Dentsitatea – arazoak eta irtenbideak
1. Objektu baten bolumena 8 cm3 da eta objektu baten masa 84 gramo. Zein da objektuaren dentsitatea ?
Ezaguna:
Bolumena (V) = 8 cm³
Masa (m) = 84 gramo
Nahi dena: dentsitatea (ρ)
irtenbidea:
ρ = m / V = 84 gramo / 8 cm³ = 10.5 gramo/ cm³
2. Bloke baten bolumena 5 cm3-koa da . Blokearen dentsitatea 250 g/cm3 bada , zein da blokearen masa?
Ezaguna:
Bolumena (V) = 5 cm³
Dentsitatea (ρ) = 250 g/ cm3
Bilatzen dena: Blokearen masa
irtenbidea:
ρ = m / V
ρ = dentsitatea, V = bolumena, m = masa
Blokearen masa:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gramo
3. Uraren bolumena 35 cm3 -koa bada eta uraren masa 60 gramokoa, zein da uraren dentsitatea?
Ezaguna:
Uraren bolumena (V) = 35 cm³
Uraren masa (m) = 60 gramo
Nahi dena: dentsitatea (ρ)
irtenbidea:
dentsitatea:
ρ = m / V = 60/35 = 1.71 gramo/ cm³
4. Metal baten masa 120 gramo da eta metal baten bolumena 60 cm3 -koa da . Zein da metalaren dentsitatea?
Ezaguna:
Masa (m) = 120 gramo
Bolumena (V) = 60 cm³
Nahi dena: dentsitatea
irtenbidea:
ρ = m / V
ρ = 120 gramo / 60 cm³
ρ = 2 gramo/ cm³
5.

Taularen arabera, dentsitate bera duen objektu bat…
irtenbidea:
Dentsitatearen formula:
ρ = m / V
ρ = dentsitatea, m = masa, V = bolumena

6. Beheko irudian oinarrituta, objektu baten masa 300 gramo bada, zein da objektuaren dentsitatea?
Ezaguna:
Masa (m) = 300 gramo
Bolumena (V) = isuritako uraren bolumena = 20 cm3
Nahi dena: dentsitatea
irtenbidea:
ρ = m / V = 300 gramo / 20 cm³ = 15 gramo/ cm³
7. Objektuaren masa 316 gramokoa da, irudian agertzen den ontzi batean jarrita. Zein da objektuaren dentsitatea?
Ezaguna:
Masa (m) = 316 gramo
Bolumena (V) = isuritako uraren bolumena = 40 ml
Nahi dena: dentsitatea
irtenbidea:
Masa = 316 gramo = 316/1000 kg = 0.316 kg
Bolumena = 40 ml = 40/1000 litro = 4/100 litro = 0.04 litro
1 litro = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.04 litro = (0.04)(0.001) m³ = 0.00004 m³
Dentsitatea:
ρ = m / V = 0.316 kg / 0.00004 m 3 = 316 kg / 0.04 m 3 = 7900 kg/m 3
8.
Irudian oinarrituta harriaren dentsitatea…
Ezaguna:
Masa (m) = 100 gramo + 20 gramo = 120 gramo = 120 / 1000 kilogramo = 0.120 kilogramo
Bolumena (V) = 80 ml – 60 ml = 20 ml = 20 / 1000 litro = 2/100 litro = 0.02 litro
1 litro = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.02 litro = 0.02 x 0.001 m³ = 0.00002 m³
Nahi dena: dentsitatea
irtenbidea:
Dentsitatea:
ρ = m / V = 0.120 kg / 0.00002 m 3 = 120 kg / 0.02 m 3 = 6000 kg/m 3
- Zer da dentsitatea?
- ErantzunaDentsitatea bolumen jakin batean zenbat masa dagoen neurtzeko modu bat da. Objektu baten masa bere bolumenarekin zatituz kalkulatzen da: Dentsitatea = Masa / Bolumena.
- Nola erlazionatzen da objektu baten dentsitatea fluido batean flotatzeko edo hondoratzeko duen gaitasunarekin?
- ErantzunaFluidoa baino dentsitate handiagoa duten objektuak hondoratu egingo dira, eta fluidoa baino dentsitate txikiagoa duten objektuak, berriz, flotatuko dute.
- Zergatik flotatzen dute uretan itxuraz handiak diren objektu batzuk, itsasontzi erraldoi bat adibidez?
- ErantzunaBolumen desplazatuari buruzkoa da dena. Itsasontzi batek, astuna izan arren, ur bolumen handia desplazatzen duen forma du. Desplazatutako uraren pisua itsasontziaren pisuaren berdina edo handiagoa bada, itsasontzia flotatuko du.
- Nola eragiten du tenperaturak normalean substantzia baten dentsitatean?
- ErantzunaOro har, tenperatura igotzen den heinean, substantzia baten dentsitatea gutxitzen da, molekulak gehiago mugitzen direlako eta bolumen handiagoa okupatzeko joera dutelako. Salbuespenak badaude, hala nola uraren hedapen anomaloa 4 °C-tik behera.
- Zein da uraren dentsitatearen garrantzia ?
- ErantzunaDentsitatearen balioa ura erreferentzia egokia baita. Dentsitate hori baino handiagoa duten substantziak uretan hondoratuko dira, eta dentsitate txikiagoa dutenak, berriz, flotatuko dute.
- Zergatik izan dezakete bi objektuk masa bera baina dentsitate desberdina?
- ErantzunaBi objektuak material ezberdinez eginak egon daitezke (eta, beraz, egitura atomiko edo molekular desberdinak izan ditzakete) edo bolumen desberdinak izan ditzakete. Objektu txikiago baten bolumen handiagoa eta masa bera duen objektu batek dentsitate txikiagoa izango du.
- Nola eragiten du gas bat konprimitzeak bere dentsitatean?
- ErantzunaGas bat konprimitzean bere bolumena txikitzen da. Masa konstante mantentzen denez, bolumena txikitzeak gasaren dentsitatea handituko du.
- Zergatik iruditzen dira metal astun batzuk, beruna adibidez, tamaina bereko beste batzuk baino "astunagoak"?
- ErantzunaSentitzen duzun “pisutasuna” dentsitatea da, hain zuzen ere. Berunak beste metal askok baino dentsitate handiagoa du, beraz, berun zati bat bolumen bereko beste metal bat baino astunagoa sentitzen da.
- Nola izan daiteke objektu bat fluido bat baino dentsoagoa, baina fluidoaren gainazalean jartzean berehala hondoratu gabe?
- ErantzunaGainazaleko tentsioak fluidoa baino dentsitate handiagoa duten objektuak eutsi ditzake batzuetan, batez ere objektua txikia bada edo fluidoaren gainazalak “besarkatu” dezakeen forma badu. Denborarekin, ordea, objektuaren dentsitatea handiagoa bada, litekeena da hondoratzea.
- Objektu homogeneo baten dentsitatea desberdina izan daiteke objektuaren barruko puntu desberdinetan?
- ErantzunaEz. Objektu homogeneo baten kasuan, dentsitatea uniformea da objektuaren barruko puntu guztietan, hau da, balio bera du.