Densidade: problemas e solucións
1. O volume dun obxecto é de 8 cm³ e a súa masa é de 84 gramos. Cal é a densidade do obxecto?
Coñecido:
Volume (V) = 8 cm³
Masa (m) = 84 gramos
Buscada: densidade (ρ)
Solución:
ρ = m / V = 84 gramos / 8 cm³ = 10.5 gramos/ cm³
2. O volume dun bloque é de 5 cm3 . Se a densidade do bloque é de 250 g/cm3 , cal é a masa do bloque?
Coñecido:
Volume (V) = 5 cm³
Densidade (ρ) = 250 g/ cm³
Buscase: Masa do bloque
Solución:
ρ = m / V
ρ = densidade, V = volume, m = masa
Masa do bloque:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gramos
3. O volume da auga é de 35 cm³ e a masa da auga é de 60 gramos. Cal é a densidade da auga?
Coñecido:
Volume de auga (V) = 35 cm³
Masa da auga (m) = 60 gramos
Buscada: densidade (ρ)
Solución:
densidade:
ρ = m / V = 60/35 = 1.71 gramos/ cm³
4. A masa dun metal é de 120 gramos e o volume dun metal é de 60 cm3 . Cal é a densidade do metal?
Coñecido:
Masa (m) = 120 gramos
Volume (V) = 60 cm³
Busca: densidade
Solución:
ρ = m / V
ρ = 120 gramos / 60 cm³
ρ = 2 gramos/ cm³
5.

Segundo a táboa, un obxecto coa mesma densidade é…
Solución:
Fórmula da densidade:
ρ = m / V
ρ = densidade, m = masa, V = volume

6. Segundo a figura seguinte, se a masa dun obxecto é de 300 gramos, cal é a súa densidade?
Coñecido:
Masa (m) = 300 gramos
Volume (V) = volume de auga derramada = 20 cm³
Busca: densidade
Solución:
ρ = m / V = 300 gramos / 20 cm³ = 15 gramos/ cm³
7. A masa dun obxecto é de 316 gramos, colocado nun recipiente como se mostra na figura. Cal é a densidade do obxecto?
Coñecido:
Masa (m) = 316 gramos
Volume (V) = volume de auga derramada = 40 ml
Busca: densidade
Solución:
Masa = 316 gramos = 316/1000 kg = 0.316 kg
Volume = 40 ml = 40/1000 litros = 4/100 litros = 0.04 litros
1 litro = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.04 litros = (0.04)(0.001) m³ = 0.00004 m³
Densidade:
ρ = m / V = 0.316 kg / 0.00004 m 3 = 316 kg / 0.04 m 3 = 7900 kg/m 3
8.
A densidade da pedra segundo a imaxe é…
Coñecido:
Masa (m) = 100 gramos + 20 gramos = 120 gramos = 120 / 1000 quilogramos = 0.120 quilogramos
Volume (V) = 80 ml – 60 ml = 20 ml = 20 / 1000 litros = 2/100 litros = 0.02 litros
1 litro = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.02 litros = 0.02 x 0.001 m³ = 0.00002 m³
Busca: densidade
Solución:
Densidade:
ρ = m / V = 0.120 kg / 0.00002 m 3 = 120 kg / 0.02 m 3 = 6000 kg/m 3
- Que é a densidade?
- ResponderA densidade é unha medida de canta masa está contida nun volume determinado. Calcúlase dividindo a masa dun obxecto polo seu volume: Densidade = Masa / Volume.
- Como se relaciona a densidade dun obxecto coa súa capacidade para flotar ou afundirse nun fluído?
- ResponderOs obxectos cunha densidade maior que a do fluído afundiránse, mentres que os obxectos cunha densidade menor que a do fluído flotarán.
- Por que algúns obxectos aparentemente grandes, como un barco enorme, flotan na auga?
- ResponderTrátase do volume desprazado. Un barco, aínda que pesado, ten unha forma que despraza un gran volume de auga. Se o peso da auga desprazada é maior ou igual ao peso do barco, este flotará.
- Como afecta normalmente a temperatura á densidade dunha substancia?
- ResponderXeralmente, ao aumentar a temperatura, a densidade dunha substancia diminúe porque as moléculas móvense máis e tenden a ocupar un volume maior. Hai excepcións, como a expansión anómala da auga por debaixo dos 4 °C.
- Cal é a importancia da densidade da auga ?
- Responder: O valor da densidade de xa que a auga é un punto de referencia conveniente. As substancias con densidades maiores ca esta afundiránse na auga, mentres que as que teñan densidades menores flotarán.
- Por que poden dous obxectos ter a mesma masa pero densidades diferentes?
- ResponderOs dous obxectos poderían estar feitos de materiais diferentes (e, polo tanto, ter estruturas atómicas ou moleculares diferentes) ou poderían ter volumes diferentes. Un obxecto cun volume maior e a mesma masa que un obxecto máis pequeno terá unha densidade menor.
- Como afecta a densidade dun gas á compresión?
- ResponderComprimir un gas diminúe o seu volume. Dado que a masa permanece constante, reducir o volume aumentará a densidade do gas.
- Por que algúns metais pesados, como o chumbo, parecen "máis pesados" que outros do mesmo tamaño?
- ResponderA «pesadura» que se sente é en realidade a densidade. O chumbo ten unha densidade maior que a de moitos outros metais, polo que un anaco de chumbo parece máis pesado que outro metal do mesmo volume.
- Como pode un obxecto ser máis denso que un fluído pero non afundirse inmediatamente ao colocarse na superficie do fluído?
- ResponderA tensión superficial ás veces pode soportar obxectos máis densos que o fluído, especialmente se o obxecto é pequeno ou ten unha forma que pode ser "acurnado" pola superficie do fluído. Non obstante, co tempo, se a densidade do obxecto é maior, é probable que se afunda.
- Pode a densidade dun obxecto homoxéneo ser diferente en diferentes puntos do seu interior?
- ResponderNon. Para un obxecto homoxéneo, a densidade é uniforme en todo o seu interior, o que significa que ten o mesmo valor en cada punto do seu interior.