Pwoblèm rezoud nan Mouvman Lineyè - Akselerasyon konstan
1. Yon machin akselere soti nan repo pou rive nan 20 m/s nan 10 segonn. Detèmine akselerasyon machin nan!
Solisyon
Li te ye:
Vitès inisyal (v o ) = 0 (repo)
Entèval tan (t) = 10 segonn
Vitès final (vt ) = 20 m/s
Rechèch : Akselerasyon (a)
Solisyon:
v t = v o + nan
20 = 0 + (a)(10)
20 = 10 yon
yon = 20/10
a = 2 m/ s²
[irp]
2. Yon machin ap ralanti soti nan 30 m/s pou rive nan yon pozisyon repoze nan 10 segonn. Detèmine akselerasyon machin nan.
Solisyon
Li te ye:
Vitès inisyal (v o ) = 30 m/s
Vitès final (vt ) = 0
Entèval tan (t) = 10 segonn
Akselerasyon ki nesesè (a)
Solisyon:
v t = v o + nan
0 = 30 + (a)(10)
– 30 = 10 yon
yon = – 30 / 10
a = -3 m/ s²
Siy negatif la parèt paske vitès final la pi piti pase vitès inisyal la.
[irp]
3. Yon machin demarre epi li akselere a yon vitès konstan 4 m/s² nan 1 segonn. Detèmine vitès la ak distans la apre 10 segonn.
Solisyon
(a) Vitès
Akselerasyon 4 m/s² vle di vitès la ogmante 4 m/s chak 1 segonn. Apre 2 segonn, vitès machin nan se 8 m/s. Apre 10 segonn, vitès machin nan se 40 m/s.
(b) Distans
Li te ye:
Vitès inisyal (v o ) = 0
Vitès final (vt ) = 40 m/s
Akselerasyon (a) = 4 m/ s²
Rechèch: Distans
Solisyon:
s = v o t + ½ nan 2 = 0 + ½ (4)(10 2 ) = (2)(100) = 200 mèt
[irp]
4. Yon machin vwayaje nan yon vitès konstan 10 m/s, apresa li ralanti nan yon vitès konstan 2 m/s² jiskaske li repoze. Detèmine tan ki pase ak distans machin nan anvan li repoze.
Li te ye:
Vitès inisyal (v o ) = 10 m/s
Akselerasyon (a) = -2 m/s² ( Siy negatif la parèt paske vitès final la pi piti pase vitès inisyal la)
Vitès final (vt ) = 0 (repo)
Rechèch: Entèval tan ak distans
Solisyon:
(a) Entèval tan (t)
v t = v o + nan
0 = 10 + (-2)(t)
0 = 10 – 2 t
10 = 2 t
t = 10 / 2 = 5 segonn
(b) Distans
v t² = v o² + 2 kòm
0 = 102 + 2(-2)s
0 = 100 – 4 segonn
100 = 4 s
s = 100 / 4 = 25 mèt
[irp]
5. Yon machin ap vwayaje a 40 m/s, li ralanti a yon vitès konstan de 4 m/s² jiskaske li repoze. Detèmine vitès la ak distans la apre li fin ralanti nan 10 segonn!
Solisyon
Li te ye:
Vitès inisyal (v o ) = 40 m/s
Akselerasyon (a) = -4 m/ s²
Entèval tan (t) = 10 segonn
Vitès final (vt ) ak distans (s) yo vle
Solisyon:
(a) Vitès final la
v t = v o + at = 40 + (-4)(10) = 40 – 40 = 0 m/s
0 m/s vle di machin nan repo.
(b) Distans
s = v o t + ½ nan 2 = (40)(10) + ½ (-4)(10 2 ) = 400 + (-2)(100) = 400 – 200 = 200 mèt
[irp]
6. Detèmine distans lan apre 10 segonn!

Solisyon
Distans: s = vt = (10-0)(5-0) = (10)(5) = 50 mèt
7. Detèmine distans lan apre 4 segonn!

Solisyon
Distans = sifas kare + sifas triyangilè
Distans = (8-0)(8-0) + ½ (16-8)(8-0) = (8)(8) + ½ (8)(8) = 64 + 32 = 96 mèt
8. Detèmine distans machin nan apre 4 segonn!
Solisyon

Distans = sifas triyangilè = ½ (4-0)(8-0) = ½ (4)(8) = 16 mèt
9. Yon machin ap deplase a 90 km/h devan yon machin lapolis ki kanpe bò wout la. Yon minit apre, machin lapolis la ap kouri dèyè l a 0.8 m/s² . Ki distans machin lapolis la rive devan machin nan?
Li te ye:
Vitès machin nan (v) = 90 km/èdtan = 90,000 mèt / 3600 segonn = 25 mèt/segond
Entèval tan (t) = 1 minit = 60 segonn
Akselerasyon machin polis la (a) = 0.8 m/ s²
Vitès inisyal machin polis la (v o ) = 0 m/s
Rechèch: Distans machin lapolis la vwayaje
Solisyon:
Machin nan ap deplase ak yon vitès konstan. Distans machin nan vwayaje:
Distans inisyal:
s = vt = (25)(60) = 1500 mèt
Distans final la:
s = vt = (25)(t)
Distans total = 1500 + 25 t
Machin polis la ap deplase ak yon akselerasyon konstan. Distans machin polis la vwayaje:
s = v o t + ½ nan 2 = (0)(t) + ½ (0.8)(t² ) = 0 + 0.4 t² = 0.4 t²
Lè machin lapolis la rive nan machin nan, distans machin lapolis la vwayaje a se menm ak distans machin nan vwayaje a.
Distans vwayaje pa machin = distans vwayaje pa machin lapolis la
1500 + 25 t = 0.4 t²
0.4 t 2 – 25 t – 1500 = 0
Sèvi ak fòmil kwadratik la:

Distans machin polis la vwayaje:
s = 0.4 t² = (0.4)(100² ) = (0.4)(10,000) = 4000 mèt s = 4 km
10. Yon machin ap deplase ak yon vitès fren konstan 24 m/s, sa ki fè li gen yon deselerasyon konstan de 0.952 m/s2 . Detèmine vitès machin nan apre yon distans 250 mèt.
Li te ye:
Vitès inisyal (v o ) = 24 m/s
Akselerasyon (a) = – 0.952 m/s² ( siy negatif akòz deselerasyon )
Distans ( d ) = 250 mèt s
Rechèch: Vitès machin nan apre 250 mèt s
Solisyon:
Li te ye: vitès inisyal (vo), akselerasyon (a), distans (d), vle: vitès final la (vt) kidonk sèvi ak ekwasyon an vt2 =vo2 + 2 yon d
vt = vitès final , v o = vitès inisyal , a = akselerasyon , d = distans
v t 2 = (24) 2 + (2)(-0.952)(250)
v t2 = 576 – 476
v t2 = 100
vt = √100
vt = 10 m/ s
[irp]
[wpdm_package id=’507′]
[wpdm_package id=’517′]
- Distans ak deplasman
- Vitès mwayèn ak vitès mwayèn
- Vitès konstan
- Akselerasyon konstan
- Mouvman tonbe lib
- Mouvman desann nan tonbe lib
- Mouvman monte desann nan tonbe lib