7 példa az egyenletesen változó körmozgásra
1. Egy kezdetben nyugalmi állapotban lévő légcsavar állandó 2 rad/s szöggyorsulással forog.2Határozza meg a légcsavar szöggyorsulását és szögsebességét 2 másodperc múlva. Fejezze ki őket radiánban és másodpercben.
Vita
Ismert :
Kérdezte : szöggyorsulás és szögsebesség 2 másodperc elteltével
Jawab :
(1) Szöggyorsulás 2 másodperc után
A szöggyorsulás állandó, ezért 2 másodperc elteltével a szöggyorsulás 2 rad/s marad.2.
(B) Szögsebesség 2 másodperc elteltével
Szöggyorsulás 2 rad/s2 = 2 radián/másodperc másodpercenként azt jelenti, hogy a szögsebesség másodpercenként 2 radián/másodperccel nő. 1 másodperc elteltével a szögsebesség 2 radián/másodperc lesz. 2 másodperc elteltével a szögsebesség 4 radián/másodperc lesz.
2. Egy kezdetben nyugalmi állapotban lévő kerék egyenletesen gyorsul. 10 másodperc elteltével a kerék 60 ford/perc szögsebességgel forog. Határozza meg a kerék szöggyorsulását!
Vita
Jawab :
Az egyenletesen gyorsuló körmozgás (GMBB) képlete hasonló az egyenletesen gyorsuló egyenes vonalú mozgás (GLBB) képletéhez.


A kerék szöggyorsulása 0,628 rad/s².
3. Egy henger szögsebessége egyenletesen változik 20 rad/s-ról 10 rad/s-ra 4 másodperc alatt. Határozza meg a henger szöggyorsulását!
Vita
Jawab :
A henger szöggyorsulása -2,5 rad/s2Negatív előjel = negatív gyorsulás vagy lassulás. Ha gyorsuláskor a szögsebesség növekszik, akkor lassuláskor csökken.
4. Egy kezdetben 10 rad/s szögsebességgel forgó tárgy állandó 2 rad/s szöggyorsulást tapasztal.2Határozza meg, hogy mekkora szöget zár be a tárgy 2 másodperc elteltével!
Vita
5. Egy autó kereke, amely kezdetben 20 rad/s szögsebességgel forog, 20 radián szög megtétele után megáll. A kerék szöggyorsulása…
Vita
Jawab :
Ezt a kérdést a 3. képlettel oldjuk meg.

6. 1999/2000-as országos vizsgakérdések 4. oldal 26. szám
Egy 60 cm hosszú PQ botot úgy forgatunk, hogy a hegye Q a tengely, a forgás sugara pedig PQ. A PQ bot nyugalmi helyzetből 0,3 rad s -2 szöggyorsulással forog . Ha a kezdeti szöghelyzet = 0, akkor a hegy P lineáris sebessége (v) t = 10 másodperc elteltével...
A. 1,8 ms -1
B. 3 ms -1
C. 5 ms -1
D. 30 ms -1
E. 180 ms -1
Vita
Köztudott, hogy:
A bot hossza PQ = a kör sugara (r) = 60 cm = 60/100 m = 0,60 méter
Kezdő szögsebesség (ω 0 ) = 0 rad/s
Szöggyorsulás (α) = 0,3 rad s -2
Kezdeti szöghelyzet (θ o ) = 0
Kérdés: A P végpont lineáris sebessége (v) a t = 10 másodperc időpillanatban
Válasz:
Először számítsd ki a bot szögsebességét a t 10 másodperc időpillanatban.
Az egyenletesen gyorsított körmozgás képlete:
ω t = ω o + α t = 0 rad/s + (0,3 rad s -2 ) (10 mp) = 3 rad s -1
A szögsebesség t = 10 másodpercnél 3 radián/másodperc.
A t = 10 másodpercnél mért lineáris sebességet a lineáris sebesség (v), a szögsebesség (ω) és a sugár (r) közötti összefüggés képletével számítjuk ki.
v = r ω = (0,6 méter)(3 radián/másodperc) = 1,8 méter/másodperc.
A helyes válasz az A.
7. 2002/2003-es országos vizsgakérdések
Egy tárgy körben mozog 4 rad/s kezdeti sebességgel és 0,5 rad/s² szöggyorsulást tapasztal , ekkor a tárgy sebessége a negyedik másodpercben...
A. 4,0 rad/s
B. 4,5 rad/s
C. 5,0 rad/s
D. 6,0 rad/s
E. 8,0 rad/s
Vita
Köztudott, hogy:
Kezdő szögsebesség (ω 0 ) = 4 radián/másodperc
Szöggyorsulás (α) = 0,5 rad/ s²
Időintervallum (t) = 4 másodperc
Kérdés: A tárgy sebessége a negyedik másodpercben ( ωt )
Válasz:
Az egyenletesen változó körmozgás képlete:
ωt = ωo + αt
ωt = 4 + ( 0,5)(4)
ωt = 4 + 2
ω t = 6 radián/másodperc
A helyes válasz a D.