Esempiu di onde stazionarie è onde stazionarie

4 Esempii d'onde stazionarie è d'onde stazionarie

1. Una corda hè longa 0,6 metri. Sè a tensione di a corda hè aghjustata in modu chì a velocità di l'onda sia di 120 m/s, allora a frequenza fundamentale hè...
A. 100 Hz
B. 120 Hz
C. 140 Hz
D. 150 Hz
E. 350 Hz
Discussione:

Hè cunnisciutu :
Lunghezza di u filu (L) = 0,6 metri
Velocità di l'onda (v) = 120 m/s.
Dumandatu :
Frequenza fundamentale (f1)?
Jawab :
A formula di frequenza fundamentale (f1) onde stazionarie o onde stazionarie induve e duie estremità di a corda sò attaccate:
f1 = v / 2L
Frequenza fundamentale (f1) l'onde sò:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Hz
A risposta curretta hè A.

2. In seguitu à a riflessione, si forma un'onda stazionaria cù l'equazione: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) metri. Da l'equazione sopra, a velocità di l'onda riflessa hè...
A. 10,0 m/s
B. 11,5 m/s
C. 12,4 m/s
D. 13,2 m/s
E. 14,0 m/s
Discussione:
Onde stazionarie - 1Hè cunnisciutu :
Onde stazionarie - 2Dumandatu :
Velocità di l'onda riflessa (v) ?
Jawab :

Onde stazionarie - 3

A risposta curretta hè D.

3. Una corda longa 3 m hè ligata à una estremità è l'altra estremità hè cunnessa à un vibratore. Quandu u vibratore hè messu in vibrazione, si forma un'onda stazionaria nantu à a corda cum'è mostratu in a figura:

A pusizione di u 5u stomacu da a fine ligata hè...

A. 0,9 mDiscussione di l'Esame Naziunale 2016 per a Fisica di u Liceu - 57

B. 1,2 m

C. 2,5 m

Profondità 2,7 m

E. 3,0 m

Discussione

A fine di a corda cunnessa à u vibratore pò spustassi liberamente mentre a fine di a corda cunnessa à u polu hè ligata.

Distanza trà dui nodi i più vicini = 3 metri / 5 = 3/5 metri.

Posizione di u primu nodu da a fine ligata = 3/5 metri

Posizione di u secondu nodu da a fine ligata = 2 (3/5 metru) = 6/5 metri

Posizione di u secondu nodu da a fine ligata = 3 (3/5 metru) = 9/5 metri

Posizione di u secondu nodu da a fine ligata = 4 (3/5 metru) = 12/5 metri

A distanza trà un nodu è u ventre u più vicinu = 1/2 (3/5 metru) = 3/10 metru.

A pusizione di u 5u stomacu da a fine ligata = a distanza di u 4u nodu da a fine ligata + A distanza trà un nodu è u stomacu u più vicinu = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 metri.

A risposta curretta hè D.

4. In l'esperimentu di Melde, hè stata ottenuta un'onda stazionaria cum'è mostrata in a figura. Sè a lunghezza di a corda aduprata hè 1,5 m, allora a pusizione di u quartu nodu calculatu da a fonte di vibrazione hè...

A. 0,40 mDiscussione di l'Esame Naziunale 2016 per a Fisica di u Liceu - 58

B. 0,54 m

C. 0,96 m

Profondità 1,02 m

E. 1,10 m

Discussione

Distanza trà dui nodi i più vicini = 1,5 metri / 11 = 1,5/11 metri.

Posizione di u nodu 1 da a fonte di vibrazione = 1,5/11 metri

Posizione di u 2u nodu da a fonte di vibrazione = 2 (1,5/11 metri) = 3/11 metri

Posizione di u 3u nodu da a fonte di vibrazione = 3 (1,5/11 metri) = 4,5/11 metri

Posizione di u 4u nodu da a fonte di vibrazione = 4 (1,5/11 metri) = 6/11 metri = 0,54 metri

A risposta curretta hè B.