (12) + (2) (10) = (5) v A '+ (2) (15)

60 + 20 = (5)v A ' + 30

80 = (5)v A ' + 30

80 – 30 = (5)v A '

50 = (5)v A '

v A ' = 50/5

v A ' = 10 m/s

Azịza ziri ezi bụ D.

7. Bọọlụ ping pong nke nwere ibu nke gram 5 na-ada n'enweghị nsogbu site n'ogo ụfọdụ (g = 10 ms -2 ). Mgbe ọ kụrụ n'ala, ọsọ bọọlụ ahụ bụ 6 ms -1 ozugbo ọ kụrụ n'ala, bọọlụ ahụ na-awụlikwa elu na ọsọ nke 4 ms -1 . Oke mkpali na-eme na bọọlụ ahụ bụ...

A. 0,50 Ns
B. 0,25 Ns
C. 0,10 Ns
D. 0,05 Ns
E. 0,01 Ns

Mkparịta ụka
A maara :
Ibu bọọlụ (m) = gram 5 = 0,005 kg
Ọsọ bọọlụ ahụ tupu ọ kụọ ala (v)o) = -6 m/s
Ọsọ nke bọọlụ ahụ ozugbo ọ kụrụ ala (v)t) = 4 m/s
Ọsọ dị mma na nke na-adịghị mma pụtara na ụzọ ọsọ bọọlụ ahụ ma ọ bụ ụzọ mmegharị bọọlụ ahụ tupu ihe ahụ emee dị iche na nke mmegharị bọọlụ ahụ mgbe ihe ahụ mechara.
A jụrụ : Mkpali (I)
Jawab :

Usoro echiche nke impulse-momentum Na-ekwu na usu (M) otu ihe ahụ dị ka mgbanwe na ọsọ (Δp).
I = Δp = mvt – mvo = m (v)t - vo)
I = (0,005)(4 – (-6)) = (0,005)(4 + 6) = (0,005)(10) = 0,05 Sekọnd Newton
Azịza ziri ezi bụ D.

8. Bọọlụ nwere ibu nke 0,5 kg na-ada n'enweghị nsogbu site n'ịdị elu h.1 = 7,2 m n'elu ala ma na-arịgo elu ruo n'ogo h2 = 3,2 m. Ọ bụrụ na ọsọ ọsọ nke ụwa n'ihi ike ndọda = 10 ms-2, mkpali nke ime ihe na bọọlụ bụ...
A. 2,0 Ns
B. 3,0 Ns
C. 10 Ns
D. 40 Ns
E. 80 Ns
Mkparịta ụka
A maara :
Ibu nke bọọlụ ahụ (m) = 0,5 kg
Ogologo bọọlụ ọdịda efu (h)1) = mita 7,2
Ogologo bọọlụ na-awụlikwa elu (h)2) = mita 3,2
Mgbatị ike ndọda nke ụwa (g) = 10 m/s2
A jụrụ : Mkpali ime ihe n'elu bọọlụ
Jawab :
Ọsọ nke bọọlụ ahụ tupu mmetụta (v)o)
Gbakọọ ọsọ nke bọọlụ ahụ tupu mmetụta ya site na iji usoro ọdịda efu. Ogologo enyere (h) = mita 7,2, ọsọ ọsọ n'ihi ike ndọda (g) = 10 m/s2 ma rịọ maka ọsọ ikpeazụ tupu ị kụọ ala, ya mere jiri usoro ahụ mee ihe. v2 = 2 gh
vo2 = 2(10)(7,2) = 144
vo = 2(10)(7,2) = 12 m/s
Ọsọ nke bọọlụ tupu mmetụta (v)o) bụ -12 m/s. Akara ọjọọ ahụ na-egosi naanị ntụziaka.
Ọsọ nke bọọlụ ahụ ozugbo ihe mberede ahụ gasịrị (v)t)
Gbakọọ ọsọ nke bọọlụ ahụ ozugbo mmetụta gasịrị site na iji usoro maka mmegharị kwụ ọtọ elu. Ogologo enyere (h) = mita 3,2, ọsọ ọsọ n'ihi ike ndọda (g) = -10 m/s2, ọsọ ikpeazụ na oke kachasị elu (vt2) = 0 ma a na-ajụ ọsọ mbụ ozugbo ị kụrụ ala, yabụ jiri usoro ahụ vt2 = vo2 + 2 gh
vt2 = vo2 + 2 gh
0 = vo2 + 2 (-10)(3,2)
vo2 = 64
vo = √64 = 8 m/s
Ọsọ nke bọọlụ ahụ mgbe ihe mberede ahụ gasịrị (v)t) bụ 8 m/s
Mkpali ime ihe n'elu bọọlụ (I)
A na-agbakọ mkpali site na iji usoro echiche nke mkpali-momentum.
Mmetụta (I) = mgbanwe na ọkụ eletrik (Δp)
I = m (v)t - vo) = (0,5)(8-(-12)) = (0,5)(8 + 12) = 0,5(20) = Sekọnd iri nke Newton
Azịza ziri ezi bụ C.

9. A na-atụ bọọlụ gram 100 n'usoro kwụ ọtọ na ọsọ nke m5/s. A na-akụ bọọlụ ahụ n'otu ụzọ ahụ e si kụtuo ya na mbụ. Ọ bụrụ na bọọlụ ahụ anọgide na-emetụ bat ahụ aka ruo ms 2, ọsọ bọọlụ ahụ mgbe ọ hapụsịrị bat ahụ bụ m10/s, oke ike nke bat ahụ na-enye bụ...
A. 200 N
B. 250 N
C. 300 N
D. 350 N
E. 400 N
Mkparịta ụka:

A maara :
m = gram 100 = 0,1 n'arọ
vo = +5 m/s
t = 2 milisekọnd = 2 x 10-3 nke abụọ
vt = +10 m/s
A jụrụ :
Ike nke batter ahụ tinyere n'ime bọọlụ ahụ (F)?
Jawab :
Usoro mkpali :
I = F t
Usoro mgbanwe ọkụ :
Mmalite na mkpali - 1Usoro echiche nke impulse-momentum :
Mmetụta mkpali = mgbanwe na ọkụ eletrik

Mmalite na mkpali - 2Azịza ziri ezi bụ B.

10. A na-atụba bọọlụ nwere ibu nke 0,1 kg n'akụkụ aka nri na ọsọ nke 20 m/s. Mgbe a kụrụ ya, bọọlụ ahụ na-aga n'aka ekpe na ọsọ nke 30 m/s. Mkpali nke bat nyere bọọlụ ahụ bụ….
A. 4 N s
B. –4 N s
C. 5 N s
D. –5 N s
E. 10 N s
Mkparịta ụka:
A maara :
m = 0,1 kg, vo = +20 m/s, vt = -30m/s
A jụrụ :
Mkpali (I)?
Jawab :
Mmetụta mkpali = mgbanwe na ọkụ eletrik
I = m (v)t - vo) = (0,1)(-30 – 20) = (0,1)(-50) = -5 N s
Azịza ziri ezi bụ D.

11. Bọọlụ bọọlụ nke dị kilogram 0,5 na-amalite ịga n'aka ekpe na ọsọ nke mita 2/s. Mgbe ahụ, a na-akụ bọọlụ ahụ na ike F nke megidere mmegharị bọọlụ ahụ, yabụ ọsọ bọọlụ ahụ na-agbanwe gaa mita 5/s. Ọ bụrụ na bọọlụ ahụ na-emetụ bat ahụ aka maka sekọnd 0,01, mgbanwe na momentum bụ...
A. 8,0 kg m/s
B. 6,5 kg m/s
C. 5,5 kg m/s
D. 3,5 kg m/s
E. 2,5 kg m/s
Mkparịta ụka:
A maara :
m = 0,5 kg, vo = -2 m/s, vt = 5 m/s, t = 0,01 sekọnd
A jụrụ :
Mgbanwe nke ọsọ?
Jawab :
Mgbanwe na ọsọ = m (v)t - vo) = (0,5) (5 - (-2)) = (0,5) (7) = 3,5 n'arọ m/s = 3,5 N s
Azịza ziri ezi bụ D.

Hapụ okwu