Esempiu di muvimentu lineare uniformemente acceleratu

10 esempi di muvimentu lineare uniformemente acceleratu

1. A vittura hè inizialmente ferma. Dopu à 10 secondi, a velocità di a vittura aumenta à 20 m/s. Determinate l'accelerazione di a vittura!
Discussione
Nisuna formula (utilizate a logica) :
A velocità di a vittura cambia à 20 m/s dopu à 10 secondi. Questu significa chì a velocità di a vittura aumenta di 2 m/s ogni secondu. Cusì, l'accelerazione di a vittura hè di 2 m/s per secondu = 2 m/s per secondu = 2 m/s2.
Usendu a formula :
Hè cunnisciutu chì:
Velocità iniziale (vo) = 0 (a vittura hè ferma)
Intervallu di tempu (t) = 10 secondi
Velocità finale (vt) = 20 m/s
Dumandatu: accelerazione di a vittura (a)
Risposta:
Perchè hè cunnisciutu voint, t è hà dumandatu a tandu aduprà a formula GLBB vt = vo + à
vt =vo + à
20 = 0 + (a)(10)
20 = 10 a
a = 20/10
a = 2 m/s2
A magnitudine di l'accelerazione di a vittura hè 2 m/s2Ciò significa chì a velocità di a vittura aumenta di 2 m/s ogni secondu.

2. A vittura si move inizialmente à una velocità di 30 m/s riducendu a so velocità finu à ch'ella si ferma dopu à 10 secondi. A magnitudine di a decelerazione di a vittura hè...
Discussione
Senza formula (aduprà a logica):
A velocità di a vittura diminuisce da 30 m/s à 0 m/s in 10 secondi. Questu significa chì a velocità di a vittura diminuisce di 3 m/s ogni seconda. Dunque, a decelerazione di a vittura hè di 2 m/s per seconda = 3 m/s.2.
Usendu a formula:
Hè cunnisciutu chì:
Velocità iniziale (vo) = 30 m/s
Velocità finale (vt) = 0
Intervallu di tempu (t) = 10 secondi
Dumandatu: decelerazione (a)?
Risposta:
Perchè hè cunnisciutu voint, t è hà dumandatu a tandu aduprà a formula GLBB vt = vo + à
vt =vo + à
0 = 30 + (a)(10)
– 30 = 10 a
a = – 30 / 10
a = 3 m/s2
A magnitudine di l'accelerazione di a vittura hè -3 m/s2Questu significa chì a velocità di a vittura diminuisce di 3 m/s ogni seconda. U segnu negativu indica chì a velocità di a vittura diminuisce.

3. Un ughjettu chì hè inizialmente in riposu si move cù una accelerazione costante di 4 m/s.2Determinate a velocità è a distanza percorsa dopu à 10 secondi.
Discussione
(a) Velocità
Accelerazione 4 m/s2 Questu significa chì a velocità di l'ughjettu aumenta di 4 m/s ogni 1 secondu. Dopu à 2 secondi, a velocità di l'ughjettu diventa 8 m/s. Dopu à 10 secondi, a velocità di l'ughjettu diventa 40 m/s.
(b) Distanza percorsa
Velocità iniziale (vo) = 0
Velocità finale (vt) = 40 m/s
a = 4 m/s2

Chilometraggio:
s = vo t + ½ à2 = 0 + ½ (4)(102) = (2)(100) = 200 metri
4. Un ughjettu chì si move inizialmente à una velocità costante di 10 m/s sperimenta una decelerazione costante di 2 m/s.2 finu à ch'ella si ferma. Determinate l'intervallu di tempu è a distanza chì a vittura percorre prima di piantà.
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Velocità iniziale (vo) = 10 m/s
Accelerazione (a) = -2 m/s2 (s'ellu rallenta tandu li dà un segnu negativu)
Velocità finale (vt) = 0 (l'ughjettu si ferma di muvimenti)
Quistione: intervallu di tempu è distanza percorsa prima chì a vittura si fermi.
Risposta:
(a) Intervallu di tempu
Perchè hè cunnisciutu voint, a è hà dumandatu à t tandu aduprà a formula GLBB vt =vo + à
vt =vo + à
0 = 10 + (-2)(t)
0 = 10 – 2 t
10 = 2 t
t = 10 / 2 = 5 seconde
Intervallu di tempu prima di piantà = 5 secondi.
(b) Distanza percorsa
vt2 =vo2 + 2 assi
0 = 102 + 2(-2) s
0 = 100 – 4 s
100 = 4 s
s = 100 / 4 = 25 metri
A distanza chì a vittura hà percorsu prima di piantà era di 25 metri

5. Una vittura chì si move inizialmente à una velocità di 40 m/s sperimenta una decelerazione costante di 4 m/s.2Determinate a velocità è a distanza percorsa da a vittura dopu avè subitu una decelerazione di 10 secondi.
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Velocità iniziale (vo) = 40 m/s
Accelerazione (a) = -4 m/s2
Intervallu di tempu (t) = 10 secondi
Dumandatu: velocità (v)t) è a distanza (s) dopu a decelerazione per 10 secondi
Risposta:
(a) Velocità finale
vt =vo + à = 40 + (-4)(10) = 40 – 40 = 0 m/s
Dopu avè deceleratu per 10 secondi, a velocità di a vittura cambia à 0 o a vittura si ferma.
(b) Distanza percorsa
s = vo t + ½ à2 = (40)(10) + ½ (-4)(10)2) = 400 + (-2)(100) = 400 – 200 = 200 metri
A distanza chì a vittura percorre dopu avè deceleratu per 10 secondi finu à ch'ella si ferma hè di 200 metri.
6. A velocità (v) di un ughjettu chì si move in linea retta contr'à u tempu (t) hè cum'è mostrata in u graficu v-t. A distanza percorsa da l'ughjettu in 5 s hè…

Esempiu di muvimentu lineare uniformemente acceleratu - 1Discussione
Distanza percorsa (s) = vt = (10-0)(5-0) = (10)(5) = 50 metri
7. U graficu à fiancu rapprisenta u muvimentu di una vittura chì si move in linea retta à una velocità custante. A distanza percorsa da a vittura in 4 secondi hè….

Esempiu di muvimentu lineare uniformemente acceleratu - 2Discussione
Distanza percorsa = area di u quadratu + area di u triangulu
Distanza percorsa = (8-0)(8-0) + ½ (16-8)(8-0) = (8)(8) + ½ (8)(8) = 64 + 32 = 96 metri
8. U graficu à fiancu mostra una vittura chì si move in linea retta à una velocità costante. A distanza percorsa da a vittura in 4 secondi hè….

Esempiu di muvimentu lineare uniformemente acceleratu - 3Discussione
Distanza percorsa = area di u triangulu = ½ (4-0)(8-0) = ½ (4)(8) = 16 metri

9. Fighjate a tavula seguente!

Discussione di l'Esame Naziunale 2015 per a Fisica di u Liceu - 9

A tavula sopra mostra trè oggetti chì si movenu in linea retta à una velocità costante coprendu a listessa distanza. A velocità finale P è a velocità iniziale Q di l'oggetti sò….

A. 20 ms -1 è 20 ms -1

B. 20 ms -1 è 28 ms -1

C. 20 ms -1 è 40 ms -1

D. 40 ms -1 è 20 ms -1

E. 40 ms -1 è 40 ms -1

Discussione

A distanza percorsa hè a listessa, dunque prima calculate a distanza percorsa da l'ughjettu numeru 3.

Distanza percorsa da l'ughjettu numeru 3:

Hè cunnisciutu chì:

Velocità iniziale (v o ) = 0 m/s

Velocità finale (v t ) = 30 m/s

Accelerazione (a) = 3 m/ s²

Dumandatu : Distanza

Risposta:

v t 2 = v o 2 + 2 cum'è

v t 2 – v o 2 = 2 cum'è

30 2 – 0 2 = 2 (3) s

900 – 0 = 6 s

900 = 6 s

s = 900 / 6

s = 150 metri

Velocità finale di l'ughjettu numeru 1:

Hè cunnisciutu chì:

Velocità iniziale (v o ) = 20 m/s

Accelerazione (a) = 4 m/ s²

Distanza (s) = 150 metri

Quistione : Velocità finale (v t )

Risposta:

v t 2 = v o 2 + 2 cum'è

v t 2 = 20 2 + 2 (4)(150)

v t 2 = 400 + 1200

v t 2 = 1600

vt = 40 m/ s

Velocità iniziale di l'ughjettu numeru 2:

Hè cunnisciutu chì:

Velocità finale (v t ) = 50 m/s

Accelerazione (a) = 3 m/ s²

Distanza (s) = 150 metri

Quistione : Velocità iniziale (v o )

Risposta:

v t 2 = v o 2 + 2 cum'è

v t 2 – 2 cum'è = v o 2

50 2 – 2(3)(150) = v o 2

2500 – 900 = v o 2

1600 = v o 2

v o = 40 m/s

A risposta curretta hè E.

10. Trè oggetti si movenu in linea retta à una velocità costante nantu à una superficia piana. Tutti i trè oggetti si movenu cù a listessa accelerazione. E magnitudini di i trè oggetti dopu avè si mossu per 10 s sò mostrate in a seguente tabella:

Discussione di l'Esame Naziunale 2015 per a Fisica di u Liceu - 10

I dati P è Q in a tavula anu u valore….

A. 6 è 140

B. 6 è 120

C. 4 è 120

D. 4 è 100

E. 1 è 100

Discussione

L'accelerazione di i trè oggetti hè a listessa, dunque prima calculate l'accelerazione di l'ughjettu 1.

Accelerazione di l'ughjettu 1:

Hè cunnisciutu chì:

Velocità iniziale (v o ) = 2 m/s

Velocità finale (v t ) = 22 m/s

Distanza (s) = 120 metri

Dumandatu : Distanza

Risposta:

v t 2 = v o 2 + 2 cum'è

v t 2 – v o 2 = 2 cum'è

22 2 – 2 2 = 2 a (120)

484 – 4 = 240 a

480 = 240 a

a = 480/240

a = 2 m/ s²

Velocità iniziale di l'ughjettu 2:

Hè cunnisciutu chì:

Accelerazione (a) = 2 m/ s²

Velocità finale (v t ) = 24 m/s

Distanza (s) = 140 metri

Quistione : Velocità iniziale (v o )

Risposta:

v t 2 = v o 2 + 2 cum'è

24 2 = v o 2 + 2 (2)(140)

576 = v o 2 + 560

576 – 560 = v o 2

16 = v o 2

v o = 4 m/s

Distanza di l'ughjettu 3:

Hè cunnisciutu chì:

Velocità iniziale (v o ) = 0 m/s

Velocità finale (v t ) = 20 m/s

Accelerazione (a) = 2 m/ s²

Dumandatu : Distanza ( s )

Risposta:

v t 2 = v o 2 + 2 cum'è

20 2 = 0 2 + 2 (2) s

20 2 = 2 (2) s

400 = 4 s

s = 400/4

s = 100 metri

A risposta curretta hè D.

Dumande nantu à u muvimentu lineare uniformemente acceleratu

1. A vittura hè inizialmente ferma. Dopu à 5 secondi, a velocità di a vittura aumenta à 15 m/s. Determinate l'accelerazione di a vittura!
2. A vittura si move inizialmente à una velocità di 24 m/s riducendu a so velocità finu à ch'ella si ferma dopu à 3 secondi. A magnitudine di a decelerazione di a vittura hè...
3. Un ughjettu chì hè inizialmente in riposu si move cù una accelerazione costante di 5 m/s.2Determinate a velocità è a distanza percorsa dopu à 10 secondi.
4. Un ughjettu chì si move inizialmente à una velocità costante di 5 m/s sperimenta una decelerazione costante di 5 m/s.2 finu à ch'ella si ferma. Determinate l'intervallu di tempu è a distanza chì a vittura percorre prima di piantà.
5. Una vittura chì si move inizialmente à una velocità di 30 m/s sperimenta una decelerazione costante di 5 m/s.2Determinate a velocità è a distanza percorsa da a vittura dopu avè subitu una decelerazione di 5 secondi.
6. A velocità (v) di un ughjettu chì si move in linea retta contr'à u tempu (t) hè cum'è mostrata in u graficu v-t. A distanza percorsa da l'ughjettu in 10 s hè…

Dumande di muvimentu lineare uniformemente acceleratu - 17. U graficu à fiancu rapprisenta u muvimentu di una vittura chì si move in linea retta à una velocità custante. A distanza percorsa da a vittura in 4 secondi hè….

Dumande di muvimentu lineare uniformemente acceleratu - 28. U graficu à fiancu mostra una vittura chì si move in linea retta à una velocità costante. A distanza percorsa da a vittura in 4 secondi hè….

Dumande di muvimentu lineare uniformemente acceleratu - 3

[Corsu: Accelerazione custante - prublemi è suluzioni ]

Lasciate un cummentariu