5 Gravitační síla Hmotnost – problémy a řešení
1. Jaká je gravitační síla působící na těleso na zemském povrchu? Hmotnost Země = 5.98 x 10²⁴ kg , hmotnost tělesa = 1000 kg, poloměr Země je 6.38 x 10²⁶ m.
Známý:
Hmotnost Země (m E ) = 5.98 x 10²⁴ kg
Hmotnost objektu (m2o2 ) = 1000 kg
Poloměr Země (r E ) = 6.38 x 10 6 m
Univerzální konstanta (G) = 6.67 x 10⁻¹ N m² / kg²
Gravitační zrychlení (g) = 9.8 m/ s²
Hledá se: Síla gravitace
Řešení:
![]()
w = hmotnost, F = síla, G = univerzální konstanta, m E = hmotnost Země , m o = hmotnost tělesa , r = vzdálenost mezi středem Země a tělesem.
Objekt se nachází na povrchu Země, takže r = poloměr Země

Hmotnost objektu ( druhý Newtonův pohybový zákon ):
w = mg
w = (1000 kg)(9.8 m/ s² )
w = 9800 N
[irp]
2. Jaká je gravitační síla působící na objekt ve výšce 10 000 metrů nad zemským povrchem? Hmotnost Země = 5.98 x 10²⁴ kg , hmotnost objektu = 1000 kg, poloměr Země je 6.38 x 10²⁶ m.
Řešení:

3. Hmotnost kosmické lodi je w. Pokud D = průměr Země, určete hmotnost kosmické lodi, když se nachází ve výšce 2D nad zemským povrchem.
Známý:
D = průměr Země,
R = poloměr Země
1 D = 2 R, 2 D = 4 R
Hledá se: hmotnost kosmické lodi ve 2D nad zemským povrchem?
Řešení:

[irp]
4. Poměr hmotností planety A a planety B je 2 : 3, zatímco poměr poloměrů planety A a planety B je 1 : 2. Pokud je hmotnost objektu na planetě A w, jaká je hmotnost objektu na planetě B?
Známý:
Hmotnost planety A (m A ) = 2
Hmotnost planety B (m B ) = 3
Poloměr planety A (r A ) = 1
Poloměr planety B (rB ) = 2
Hmotnost objektu = m
Hmotnost objektu na planetě A = w
Hledá se: Hmotnost objektu na planetě B
Řešení:
Rovnice síly tíhy z Newtonova gravitačního zákona:
![]()
w = hmotnost, G = gravitační konstanta, M = hmotnost planety, m = hmotnost objektu, r = vzdálenost mezi objektem a planetou. Pokud se objekt nachází na povrchu planety, r = poloměr planety.
Hmotnost objektu na planetě A:

Hmotnost objektu na planetě B:

Hmotnost objektu je stejná, takže dosadíme m za w/2G.

[irp]
5. Raketa o hmotnosti w je vypuštěna svisle z povrchu Země. D je průměr Země. Jaká je hmotnost rakety, když je raketa ve výšce 0.5 D nad povrchem Země?
Známý:
Hmotnost rakety = w
Poloměr Země = vzdálenost od středu Země = R
Průměr Země = D = 2R
Hledá se: Hmotnost rakety ve výšce 0.5 D nad zemským povrchem.
Řešení:
0.5 D = 0.5 (2R) = R
Vzdálenost rakety od středu Země = poloměr Země + poloměr rakety od povrchu Země = R + R = 2R
Hmotnost je gravitační síla, která působí na objekt. Gravitační síla (F) je nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti od středu Země (R), takže hmotnost je nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti.

- Problémy a řešení Newtonova zákona univerzální gravitace
- Gravitační síly, problémy s hmotností a jejich řešení
- Problémy se zrychlením v důsledku gravitace a jejich řešení
- Problémy s geostacionárními satelity a jejich řešení
- Keplerův zákon, problémy a řešení