Електростатична сила – проблеми и решения
1. Ако статичната електрическа сила е 144 N, какво е разстоянието между двата заряда ... (1 μC = 10⁻⁶ C и k = 9.10⁻⁹ Nm² · C⁻² )

Известни:
Електрическа сила (F 12 ) = 144 N
Заряд 1 (q² ) = 10 μC = 10 x 10⁻⁶ C
Заряд 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C
Константа (k) = 9 x 10 ^ 9 Nm² · C⁻²
C = Кулон, N = Нютон, m = метър
Търси се: Разстояние между двата заряда (r)
решение:
Уравнението на закона на Кулон :

F = статичната електрическа сила, k = константа на Кулон, q = електрически заряд, r = разстояние между двата заряда

Разстояние между двата заряда (r) = 5 x 10⁻² метра = 5 x 10⁻² x 10⁻² см = 5 см.
2. Два заряда , разделени от разстояние r . Ако статичната електрическа сила е 3.6 N, какво е разстоянието между двата заряда (1 μC = 10⁻⁶ C и k = 9.10⁻⁹ Nm²⁻¹ C )?

Известни:
Електрическа сила (F 12 ) = 3.6 N
Заряд 1 (q² ) = 9 μC = 9 x 10⁻⁶ C
Заряд 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C
Константа на Кулон (k) = 9 x 10 ^ 9 Nm² · C⁻²
C = Кулон, N = Нютон, m = метър
Търси се: Разстояние между двата заряда (r)
решение:

Разстояние между двата заряда (r) = 0.3 м = 0.3 x 100 см = 30 см.
3. Три точкови заряда , както е показано на фигурата по - долу . Каква е големината на статичната електрическа сила в точка A (k = 9.109 Nm².C⁻² ; 1 μ = 10⁻⁶ )
Известни:
Такса А (qA) = -2 μC = -2 x 10-6 C
Заряд B (q B ) = 8 μC = 8 x 10⁻⁶ C
Заряд C (q C ) = 4,5 μC = 4,5 x 10⁻⁶ C
Константа на Кулон (k) = 9 x 10 ^ 9 Nm² · C⁻²
Разстояние между зарядите A и B (rAB ) = 4 cm = 4 x 10⁻² m
Разстояние между зарядите A и C (r AC ) = 3 cm = 3 x 10⁻² m
C = Кулон, N = Нютон, m = метър
Търси се: Статичната електрическа сила в точка А
решение:
Уравнението на закона на Кулон:
![]()
F = статичната електрическа сила , k = константа на Кулон , q = електрически заряд , r = разстояние между двата заряда


Статичната електрическа сила в точка А:
![]()
4. Триточкови заряди, както е показано на фигурата по-долу. Каква е големината на кулоновата сила, действаща върху заряд B ( k = 9.109 Nm².C⁻² ; 1 μC = 10⁻⁶ C ).

Известни:
q A = 10 µC = 10 x 10⁻⁶ C = 10⁻⁶ кулони
q B = 10 µC = 10 x 10⁻⁶ = 10⁻⁶ кулони
q C = 20 µC = 20 x 10⁻⁶ = 2 x 10⁻⁶ кулони
r AB = 0.1 метър = 10⁻¹ м
r BC = 0.1 метър = 10⁻¹ м
k = 9 x 10⁻⁹ Nm² C − 2
Търси се: Кулонова сила, изпитвана от заряд Б
решение:
Върху заряд B действат две кулонови сили: кулонова сила между зарядите A и B (FAB ) и кулонова сила между зарядите B и C (FBC ) . Кулонова сила, упражнявана от заряд B, е сумарна сила на FAB и FBC.
Кулонова сила между заряди A и B:

Заряд А е със знак „положителен“ и заряд B е със знак „положителен“, така че F AB сочи към заряд C.
Кулонова сила между зарядите B и C:

Заряд B е със знак „положителен“ и заряд C е със знак „положителен“, така че F BC сочи към заряд A.
Кулонова сила, упражнявана върху заряд B:
F B = F BC – F AB = 180 – 90 = 90 N
Кулонова сила, упражнявана върху заряд B (F B ), е 90 нютона. Посоката на F B е същата като посоката на F BC , сочеща към заряд A.
5. Определете големината и посоката на кулоновата сила върху заряд B ( k = 9 x 10^ 9 Nm² C −2 , 1 μC = 10−6 C ).
![]()
Известни:
Заряд A (q A ) = +Q
Заряд B (q B ) = -2Q
Заряд C (qC ) = -Q
Разстояние между зарядите A и B ( rAB ) = r
Разстояние между зарядите B и C (rBC ) = 2r
k = 9 x 10⁻⁹ Nm² C − 2
Търси се: Големина и посока на кулоновата сила върху заряд B
решение:
Кулонова сила между заряди A и B:
![]()
Заряд А е положителен, а заряд B е отрицателен, така че посоката на F AB сочи към заряд А.
Кулонова сила между заряд B и заряд C:
![]()
Заряд B е отрицателен и заряд C е отрицателен, така че посоката на FBC сочи към заряд A.
Нетна сила, действаща върху заряд B:
F = FAB + FBC = 2 kQ2/r2 + 0.5 k Q2/r2 = 2.5 kQ2/r2 = 2.5 kQ2 r-2
Посоката на силата сочи към заряд А или наляво.