4 příklady impulzivních otázek
1. Míč o hmotnosti 0,5 kg volně padá z výšky h 1 = 7,2 m nad podlahou a odrazí se do výšky h 2 = 3,2 m. Pokud je tíhové zrychlení 10 ms -2 , impuls působící na míč je...
A. 2,0 Ns
B. 3,0 Ns
C. 10 Ns
D. 40 Ns
E. 80 Ns
Diskuse
Je známo, že :
Hmotnost koule (m) = 0,5 kg
Výška volně padající koule (h1 ) = 7,2 metru
Výška odrážejícího se míče (h² ) = 3,2 metru
Gravitační zrychlení Země (g) = 10 m/ s²
Otázka : Impuls působící na míč
Odpověď :
Rychlost míče těsně před dopadem (v)o)
Vypočítejte rychlost míče těsně před dopadem pomocí vzorce pro volný pád. Pro danou výšku (h) = 7,2 metru, gravitační zrychlení (g) = 10 m/s² a konečnou rychlost těsně před dopadem na podlahu použijte vzorec v² = 2gh²
v 0 2 = 2(10)(7,2) = 144
v o = 2(10)(7,2) = 12 m/s
Rychlost míče před nárazem (v o ) je -12 m/s. Znaménko záporné označuje pouze směr.
Rychlost míče bezprostředně po nárazu (v)t)
Vypočítejte rychlost míče bezprostředně po nárazu pomocí vzorce pro vzestupný svislý pohyb. Je-li dána výška (h) = 3,2 metru, gravitační zrychlení (g) = -10 m/s² , konečná rychlost v maximální výšce (vt² ) = 0 a je požadována počáteční rychlost bezprostředně po dopadu na podlahu, použijte proto vzorec vt² = vo² + 2gh²
v t 2 = v o 2 + 2 gh
0 = v₀² + 2 (-10)(3,2)
v o 2 = 64
v o = √64 = 8 m/s
Rychlost míče po nárazu (vt ) je 8 m/s
Impuls působící na kuličku (I)
Impuls se vypočítá pomocí vzorce pro větu o impulsu a hybnosti.
Impuls (I) = změna hybnosti (Δp)
I = m(vt – vo ) = (0,5)(8-(-12)) = (0,5)(8 + 12) = 0,5(20) = 10 newtonsekund
Správná odpověď je C.
2. Pingpongový míček o hmotnosti 5 gramů volně padá z určité výšky (g = 10 ms -2 ). Když dopadne na podlahu, rychlost míčku je 6 ms -1 a ihned po dopadu na podlahu se míček odrazí nahoru rychlostí 4 ms -1 . Velikost impulsu působícího na míček je...
A. 0,50 Ns
B. 0,25 Ns
C. 0,10 Ns
D. 0,05 Ns
E. 0,01 Ns
Diskuse
Je známo, že :
Hmotnost koule (m) = 5 gramů = 0,005 kg
Rychlost míče těsně před dopadem na podlahu (v o ) = -6 m/s
Rychlost míče bezprostředně po dopadu na podlahu (vt ) = 4 m/s
Kladné a záporné rychlosti znamenají, že směr rychlosti míče nebo směr pohybu míče před srážkou je opačný než směr pohybu míče po srážce.
Otázka : Impuls (I)
Odpověď :
Věta o impulsu a hybnosti říká, že impuls (I) se rovná změně hybnosti (Δp).
I = Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
I = (0,005)(4 – (-6)) = (0,005)(4 + 6) = (0,005)(10) = 0,05 Newton-sekundy
Správná odpověď je D.
3. Míč o hmotnosti 20 gramů je hozen rychlostí v 1 = 4 ms -1 doleva. Po nárazu do zdi se míč odrazí rychlostí v 2 = 2 ms -1 doprava. Výsledný impuls je….
A. 0,24 Ns
B. 0,12 N
C. 0,08 Ns
D. 0,06 Ns
E. 0,04 Ns
Diskuse
Je známo, že:
Hmotnost koule (m) = 20 gramů = 0,020 kg
Rychlost míče před srážkou (v o ) = -4 m/s (vlevo)
Rychlost míče po srážce (v t ) = +2 m/s (doprava)
v₂o má záporné znaménko, aby se odlišil jeho směr od v₄.
Zeptal se: Impuls
Odpověď:
Impuls (I) = změna hybnosti (Δp) = mv t – mv o
Impuls (I) = m(vt – vo ) = 0,02(2 – (-4))
Impuls (I) = 0,02 (2 + 4) = 0,02 (6)
Impuls (I) = 0,12 Newton sekundy.
Správná odpověď je B.
4. Tenisový míček o hmotnosti 100 gramů je upuštěn na zem z výšky 20 cm bez počáteční rychlosti. Po dopadu na zem se míček odrazí rychlostí 1 ms -1 a (g = 10 ms -2 ). Změna hybnosti, kterou míček zažije, je...
A. 0,1 Ns
B. 0,3 Ns
C. 0,5 Ns
D. 0,8 Ns
E. 0,9 Ns
Diskuse
Je známo :
Hmotnost koule (m) = 100 gramů = 0,1 kg
Výška (v) = 20 cm = 0,2 metru
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/s2
Rychlost míče bezprostředně po dopadu na podlahu (v)t) = 1 m/s
Zeptal se změna hybnosti míče
Jawab :
Rychlost míče před nárazem (v)o)
Vypočítejte rychlost míče před dopadem pomocí vzorce pro volný pád. Vzhledem k výšce volného pádu míče (h) = 0,2 metru je gravitační zrychlení (g) = 10 m/s.2 a zeptal se na rychlost míče, když dopadne na podlahu, proto se používá vzorec v2 = 2 gh
v2 = 2 (10)(0,2) = 4
v= √4 = -2 m/s
Znaménko je záporné, protože směr pohybu míče před srážkou s podlahou je opačný než směr pohybu míče po srážce s podlahou.
Změna hybnosti míče (Δp)
Δp = mvt – mvo = m(v)t - vo)
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Newton sekundy
Správná odpověď je B.
Zdroj otázky:
Otázky z fyziky k celostátní zkoušce pro středoškolské/odborné gymnázium