Dichtheid - problemen en oplossingen
1. It folume fan in objekt is 8 sm³ en de massa fan in objekt is 84 gram. Wat is de tichtheid fan it objekt?
Bekend:
Folume (V) = 8 sm³
Massa (m) = 84 gram
Winske: tichtheid (ρ)
Oplossing:
ρ = m / V = 84 gram / 8 sm³ = 10.5 gram/ sm³
2. It folume fan in blok is 5 cm³ . As de tichtheid fan it blok 250 g/cm³ is , wat is dan de massa fan it blok?
Bekend:
Folume (V) = 5 sm³
Dichtheid (ρ) = 250 g/ cm³
Socht: Massa fan it blok
Oplossing:
ρ = m/V
ρ = tichtheid, V = folume, m = massa
Massa fan it blok:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gram
3. It folume fan wetter is 35 sm³ en de massa fan wetter is 60 gram, wat is de tichtheid fan it wetter.
Bekend:
Folume wetter (V) = 35 sm³
Massa wetter (m) = 60 gram
Winske: tichtens (ρ)
Oplossing:
tichtheid:
ρ = m / V = 60/35 = 1.71 gram/ cm³
4. De massa fan in metaal is 120 gram en it folume fan in metaal is 60 cm³ . Wat is de tichtheid fan it metaal?
Bekend:
Massa (m) = 120 gram
Folume (V) = 60 sm³
Winske: tichtens
Oplossing:
ρ = m/V
ρ = 120 gram / 60 sm³
ρ = 2 gram/ cm³
5.

Op basis fan 'e tabel is in objekt mei deselde tichtheid ...
Oplossing:
Formule fan tichtheid:
ρ = m/V
ρ = tichtheid, m = massa, V = folume

6. Op basis fan 'e ûndersteande figuer, as de massa fan in objekt 300 gram is, wat is dan de tichtheid fan it objekt?
Bekend:
Massa (m) = 300 gram
Folume (V) = folume fan ferspild wetter = 20 cm³
Winske: tichtens
Oplossing:
ρ = m / V = 300 gram / 20 sm³ = 15 gram/ sm³
7. De massa fan it objekt is 316 gram, pleatst yn in kontener lykas werjûn yn 'e ôfbylding. Wat is de tichtheid fan it objekt.
Bekend:
Massa (m) = 316 gram
Folume (V) = folume fan ferspild wetter = 40 ml
Winske: tichtens
Oplossing:
Massa = 316 gram = 316/1000 kg = 0.316 kg
Folume = 40 ml = 40/1000 liter = 4/100 liter = 0.04 liter
1 liter = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.04 liter = (0.04)(0.001) m³ = 0.00004 m³
Density:
ρ = m / V = 0.316 kg / 0.00004 m 3 = 316 kg / 0.04 m 3 = 7900 kg/m 3
8.
De tichtheid fan stien basearre op 'e ôfbylding is ...
Bekend:
Massa (m) = 100 gram + 20 gram = 120 gram = 120 / 1000 kilogram = 0.120 kilogram
Folume (V) = 80 ml – 60 ml = 20 ml = 20 / 1000 liter = 2/100 liter = 0.02 liter
1 liter = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.02 liter = 0.02 x 0.001 m³ = 0.00002 m³
Winske: tichtens
Oplossing:
Density:
ρ = m / V = 0.120 kg / 0.00002 m 3 = 120 kg / 0.02 m 3 = 6000 kg / m 3
- Wat is tichtens?
- antwurdDichtheid is in mjitte fan hoefolle massa der yn in bepaald folume sit. It wurdt berekkene troch de massa fan in objekt te dielen troch syn folume: Dichtheid = Massa / Folume.
- Hoe ferhâldt de tichtheid fan in objekt him ta syn fermogen om te driuwen of te sinken yn in floeistof?
- antwurdObjekten mei in tichtheid grutter as de floeistof sille sinke, wylst objekten mei in tichtheid leger as de floeistof sille driuwe.
- Wêrom driuwe guon skynber grutte objekten, lykas in massyf skip, yn wetter?
- antwurdIt giet allegear om ferpleatst folume. In skip, hoewol swier, hat in foarm dy't in grutte hoemannichte wetter ferpleatst. As it gewicht fan it ferpleatste wetter grutter is as of gelyk is oan it gewicht fan it skip, sil it skip driuwe.
- Hoe beynfloedet temperatuer typysk de tichtheid fan in stof?
- antwurdYn 't algemien, as de temperatuer tanimt, nimt de tichtheid fan in stof ôf, om't de molekulen mear bewege en de neiging hawwe om in grutter folume yn te nimmen. D'r binne útsûnderingen, lykas de anomale útwreiding fan wetter ûnder 4 °C.
- Wat is de betsjutting fan 'e tichtheid fan wetter ?
- antwurdDe tichtheidswearde fan foar wetter is in handige benchmark. Stoffen mei tichtheden grutter as dit sille yn wetter sinke, wylst dy mei tichtheden leger sille driuwe.
- Wêrom kinne twa objekten deselde massa hawwe, mar ferskillende tichtheden?
- antwurdDe twa objekten koenen makke wêze fan ferskillende materialen (en dus ferskillende atomêre of molekulêre struktueren hawwe) of se koenen ferskillende folumes hawwe. In objekt mei in grutter folume en deselde massa as in lytser objekt sil in legere tichtheid hawwe.
- Hoe beynfloedet it komprimearjen fan in gas syn tichtheid?
- antwurdIt komprimearjen fan in gas ferminderet it folume. Omdat de massa konstant bliuwt, sil it ferminderjen fan it folume de tichtheid fan it gas ferheegje.
- Wêrom fiele guon swiere metalen, lykas lead, "swierder" as oaren fan deselde grutte?
- antwurdDe "swierte" dy't jo fiele is eins de tichtheid. Lead hat in hegere tichtheid as in protte oare metalen, sadat in stik lead swierder fielt as in oar metaal fan itselde folume.
- Hoe kin in objekt tichter wêze as in floeistof, mar net fuortendaliks sinke as it op it oerflak fan 'e floeistof pleatst wurdt?
- antwurdOerflakspanning kin soms objekten stypje dy't tichter binne as de floeistof, foaral as it objekt lyts is of in foarm hat dy't troch it oerflak fan 'e floeistof "wieget". Mei de tiid sil it objekt lykwols wierskynlik sakje as de tichtheid grutter is.
- Kin de tichtheid fan in homogeen objekt op ferskate punten yn it objekt ferskillend wêze?
- antwurdNee. Foar in homogeen objekt is de tichtheid oeral unifoarm, wat betsjut dat it op elk punt yn it objekt deselde wearde hat.