3 pitanja o jednadžbi normalne sile
1. Blok ima masu 5 kg. Ako je g = 10 m/s² , odredite:
a) težina bloka
b) normalna sila ako je blok postavljen na ravnu ravninu
c) normalna sila ako blok leži na kosoj ravnini koja zatvara kut od 30 ° s horizontalom
Znan:
Masa bloka (m) = 5 kg
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: w, N na ravnini i N na nagibu
Rješenje:
a) Težina grede
w = mg = 5 (10) = 50 Newton
b) Normalna sila ako se blok nalazi u ravnoj ravnini
N = w = 50 Newtona
c) Normalna sila ako se blok nalazi na nagnutoj ravnini
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Newtona
2. Gumica od 120 grama pritisnuta je okomito na ploču silom od 15 N. Kolika je normalna sila koja djeluje na gumicu?
Znan:
Masa (m) = 120 grama = 0.12 kg
Sila (F) = 15 Newtona
Traži se: Normalna sila
Rješenje:
Normalna sila = potisak = 15 Newtona
3. Flaširana pitka voda koja se još nalazi u kutiji povlači se silom F = 200 N koja s horizontalom zatvara kut od 37 o . Sin 37 o = 0.6. Masa kartona i njegovog sadržaja je 20 kg. Ako je koeficijent statičkog trenja na podu 0.5, a koeficijent kinetičkog trenja na podu 0.2, odredite normalnu silu koja djeluje na karton.
Znan:
Vučna sila (F) = 200 N
Sinus 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N
Masa kartona (m) = 20 kg
Težina kartona (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Traži se: Normalna sila na karton (N)
Rješenje:
Izračunajte normalnu silu koristeći formulu za normalnu silu:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 Newtona