Формула за напречна вълна Надлъжна вълна Стационарна вълна

Примери за въпроси и формули за напречни вълни, надлъжни вълни, стационарни вълни

Напречни вълни

1. Разстоянието между две съседни корита на вълна на водната повърхност е 20 м. Обект плава по водната повърхност и изпитва вибрационно движение. Ако времето за едно трептене е 4 секунди, тогава скоростта на вълната е… м/с

  1. 20
  2. 15
  3. 10
  4. 5

Дискусия
Известно е, че:
Дължина на вълната (λ) = 20 метра
Период (T) = 4 секунди
Попитано: Скорост на вълната (v)
Отговор:
Формула за скорост на вълната:
v = λ / T = 20 метра / 4 секунди = 5 метра/секунда
Верният отговор е Д.

2. Две точки A и B са разположени на нишка и са на разстояние 90 cm една от друга. По нишката се разпространява напречна вълна , така че точка A е във върха на вълната, точка B е в дъното на вълната, а между тях има два върха и две дъна на вълната. Ако периодът на вълната е 0,3 секунди, тогава скоростта на разпространение на вълната е….

  1. 10,8 см / с
  2. 18,0 см / с
  3. 120,0 см / с
  4. 200,0 см / с

Дискусия
Известно е, че:
Разстояние AB (l) = 90 см
Период на вълната (T) = 0,3 секунди
Честота на вълната (f) = 1/0,3 секунди
Точка А е на върха на вълната, точка Б е на дъното на вълната
Между точки А и Б има два върха и две дъна на вълната
Попитано: Скорост на разпространение на вълната (v = fλ)
Отговор:
Формула за напречна вълна Надлъжна вълна Стационарна вълна 1Въз основа на изображението се заключава, че има 2,5 дължини на вълната. Разстоянието на една дължина на вълната (λ) = 90 см / 2,5 = 36 см

Скорост на разпространение на вълната:
v = f λ = (1/0,3)(36) = 36/0,3 = 120 cm/s.
Верният отговор е C.

3. Следната графика показва изместването на точка в среда като функция на времето, когато вълна преминава през средата.
Формула за напречна вълна Надлъжна вълна Стационарна вълна 2Ако дължината на вълната е 6 метра, тогава скоростта на разпространение на вълната е...

  1. 3 m / s
  2. 6 m / s
  3. 8 m / s
  4. 12 m / s

Дискусия
Известно е, че:
Въз основа на графиката по-горе има 2 дължини на вълните.
Разстояние с 1 дължина на вълната (λ) = 6 метра / 2 = 3 метра.
Период (T) = 0,5 секунди
Попитано: Скорост на вълната (v)
Отговор:
v = f λ = λ / T = 3 метра / 0,5 секунди = 6 метра / секунда
Верният отговор е Б.

Надлъжни вълни

4. Два източника на звук се звучат едновременно в една и съща среда и температура. Първият източник на звук е с честота 640 Hz, а вторият източник на звук е 1280 Hz. Правилното твърдение е….

  1. Скоростта на първия звук е по-голяма от скоростта на втория звук
  2. Скоростта на първия звук е по-малка от скоростта на втория звук
  3. Първата и втората скорост на звука са еднакви
  4. Дълго звукови вълни и двете са с еднакъв размер

Дискусия
Скоростта на звука зависи от средата, така че ако средата е еднаква, скоростта и на двата звука ще бъде еднаква. Обратно, ако честотата е висока, дължината на вълната ще бъде малка, и по същия начин, ако честотата е ниска, дължината на вълната ще бъде голяма. Честотите на двата звука са различни, така че дължините на вълните на двата звука също ще бъдат различни.
Верният отговор е C.

Стационарни вълни (стоящи вълни)

5. Струна, чийто два края са затегнати, произвежда основен тон с честота 420 Hz. Честотите на трите обертона са….

  1. 840 Hz
  2. 1260 Hz
  3. 1680 Hz
  4. 2940 Hz

Дискусия
Известно е, че:
Основната честота (f1) = 420 Hz
Двата края на жицата са завързани
Попитано: Честотата на трите обертона
Отговор:
Честотата на втория обертон (f2) = 2 f1 = 2 (420 Hz) = 840 Hz
Честотата на третия обертон (f3) = 3 f1 = 3 (420 Hz) = 1260 Hz
Верният отговор е Б.

Звукови вълни

6. Формула за напречна вълна Надлъжна вълна Стационарна вълна 3Изображението по-долу изобразява електрически звънец в затворено помещение. След това звънецът се бие, освобождавайки въздуха от помещението. След като въздухът е освободен от помещението, звукът на звънеца вече не се чува. Въз основа на този инцидент може да се заключи, че звукът...

  1. не се случва в затворено пространство
  2. носени от въздуха, излизащ от капака
  3. не може да се разпространява във вакуум
  4. не може да се разпространява през твърди тела

Дискусия
Звукът е вълна, която се разпространява през твърди тела, течности и газове. Ако камбаната е във вакуум, звуковите вълни не могат да се разпространят от нея до ухото на слушателя.
Верният отговор е C.

Източник на въпроса:

Въпроси за OSN по физика в прогимназията

Оставете коментар