Էլեկտրական շղթաների և էլեկտրական դիմադրության օրինակելի հարցեր և բանաձևեր
Էլեկտրական շղթաներ
1. Նայեք հետևյալ էլեկտրական սխեմային։ 8 Օհմ դիմադրության միջով անցնող էլեկտրական հոսանքի մեծությունը կազմում է…։
Ա. 1,8 Ամպեր
Բ. 1,2 Ամպեր
Գ. 0,8 Ամպեր
Դ. 0,6 ամպեր
Քննարկում
Հայտնի է, որ՝
Դիմադրություն 1 (R1) = 12 Ω
Դիմադրություն 2 (R2) = 8 Ω
Դիմադրություն 3 (R3) = 10 Ω
Էլեկտրական լարում (Վ) = 12 վոլտ
Հարց՝ Հոսանքի ուժը R-ի միջոցով1
Պատասխան՝
Էլեկտրական հոսանքը հոսում է բարձր պոտենցիալից դեպի ցածր պոտենցիալ։ Վերևում պատկերված շղթայում էլեկտրական հոսանքի ուղղությունը նույնն է, ինչ ժամացույցի սլաքների ուղղությունը։
Մարտկոցից դուրս եկող հոսանքը՝
Սկզբում հաշվարկեք փոխարինող դիմադրությունը (R): Դրանից հետո հաշվարկեք հոսանքը՝ օգտագործելով Օհմի օրենքի բանաձևը՝ V = IR կամ I = V / R, որտեղ V = լարում, I = հոսանք, R = փոխարինող դիմադրություն:
Փոխարինող դիմադրություն.
Ռեզիստոր R1 և դիմադրություն R2 դասավորված են հաջորդականությամբ։ Փոխարինող դիմադրությունը հետևյալն է՝
R12 = R1 + R2 = 12 + 8 = 20 Օմ
Ռեզիստոր R12 և դիմադրություն R3 զուգահեռ դասավորված։ Փոխարինող դիմադրությունը հետևյալն է՝
1/R = 1/R12 + 1/R3 = 1/20 + 1/10 = 1/20 + 2/20 = 3/20
R = 20/3 Ω
Մարտկոցից դուրս եկող հոսանքը՝
I = V / R = 12 : 20/3 = 12 x 3/20 = 36/20 = 1,8 Ամպեր
Մարտկոցից դուրս եկող հոսանքը 1,8 ամպեր է։
8 Ω դիմադրության միջով անցնող էլեկտրական հոսանքը
Վաբ = 12 վոլտ
R12 = 20 Ω
R3 = 10 Ω
10 Ω դիմադրության միջով անցնող էլեկտրական հոսանքը
I3 = Vab / Ռ3 = 12 վոլտ / 10 Ω = 1,2 ամպեր
20 Ω դիմադրության միջով անցնող էլեկտրական հոսանքը
I12 = Vab / Ռ12 = 12 վոլտ / 20 Ω = 0,6 ամպեր
Կիրխհոֆի առաջին օրենքը նշում է, որ ճյուղ մտնող էլեկտրական հոսանքը նույնն է, ինչ այդ ճյուղից դուրս եկող էլեկտրական հոսանքը։ Հիմնվելով... Կիրխհոֆի առաջին օրենքը եզրակացվում է, որ 20 Ω դիմադրության միջով անցնող էլեկտրական հոսանքը = 12 Ω դիմադրության միջով անցնող էլեկտրական հոսանքը = 8 Ω դիմադրության միջով անցնող էլեկտրական հոսանքը = 0,6 ամպեր։
Ճիշտ պատասխանը Դ-ն է։
2.
Ուշադրություն դարձրեք հետևյալ փակ էլեկտրական շղթային։
Եթե լարման աղբյուրի դիմադրությունը անտեսվում է, ապա 6 Օհմ դիմադրության ծայրերի միջև պոտենցիալների տարբերությունը կազմում է…
Ա. 3 վոլտ
Բ. 2 վոլտ
Գ. 2/3 վոլտ
Դ. 1/3 վոլտ
Քննարկում
Հայտնի է, որ՝
Դիմադրություն 1 = 4 Ω
Դիմադրություն 2 = 3 Ω
Դիմադրություն 3 = 6 Ω
Լարում (Վ) = 6 վոլտ
Հարց՝ 6 օհմ դիմադրության ծայրերի միջև պոտենցիալների տարբերությունը
Պատասխան՝
3 Ω դիմադրությունը և 3 Ω դիմադրությունը միացված են զուգահեռաբար։ Փոխարինող դիմադրությունը հետևյալն է՝
1/R23 = 1/3 Ω + 1/6 Ω = 2/6 Ω + 1/6 Ω = 3/6 Ω
R23 = 6/3 Ω = 2 Ω
4 Ω դիմադրությունը և 2 Ω դիմադրությունը միացված են հաջորդաբար։ Փոխարինող դիմադրություններն են՝
R = 4 Ω + 2 Ω = 6 Ω
Լարման աղբյուրից դուրս եկող էլեկտրական հոսանքի ուժգնությունը՝
I = V / R = 6 վոլտ / 6 օհմ = 1 Ամպեր
4 Ω դիմադրությունը և 2 Ω դիմադրությունը միացված են հաջորդաբար այնպես, որ Կիրխուֆի առաջին օրենքի համաձայն՝ 4 Ω դիմադրությունով անցնող էլեկտրական հոսանքը հավասար է 2 Ω դիմադրությունով անցնող էլեկտրական հոսանքին = 1 Ամպեր։
a և b կետերի միջև պոտենցիալների տարբերությունը՝
Վ = ԻԿ = (1 Ամպեր)(2 Օհմ) = 2 վոլտ
a և b կետերի միջև պոտենցիալների տարբերությունը = 2 Ω դիմադրության ծայրերի միջև պոտենցիալների տարբերությունը = 3 Ω դիմադրության ծայրերի միջև պոտենցիալների տարբերությունը = 6 Ω դիմադրության ծայրերի միջև պոտենցիալների տարբերությունը = 2 վոլտ։
Ճիշտ պատասխանը Բ-ն է։
Էլեկտրական դիմադրություն
3. Երեք էլեկտրական դիմադրություններ, եթե դասավորված են զուգահեռ, դիմադրության արժեքը 12/11 Օհմ է, եթե դասավորված են հաջորդականությամբ, ապա արժեքը 12 Օհմ է, ապա յուրաքանչյուր դիմադրության արժեքը...
Ա. 1 Օհմ, 2 Օհմ, 3 Օհմ
Բ. 2 Օհմ, 4 Օհմ, 6 Օհմ
Գ. 1 Օհմ, 3 Օհմ, 5 Օհմ
Դ. 3 Օհմ, 4 Օհմ, 5 Օհմ
Քննարկում
Եթե էլեկտրական դիմադրությունը դասավորված է հաջորդականությամբ, համարժեք դիմադրությունը հաշվարկվում է հետևյալ բանաձևով.
Ռ = Ռ1 + R2 + R3
12 = Ռ1 + R2 + R3
Հնարավոր տարբերակներն են B և D պատասխանները։
Եթե էլեկտրական դիմադրությունը դասավորված է զուգահեռ, համարժեք դիմադրությունը հաշվարկվում է հետևյալ բանաձևով՝ 1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3.
Եթե օգտագործեք B պատասխանը, ապա՝
1/R = 1/2 + 1/4 + 1/6
1/R = 6/12 + 3/12 + 2/12
1/R = 11/12
R = 12/11
Ճիշտ պատասխանը Բ-ն է։
Արգելքի տեսակը
4. Վոլֆրամի և անագի դիմադրությունը համապատասխանաբար 5,5 x 10 է։-8 Օհմաչափ և 22 x 10-8 Օհմաչափ։ Վոլֆրամե և անագե մետաղալարերը 5 մետր երկարություն ունեն։ Եթե երկու լարերն էլ ունեն նույն դիմադրության արժեքը, և վոլֆրամի տրամագիծը 2 մմ է, ապա կապարե մետաղալարի տրամագիծը... մմմ է։
A. 2
B. 4
Գ. √2
Դ. ½ √2
Քննարկում
Հայտնի է, որ՝
Վոլֆրամի դիմադրություն (ρ1) = 5,5 x 10-8 Օհմաչափ
Անագի դիմադրություն (ρ2) = 22 x 10-8 Օհմաչափ
Վոլֆրամե մետաղալարի երկարությունը (լ)1) = 5 մետր
Առաջատար մետաղալարի երկարությունը (լ)2) = 5 մետր
Վոլֆրամի տրամագիծը (D)1) = 2 մմ
Վոլֆրամի շառավիղ (R)1) = 1/2 (D) = 1/2 (2 մմ) = 1 մմ = 1 x 10-3 մետր
Հարց՝ լարի տրամագիծը (D)2)
Պատասխան՝
Վոլֆրամե մետաղալարի մակերեսը.
A1 = π r2 = π (10-3)2 = π 10-6
Վոլֆրամե և անագե մետաղալարերի դիմադրության արժեքը նույնն է։
R1 = R2
ρ1 L1 / Ա1 = ρ2 L2 / Ա2
(5,5 x 10)-8)(5) / π 10-6 = (22 x 10-8)(5) / π r2
5,5 / 10-6 = 22 / ր2
5,5 r2 = 22 x 10-6
r2 = (22 x 10-6 ) / 5,5
r2 = 4 x 10-6
r = 2 x 10-3 մետր
r = 2 միլիմետր
Ճիշտ պատասխանը Ա-ն է։
Հարցի աղբյուրը՝
Կրտսեր ավագ դպրոցի ֆիզիկայի OSN հարցեր