1. Na figura seguinte móstrase unha gráfica da forza (F) fronte ao alongamento (x ). Atopa a constante do resorte!
solución
k = F / x
F = forza (Newton)
k = constante elástica (Newton/metro)
x = a variación de lonxitude (metros)
Constante de resorte:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Determina a constante do resorte.

solución
Constante de resorte:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. O resorte A ten unha lonxitude orixinal de 60 cm e o resorte B ten unha lonxitude orixinal de 90 cm. O resorte A ten unha constante de 100 N/m, o resorte B ten unha constante de 200 N/m. A relación entre o cambio de lonxitude do resorte A e o cambio de lonxitude do resorte B é…
Coñecido:
Constante do resorte A (k A ) = 100 N/m
Constante do resorte B (kB ) = 200 N/m
Forza sobre o resorte A (F A ) = F
Forza sobre o resorte B (F B ) = F
Buscado: Δl A : Δl B
Solución:
Fórmula da lei de Hooke:
Δl = F / k
Δl = a variación de lonxitude, F = forza, k = constante
A variación da lonxitude do resorte A:
Δl A = F A / k A = F / 100
A variación da lonxitude do resorte B:
Δl B = F B / k B = F / 200
A relación entre o cambio de lonxitude do resorte A e o cambio de lonxitude do resorte B:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2: 1
[irp]
4. Unha corda de nailon cunha lonxitude orixinal de 20 cm é tirada por unha forza de 10 N. O cambio de lonxitude da corda é de 2 cm. Determina a magnitude da forza se o cambio de lonxitude é de 6 cm.
Coñecido:
Forza (F) = 10 N
A variación de lonxitude ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Buscase: a magnitude da forza (F) se Δl = 0.06 m.
Solución:
Constante:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
A magnitude da forza (F) se Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N
[irp]
[wpdm_package id='689′]