1. Yon objè silendrik kre (I = m R 2 ) deplase pou woule san glise sou yon plan enkline ki graj ak yon vitès inisyal 10 m/s. Plan enkline a gen yon ang elevasyon θ ak tan θ = 0.75. Si akselerasyon gravitasyonèl g = 10 ms -2 , vitès objè a redwi a 5 ms -1 alò distans objè a sou plan enkline a se...
Li te ye:
Moman inèsi silenn kre a (I) = m R 2
Ang elevasyon = θ , kote tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/ s²
Vitès inisyal (v o ) = 10 m/s
Vitès final (vt ) = 5 m/s
Rechèch: Distans 
Solisyon:
Kalkile wotè silenn lan rive a avèk ekwasyon konsèvasyon enèji mekanik la.

Wotè inisyal (h o ) = 0 mèt
Vitès inisyal (v o ) = 10 m/s
Vitès final (vt ) = 5 m/s
Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/ s²

Silenn lan rive nan yon wotè 7.5 mèt.
Distans silenn lan vwayaje:

Distans silenn lan vwayaje se 12.5 mèt.
Repons ki kòrèk la se A.
Deskripsyon ekwasyon an:
o = inisyal, t = final, ME = enèji mekanik , PE = enèji potansyèl, KE = enèji sinetik , m = mas , g = akselerasyon akòz gravite, h = wotè, v = vitès lineyè, ω = vitès angilè , I = moman inèsi, R = reyon silenn lan
2. Yon silenn solid (I = ½ m R 2 ) ak yon mas 3 kg deplase pou woule san glise sou yon plan enkline ki gen yon ang elevasyon θ ak sin θ = 0.6. Si akselerasyon gravitasyonèl g = 10 ms -2 epi vitès inisyal objè a se 10 m/s, alò longè plan enkline yon objè vwayaje a se...
Li te ye:
Moman inèsi silenn solid (I) = ½ m R 2
Mas silenn = 3 kg
Vitès inisyal (v o ) = 10 m/s
Vitès final (v t ) = 0 m/s (objè a rete)
Ang elevasyon ( θ ) = θ , kote sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/s2
Yo vle: Longè plan enkline objè a vwayaje a
Solisyon:
Kalkile wotè silenn lan rive a avèk ekwasyon konsèvasyon enèji mekanik la.


Wotè inisyal (h o ) = 0 mèt
Vitès inisyal (v o ) = 10 m/s
Vitès final (v t ) = 0 m/s (objè a rete)
Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/ s²

Silenn lan rive nan yon wotè 7.5 mèt.
Distans silenn lan vwayaje:

Distans silenn lan vwayaje se 12.5 mèt.
3. Yon objè silendrik kre (I = m R 2 ) ak yon reyon R, deplase pou woule san glise sou yon plan enkline ki graj ak yon ang α kote sin α = 0.8. Si akselerasyon gravitasyonèl la g = 10 ms -2 epi vitès inisyal la se 8 ms -1, alò longè plan enkline objè a rive anvan li rete a se...
Li te ye:
Moman inèsi silenn solid (I) = m R 2
Vitès inisyal (v o ) = 8 m/s
Vitès final (v t ) = 0 m/s (objè a rete)
Ang elevasyon plan ki enkline ( θ ) = θ , kote sin θ = 0.8
Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/ s²
Dezirab: Distans silenn lan vwayaje
Solisyon:
Kalkile wotè silenn lan rive a avèk ekwasyon konsèvasyon enèji mekanik la.


Wotè inisyal (h o ) = 0 mèt
Vitès inisyal (v o ) = 8 m/s
Vitès final (vt ) = 0 m/s
Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/ s²

Silenn lan rive nan yon wotè 6.4 mèt.
Distans silenn lan vwayaje:

Distans silenn lan vwayaje se 8 mèt.