3 ερωτήσεις σχετικά με την εξίσωση κανονικής δύναμης
1. Ένα μπλοκ έχει μάζα 5 kg. Αν g = 10 m/s 2 , προσδιορίστε:
α) το βάρος του μπλοκ
β) η κάθετη δύναμη αν το μπλοκ τοποθετηθεί σε επίπεδο επίπεδο
γ) η κάθετη δύναμη αν το μπλοκ ακουμπά σε κεκλιμένο επίπεδο που σχηματίζει γωνία 30 μοιρών με την οριζόντια
Γνωστός:
Η μάζα του μπλοκ (m) = 5 kg
Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²
Ζητούνται: w, N στο αεροπλάνο και N στην κλίση
Λύση:
α) Βάρος δοκού
w = mg = 5 (10) = 50 Newton
β) Η κάθετη δύναμη αν το μπλοκ βρίσκεται σε επίπεδο επίπεδο
N = w = 50 Newton
γ) Η κάθετη δύναμη αν το μπλοκ βρίσκεται σε κεκλιμένο επίπεδο
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Newton
2. Μια γόμα 120 γραμμαρίων πιέζεται κάθετα στον πίνακα με δύναμη 15 N. Ποια είναι η κανονική δύναμη που ασκείται στη γόμα;
Γνωστός:
Μάζα (m) = 120 γραμμάρια = 0.12 kg
Δύναμη (F) = 15 Newton
Ζητείται: Κανονική δύναμη
Λύση:
Κανονική δύναμη = ώθηση = 15 Newtons
3. Το εμφιαλωμένο πόσιμο νερό που βρίσκεται ακόμα στο κουτί έλκεται με δύναμη F = 200 N η οποία σχηματίζει γωνία 37 ° με την οριζόντιο. Sin 37 ° = 0.6. Η μάζα του χαρτονιού και του περιεχομένου του είναι 20 kg. Αν ο συντελεστής στατικής τριβής στο δάπεδο είναι 0.5 και ο συντελεστής κινητικής τριβής στο δάπεδο είναι 0.2, προσδιορίστε την κάθετη δύναμη που ασκείται στο χαρτόνι.
Γνωστός:
Δύναμη έλξης (F) = 200 N
Αμαρτία 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N
Μάζα χαρτονιού (m) = 20 kg
Το βάρος του χαρτονιού (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Ζητείται: Κανονική δύναμη σε χαρτόνι (N)
Λύση:
Υπολογίστε την κανονική δύναμη χρησιμοποιώντας τον τύπο της κανονικής δύναμης:
N = w – Fy = 200 – 120 = 80 Νιούτον