5 Grabitazio-indarra Pisua – Arazoak eta irtenbideak
1. Zein da Lurraren gainazalean dagoen objektu bati eragiten dion grabitate-indarra ? Lurraren masa = 5.98 x 10^ 24 kg, objektuaren masa = 1000 kg, Lurraren erradioa 6.38 x 10^ 6 m da.
Ezaguna:
Lurraren masa (m E ) = 5.98 x 10^ 24 kg
Objektuaren masa (m o ) = 1000 kg
Lurraren erradioa (r E ) = 6.38 x 10⁶ m
Konstante unibertsala (G) = 6.67 x 10 -11 N m² / kg²
Grabitatearen azelerazioa (g) = 9.8 m/ s²
Bilatzen dena: Grabitatearen indarra
irtenbidea:
![]()
w = pisua, F = indarra, G = konstante unibertsala, m E = Lurraren masa , m o = objektuaren masa , r = Lurraren erdigunearen eta objektuaren arteko distantzia.
Objektua Lurraren gainazalean dago, beraz, r = Lurraren erradioa

Objektuaren pisua ( Newtonen bigarren mugimendu legea ):
w = mg
w = ( 1000 kg)(9.8 m/s² )
w = 9800 N
[irp]
2. Zein da Lurraren gainazaletik 10,000 metrora dagoen objektu baten gainean eragiten duen grabitate-indarra? Lurraren masa = 5.98 x 10²⁴ kg , objektuaren masa = 1000 kg, Lurraren erradioa 6.38 x 10⁶ m da.
irtenbidea:

3. Espazio-ontzi baten pisua w da. D = Lurraren diametroa bada, zehaztu espazio-ontziaren pisua espazio-ontzia Lurraren gainazaletik 2D-tan dagoenean.
Ezaguna:
D = Lurraren diametroa,
R = Lurraren erradioa
1 D = 2 R, 2 D = 4 R
Bilatzen dena: espazio-ontziaren pisua Lurraren gainazaletik 2Dn?
irtenbidea:

[irp]
4. A planetaren eta B planetaren masen arteko erlazioa 2 : 3 da, eta A planetaren eta B planetaren erradioaren arteko erlazioa, berriz, 1 : 2. A planetan dagoen objektu baten pisua w bada, zein da B planetan dagoen objektuaren pisua?
Ezaguna:
A planetaren masa (m² A ) = 2
B planetaren masa (m² B ) = 3
Planetaren erradioa A (r A ) = 1
B planetaren erradioa (r B ) = 2
Objektuaren masa = m
Objektuaren pisua A planetan = w
Bilatzen dena: Objektuaren pisua B planetan
irtenbidea:
Newtonen grabitatearen legearen araberako pisu-indarraren ekuazioa:
![]()
w = pisua, G = grabitazio-konstantea, M = planetaren masa, m = objektuaren masa, r = objektuaren eta planetaren arteko distantzia. Objektua planetaren gainazalean badago, r = planetaren erradioa.
Objektuaren pisua A planetan:

Objektuaren pisua B planetan:

Objektuaren masa berdina da, beraz, m ordezkatu behar da w/2G-rekin.

[irp]
5. w pisua duen suziri bat Lurraren gainazaletik bertikalki jaurti da. D Lurraren diametroa da. Suziria Lurraren gainazaletik 0.5 D-ko altueran dagoenean, zein da suziriaren pisua?
Ezaguna:
Suziriaren pisua = w
Lurraren erradioa = Lurraren erdigunetik distantzia = R
Lurraren diametroa = D = 2R
Nahi den informazioa: suziriaren pisua Lurraren gainazaletik 0.5 D-ko altueran dagoenean.
irtenbidea:
0.5 D = 0.5 (2R) = R
Suziri baten eta Lurraren erdigunearen arteko distantzia = Lurraren erradioa + suziri baten eta Lurraren gainazalaren arteko erradioa = R + R = 2R
Pisua objektu bati eragiten dion grabitate-indarra da. Grabitate-indarra (F) Lurraren erdigunetik distantziaren karratuarekiko (R) alderantziz proportzionala da, beraz, pisua alderantziz proportzionala da distantziaren karratuarekiko.

- Newtonen grabitate unibertsalaren legearen arazoak eta irtenbideak
- Grabitazio-indarrak, pisu-arazoak eta irtenbideak
- Grabitatearen ondoriozko azelerazioari buruzko arazoak eta irtenbideak
- Satelite geosinkronoen arazoak eta irtenbideak
- Keplerren legearen problemak eta irtenbideak problemak eta irtenbideak