1. Graf sile (F) u odnosu na izduženje (x ) prikazan je na slici ispod. Pronađite konstantu opruge!
Riješenje
k = F / x
F = sila (Newton)
k = konstanta opruge (Newton/metar)
x = promjena duljine (metri)
Konstanta opruge:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Odredite konstantu opruge.

Riješenje
Konstanta opruge:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. Opruga A ima izvornu duljinu od 60 cm, a opruga B ima izvornu duljinu od 90 cm. Opruga A ima konstantnih 100 N/m, opruga B ima konstantnih 200 N/m. Omjer promjene duljine opruge A i promjene duljine opruge B je…
Poznato:
Konstanta opruge A (kA ) = 100 N/m
Konstanta opruge B (kB ) = 200 N/m
Sila na oprugu A (FA ) = F
Sila na oprugu B (F B ) = F
Traži se: Δl A : Δl B
rješenje:
Formula Hookeovog zakona:
Δl = F / k
Δl = promjena duljine, F = sila, k = konstanta
Promjena duljine opruge A:
Δl A = F A / k A = F / 100
Promjena duljine opruge B:
Δl B = F B / k B = F / 200
Omjer promjene duljine opruge A i promjene duljine opruge B:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1/100: 1/200
1/1: 1/2
2: 1
[irp]
4. Najlonska nit izvorne duljine 20 cm povlači se silom od 10 N. Promjena duljine niti iznosi 2 cm. Odredite veličinu sile ako je promjena duljine 6 cm.
Poznato:
Sila (F) = 10 N
Promjena duljine ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Traži se: magnituda sile (F) ako je Δl = 0.06 m.
rješenje:
Konstanta:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Veličina sile (F) ako je Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N
[irp]
[wpdm_package id='689']