1. Konveksa spegulo havas fokusan distancon de 10 cm. Priskribu la formiĝon de la bildo kaj poste determinu la bilddistancon kaj bildpligrandigon se la distanco de la objekto de la konveksa spegulo estas 20 cm.
Diskuto
Estas konate, ke:
Fokusa distanco de konveksa spegulo (f) = -10 cm
La fokuso de konveksa spegulo estas negativa ĉar la fokuso de la konveksa spegulo ne estas trapasita de lumo aŭ estas virtuala.
Objekta distanco (s) = 20 cm
Respondo:
Bildo de la formado de ombroj de objektoj :
Ombrodistanco:
1/s' = 1/f – 1/s = -1/10 – 1/20 = -2/20 – 1/20 = -3/20
s' = -20/3 = -6,7 cm
La ombrodistanco estas negativa, kio signifas, ke la ombro estas virtuala aŭ la lumradio ne trapasas la ombron.
La bilddistanco estas 6,7 cm pli malgranda ol la objektdistanco de 20 cm.
Bildpligrandigo:
M = -s'/s = -(-6,7)/20 = 6,7/20 = 0,3-oble
Pligrandigo de 0,3 signifas, ke la grandeco de la ombro estas 0,3 fojojn pli malgranda ol la grandeco de la objekto.
Pozitiva bildpligrandigo signifas, ke la bildo estas vertikala. La bildo estas renversita se la bildpligrandigo estas negativa.
Legu pli