1. Невялікі мяч кінуты гарызантальна з пастаяннай хуткасцю 10 м/с. Мяч удараецца аб сцяну і адбіваецца з такой жа хуткасцю. Якое пры гэтым змяненне лінейнага імпульсу мяча?
Вядома:
Маса (м) = 0.2 кг
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = -10 м/с
Канчатковая хуткасць (vt ) = 10 м/с
Знакі плюс і мінус паказваюць, што аб'екты рухаюцца ў процілеглых напрамках.
Шукаецца : змена лінейнага імпульсу (Δp)
Рашэнне:
Формула змены лінейнага імпульсу :
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Змена лінейнага імпульсу:
Δp = 0.2 (10 – (-10)) = 0.2 (10 + 10)
Δp = 0.2 (20)
Δp = 4 кг м/с
[ірп]
2. Шар масай 10 грамаў свабодна падае з вышыні, удараецца аб падлогу са хуткасцю 15 м/с, а затым адбіваецца ўверх са хуткасцю 10 м/с. Вызначце імпульс!
Вядома:
Маса (m) = 10 грамаў = 0.01 кг
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = -15 м/с
Канчатковая хуткасць (vt ) = 10 м/с
Шукаецца: Імпульс (I)
Рашэнне:
Імпульс (I) роўны змене імпульсу (Δp)
I = mv t – mv o = m (v t – v o )
Імпульс:
I = 0.01 (10 – (-15)) = 0.01 (10 + 15)
I = 0.01 (25)
I = 0.25 кг м/с
[ірп]
3. Мяч масай 200 грамаў быў кінуты гарызантальна са хуткасцю 4 м/с, затым мяч быў адбіты ў тым жа кірунку. Працягласць кантакту мяча з бітай складае 2 мілі / с, а хуткасць мяча пасля адрыву ад біты — 12 м/с. Велічыня сілы , з якой адбіваючы аказвае мяч, складае …
Вядома:
Маса (m) = 200 грамаў = 0.2 кг
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 4 м/с
Канчатковая хуткасць (vt ) = 12 м/с
Інтэрвал часу (t) = 2 мілісекунды = (2/1000) секунды = 0.002 секунды
Шукаецца : велічыня сілы (F)
Рашэнне:
Формула імпульсу:
I = Ft
Формула змены імпульсу:
mv t – mv o = m (v t – v o )
Імпульс (I) роўны змене імпульсу (Δp)
I = Δp
Ft = m( vt – vo )
F (0.002) = (0.2)(12 – 4)
F (0.002) = (0.2)(8)
F (0.002) = 1.6
F = 1.6 / 0.002
F = 800 Ньютанаў
[wpdm_package id='1155′]
- Задачы на лінейны імпульс і іх рашэнні
- Праблемы імпульсу і імпульсу і іх рашэнні
- Ідэальна пругкія сутыкненні ў адным вымярэнні, задачы і рашэнні
- Ідэальна няпругкія сутыкненні ў адным вымярэнні, задачы і рашэнні
- Няпругкія сутыкненні ў адным вымярэнні, задачы і рашэнні