Vitès angilè ak vitès lineyè - pwoblèm ak solisyon

1. Yon boul nan bout yon fil ap vire inifòmman nan yon sèk orizontal ki gen yon reyon 2 mèt ak yon vitès angilè konstan 10 rad/s. Detèmine mayitid vitès lineyè yon pwen ki sitiye:

(a) 0.5 mèt soti nan sant la

(b) 1 mèt soti nan sant la

(c) 2 mèt soti nan sant la

Li te ye:

Reyon (r) = 0.5 mèt s, 1 mèt, 3 mèt

Vitès angilè a = 10 radyan s / seg

Rechèch: Vitès lineyè a

Solisyon:

v = rω

v = vitès lineyè a , r = reyon , ω = vitès angilè a

(a) Vitès lineyè (v) yon pwen ki sitiye nan r = 0.5 mèt

v = r ω = (0.5 mèt s )(10 rad/s) = 5 mèt s /segonn kondisyon

(b) Vitès lineyè (v) yon pwen ki sitiye nan r = 1 mèt

v = r ω = (1 mèt)(10 rad/s) = 10 mèt s /seg kond

(c) Vitès lineyè (v) yon pwen ki sitiye nan r = 2 mèt s

v = r ω = (2 mèt s )(10 rad/s) = 20 mèt s /segonn kondisyon

Gade tou  Teyori sinetik gaz yo - pwoblèm ak solisyon

2. Lam yo nan yon blenndè vire nan yon vitès 5000 rpm. Detèmine mayitid vitès lineyè a:

(a) yon pwen ki sitiye a 5 cm de sant la

(b) yon pwen ki sitiye a 10 cm de sant la

Li te ye:

Reyon (r) = 5 cm ak 10 cm

Vitès angilè a (ω) = 5000 revolisyon / 60 segonnsegonn = 83.3 revolisyon / sekond = (83.3)(6.28 radyan) / sekond = 523.3 radyans / sekond

Rechèch: Magnitud vitès lineyè a

Solisyon:

(a) Magnitud vitès lineyè yon pwen ki sitiye a 0.05 m de sant lan

v = r ω = (0.05 m)( 523.3 rad/s) = 26 m/s

(b) Magnitud vitès lineyè yon pwen ki sitiye a 0,1 m de sant lan

v = r ω = (0.1 m)( 523.3 rad/s) = 52 m/s

3. Yon pwen sou kwen yon wou ki gen yon reyon 30 cm , otou yon sèk ak yon vitès konstan 10 mèt/segond.

Ki mayitid vitès angilè a?

Li te ye:

Reyon ( r) = 30 cm = 0.3 mèt s

Vitès lineyè a (v) = 10 mèt s / seg

Rechèch: vitès angilè a

Solisyon:

ω = v / r = 10 / 0.3 = 33 radyan s /seg kond

Gade tou  Sikwi rezistans - pwoblèm ak solisyon

4. Yon machin ki gen kawotchou 50 cm an dyamèt vwayaje 10 mèt nan 1 segonn. Ki vitès angilè a?

Li te ye:

Reyon (r) = 0.25 mèt

Vitès lineyè yon pwen sou kwen kawotchou yo (v) = 10 mèt s / seg

Rechèch: Vitès angilè a

Solisyon:

ω = v / r = 10 / 0.25 = 40 radyan s /seg kond

5. Vitès angilè yon wou 20 cm an radyan se 120 rpm. Ki distans li pral fè si machin nan vwayaje nan 10 segonn?

Li te ye:

Reyon (r) = 20 cm = 0.2 mèt s

Vitès angilè a = 120 rev / 60 segonnkondisyon yo = 2 rev / sekond = (2)(6.28) radyans / sekond = 12.56 radyans / sekond

Rechèch: distans

Solisyon:

Vitès kwen wou a:

v = r ω = (0.2 mèt s )(12.56 radyan s /segondè kond ) = 2.5 mèt s /segondè kond

2.5 mèts / sekond vle di yon pwen sou kwen wou a ap deplase 2.5 mèts chak 1 segonn. apre 10kondisyon yo, pwen an vwayaje 25 mèts.

Kidonk distans la se 25 mèt.

Gade tou  Ekwasyon fòs friksyon

[wpdm_package id=’427′]

[wpdm_package id=’439′]

  1. Pwoblèm echantiyon pou konvèti inite ang ak solisyon yo
  2. Pwoblèm ak solisyon echantiyon deplasman angilè ak deplasman lineyè
  3. Pwoblèm echantiyon vitès angilè ak vitès lineyè ak solisyon yo
  4. Pwoblèm echantiyon akselerasyon angilè ak akselerasyon lineyè ak solisyon yo
  5. Pwoblèm echantiyon mouvman sikilè inifòm ak solisyon yo
  6. Pwoblèm echantiyon akselerasyon santripèt ak solisyon yo
  7. Pwoblèm echantiyon mouvman sikilè ki pa inifòm ak solisyon yo

Leave a Comment