Ondas mecánicas (Frecuencia Período Lonxitude de onda Velocidade da onda): problemas e solucións

3 Ondas mecánicas (Frecuencia Período Lonxitude de onda Velocidade da onda): problemas e solucións

1. Dúas cortizas están nas cristas das ondas . Ambas soben e baixan sobre a superficie do mar 20 veces en 4 segundos. Se a distancia de ambas cortizas é de 100 cm e entre elas hai dúas depresións e unha crista, determina a frecuencia e a velocidade das ondas.

Ondas mecánicas (frecuencia, período, lonxitude de onda, velocidade da onda) 1Coñecido:

Ambas as cortizas están na parte superior das ondas e, entre as dúas cortizas, hai 2 depresións e 1 crista (ver figura). Polo tanto, hai dúas lonxitudes de onda entre as dúas cortizas.

Lonxitude de onda (λ) = 100 cm / 2 = 50 cm.

Frecuencia (f) = 20/4 = 5 hercios

Buscase: Frecuencia das ondas e velocidade da onda

Solución:

A frecuencia da onda (f) = 5 Hertz

A velocidade da onda (v) = f λ = (5)(50 cm) = 250 cm/s

2. Un resorte (elastico) vibra para producir ondas lonxitudinais, onde a distancia entre as dúas compresións máis próximas = 40 cm. Se a velocidade da onda é de 20 ms -1 , determina a lonxitude de onda e a frecuencia da onda.

Coñecido:

A distancia entre dúas compresións máis próximas = distancia entre dúas expansións máis próximas = distancia entre dous vales máis próximos = 1 lonxitude de onda

Lonxitude de onda (λ) = 40 cm = 0.4 m

A lonxitude de onda (v) = 20 m/s

Buscado: Lonxitude de onda (λ) e frecuencia da onda (f)

Solución:

Lonxitude de onda (λ) = 0.4 m

Frecuencia (f) = v / λ = 20 / 0.4 = 50 hercios

3. Na superficie do mar, hai dúas cortizas separadas entre si ata 60 cm. Ambas as cortizas móvense arriba e abaixo 20 veces en 10 segundos. Cando unha está na crista, a outra está no vale da onda. Entre as dúas cortizas, hai a crista dunha onda. Determina o período e a velocidade da onda.

Ondas mecánicas (frecuencia, período, lonxitude de onda, velocidade da onda) 2Coñecido:

Lonxitude de onda (λ) = 60 cm / 1.5 = 40 cm

Frecuencia (f) = 20/10 = 2 hercios

Buscase: período e velocidade da onda.

Solución:

Período (T) = 1/f = 1/2 = 0.5 segundos

A velocidade da onda (v) = f λ = (2)(40) = 80 cm/s

Deixe un comentario