9 примера за въпроси за нормална сила
1. Блок е в покой върху равна повърхност. Масата на блока (m) = 1 kg, ускорението на гравитацията (g) = 10 m/s2Големината и посоката на нормалната сила (N) е...
Дискусия
Известно е :
Маса на блока (m) = 1 kg
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/s2
Гравитация (w) = mg = (1 kg)(10 m/s2) = 10 кг м/с2 = 10 Нютона
Попитан : големина и посока на нормалната сила (N)
Джаваб :
Посоката на нормалната сила (N) е показана, както е показано по-долу.

Големината на нормалната сила
Първият закон на Нютон гласи, че ако даден обект е в покой, резултантната сила, действаща върху него, е 0. Съществува сила, насочена надолу (w). Тъй като блокът е в покой, трябва да има сила, насочена нагоре, която уравновесява тежестта, така че резултантната сила е нула. Силата, насочена нагоре, която уравновесява тежестта, е нормалната сила (N). Математически:
2. И двата блока са в покой. Масата на блок 1 (m1) = 1 kg, маса на блок 2 (m2) = 2 кг, ускорение на гравитацията (g) = 10 м/с2Големината и посоката на нормалната сила, действаща върху блок 1 (N1) и блок 2 (N2) е…
Дискусия
Известно е :
Маса на блок 1 (m1) = 1 кг
Маса на блок 2 (m2) = 2 кг
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/s2
Тегло на блок 1 (w1) = м1 g = (1)(10 м/с2) = 10 кг м/с2 = 10 Нютона
Тегло на блок 2 (w2) = м2 g = (2)(10 м/с2) = 20 кг м/с2 = 20 Нютона
Попитан : N1 и Н2
Джаваб :
(a) Нормалната сила, действаща върху блок 1 (N1)
N1 =w1 = 10 Нютона
Посока N1 както е на снимката по-горе.
(б) Нормалната сила, действаща върху блок 2 (N2)
N2 =w1 +w2 = 10 нютона + 20 нютона = 30 нютона
Посока N2 както е на снимката по-горе.
3. Блокът е в покой. Масата на блока (m) = 2 kg, ускорението на гравитацията (g) = 10 m/s2, сила F = 10 Нютона. Големината и посоката на нормалната сила (N), действаща върху блока, е…
Дискусия
Известно е :
Маса на блока (m) = 2 kg
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/s2
Гравитация (w) = mg = (2 kg)(10 m/s2) = 20 кг м/с2 = 20 Нютона
Сила (F) = 10 нютона
Попитан : големина и посока на нормалната сила (N)
Джаваб :
Посоката на нормалната сила е както на картинката по-горе.
Големината на нормалната сила:
4. Блокът е в покой. Масата на блока (m) = 1 kg, ускорението на гравитацията (g) = 10 m/s2сила F1 = 10 Нютон, F2 = 20 Нютона. Големината и посоката на нормалната сила (N), действаща върху блока, е…
Дискусия
Известно е :
Маса на блока (m) = 1 kg
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/s2
Гравитация (w) = mg = (1 kg)(10 m/s2) = 10 кг м/с2 = 10 Нютона
F1 = 10 Нютона
F2 = 20 Нютона
Попитан : големина и посока на нормалната сила (N)
Джаваб :
Посоката на нормалната сила е както на картинката по-горе.
5. Маса на блока (m) = 2 kg, ускорение на гравитацията (g) = 10 m/s2, ъгъл = 60oГолемината и посоката на нормалната сила (N), действаща върху блока, е…
Дискусия
Надпис:
w = гравитация, wx = компонент на гравитацията, успореден на повърхността на наклонената равнина, wy = компонента на силата на гравитацията, перпендикулярна на наклонената равнина, N = нормална сила, fk = кинетична сила на триене.
Известно е :
Попитан : големина и посока на нормалната сила (N)
Джаваб :
Един обект е неподвижен, което означава, че не се движи в посока, перпендикулярна на повърхността на наклонената равнина, следователно според първия закон на Нютон, резултантната сила в посока, перпендикулярна на повърхността на наклонената равнина, трябва да е равна на нула.
Две сили действат перпендикулярно на наклонената равнинна повърхност, а именно силата на wy и нормалната сила. Резултантната сила на тези две сили е 0. Математически:
Значи големината на нормалната сила е 10 нютона.
[Английски: Нормална сила – проблеми и решения ]
6. Вижте изображението на блока по-долу! Ако масата на блока е 2 kg и ускорението, причинено от гравитацията, е 10 m s −2, тогава нормалната сила, упражнявана от блока, е….
A. 25 N
Б. 30 N
C. 33 N
D. 43 N
Източна 45 северна ширина
Дискусия
Известно е, че:
w = mg = (2 kg)(10 m/s2) = 20 кг м/с2 = 20 Нютона
F1 = 10 XNUMX N
F2 = 5 XNUMX N
Попитано:
Нормална сила (N), упражнявана от блока?
Отговор:
Резултантната сила във вертикална посока е:
F1 + w – F2 = 10 Н + 20 Н – 5 Н = 25 Н
Ако силата надолу = 25 N, тогава нормалната сила = 25 N, така че обектът е неподвижен.
Верният отговор е А.
7. Ако нормалната сила, действаща върху блока, е 20 N, тогава големината и посоката на външната сила, действаща върху блока, са...
A. 50 N и по-малко
Б. 30 N и повече
C. 30 N и по-малко
D. 20 N и повече
E. 20 N и по-долу
Дискусия
Известно е, че:
Гравитация (w) = 40 N
Нормална сила (N) = 20 N
Въпрос: Каква е големината и посоката на външната сила, така че нормалната сила = 20 N?
Отговор:
Големината на нормалната сила = 20 N, а посоката на нормалната сила е нагоре. Обектът е в покой, следователно посоката на силата надолу, която уравновесява нормалната сила, трябва да е равна на 20 N.
Големината на гравитацията = 40 N и посоката е надолу, така че е необходима външна сила от 20 N, която е насочена нагоре.
Верният отговор е Д.
8. Разгледайте следното изображение на блок. Ако масата на блока е 3 kg и ускорението, причинено от гравитацията, е 10 m s −2 , тогава нормалната сила, упражнявана от блока, е ….
A. 27 N
Б. 30 N
C. 33 N
D. 43 N
Източна 45 северна ширина
Дискусия
Известно е, че:
w = mg = (3 kg)(10 m/s2) = 30 нютона (посока надолу)
F1 = 5 N (посока надолу)
F2 = 8 N (посока нагоре)
Въпрос: Нормална сила (N)?
Отговор:
Нормалната сила се упражнява от пода върху гредата и е перпендикулярна на повърхността на пода. В допълнение към нормалната сила, върху гредата действат три сили, а именно F1, Е2 и w. Големината на нормалната сила е равна на резултантната на тези три сили, така че резултантна сила във вертикална посока е равно на нула, обектът е неподвижен и Първият закон на Нютон изпълнено.
Силите в една и съща посока се сумират, а тези в противоположни посоки се изваждат.
w + F1 – F2 = 30 + 5 – 8 = 35 – 8 = 27 N
Резултантната сила на тези три сили е 27 N. Големината на нормалната сила = 27 нютона.
Верният отговор е А.
9. Ако нормалната сила, действаща върху блока, е 20 N, тогава големината и посоката на външната сила, действаща върху блока, са...
A. 50 N и по-малко
Б. 30 N и повече
C. 30 N и по-малко
D. 20 N и повече
E. 20 N и по-долу
Дискусия
Известно е, че:
w = 50 N
N = 20 N
Въпрос: Колко голяма е външната сила (F), действаща върху блока?
Отговор:
За да бъде нормалната сила (N) = 20 N, трябва да има външна сила (F) = 30 N и в обратна посока на гравитация (w) = 50 N.
Големината на външната сила (F) = 30 N, посоката на външната сила е нагоре.
Верният отговор е Б.