1. Аб'ект А масай 500 грамаў рухаецца са хуткасцю 10 м/с , а аб'ект В масай 200 грамаў рухаецца са хуткасцю 12 м/с. Аб'екты набліжаюцца адзін да аднаго і сутыкаюцца. Калі хуткасць аб'екта А пасля сутыкнення складае 6 м/с, якая хуткасць аб'екта В пасля сутыкнення?
Вядома:
Маса прадмета 1 (м1 ) = 500 грамаў = 0.5 кг
Маса аб'екта 2 (м² ) = 200 грамаў = 0.2 кг
Пачатковая хуткасць аб'екта 1 (v1 ) = -10 м/с
Пачатковая хуткасць аб'екта 2 (v2 ) = 12 м/с
Канчатковая хуткасць аб'екта 1 ( v1 ') = 6 м/с
Знакі плюс і мінус паказваюць, што аб'екты рухаюцца ў процілеглых напрамках.
Шукаецца : канчатковая хуткасць аб'екта 2 (v2 ' )
Рашэнне:
m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2"
(0.5)(-10) + (0.2)(12) = (0.5)(6) + (0.2)(v 2 ')
-5 + 2.4 = 3 + 0.2 v 2 '
-2.6 = 3 + 0.2 v 2 '
-2.6 – 3 = 0.2 v 2 '
-5.6 = 0.2 v 2 '
v2 ' = -5.6 / 0.2
v2 ' = -28 м/с
Хуткасць аб'екта 2 пасля сутыкнення складае 28 м/с.
Знакі плюс і мінус паказваюць, што аб'екты рухаюцца ў процілеглых напрамках.
[ірп]
2. Два аб'екты з аднолькавай масай набліжаюцца адзін да аднаго і сутыкаюцца. Хуткасць аб'екта 1 складае 6 м/с, а хуткасць аб'екта 2 — 8 м/с. Пасля сутыкнення аб'ект 2 рухаецца налева са хуткасцю 5 м/с. Якія велічыня і кірунак хуткасці аб'екта 1 пасля сутыкнення?
ведаць:
Маса аб'екта 1 (м1 ) = м
Маса аб'екта 2 (м² ) = м
Пачатковая хуткасць аб'екта 1 (v1 ) = -6 м/с
пачатковая хуткасць аб'екта 2 (v2 ) = 8 м/с
Канчатковая хуткасць аб'екта 2 (v 2 ') = -5 м/с
Шукаецца : велічыня і кірунак аб'екта 1 пасля сутыкнення
Рашэнне:
Формула захавання імпульсу :
m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2"
mv 1 + m v 2 = m v 1 ' + m v 2 '
m (v 1 + v 2 ) = m (v 1 ' + v 2 ')
v1 + v2 = v1 ' + v2 '
-6 + 8 = v1 ' – 5
2 = v1 ' – 5
2 + 5 = v1 '
v1 ' = 7 м/с
Хуткасць аб'екта 1 пасля сутыкнення (v 1 ') складае 3 м/с.
Знакі плюс і мінус паказваюць, што аб'екты рухаюцца ў процілеглых напрамках.
[ірп]
3. Шар масай 1 кг і шар масай 2 кг маюць адзін і той жа кірунак і сутыкаюцца няпругка. Да сутыкнення шар 1 рухаўся са хуткасцю 10 м/с, а шар 2 — са хуткасцю 5 м/с. Хуткасць шара 2 пасля сутыкнення складае 4 м/с. Вызначце хуткасць шара 1 пасля сутыкнення.
Вядома:
Маса шара 1 (м 1 ) = 1 кг
Маса шара 2 (м 2 ) = 2 кг
Хуткасць шара 1 (v1 ) = 10 м/с
Хуткасць шара 2 (v2 ) = 5 м/с
Канчатковая хуткасць шара 2 (v2 ' ) = 4 м/с
Знак плюс хуткасці паказвае, што шарыкі рухаюцца ў адным кірунку.
Шукаецца : канчатковая хуткасць шара 1 (v1 ' )
Рашэнне:
m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2"
(1)(10) + (2)(5) = (1)(v 1 ') + (2)(4)
10 + 10 = v1 ' + 8
20 – 8 = v1
v1 ' = 12 м/с
Хуткасць шара 1 пасля сутыкнення складае 12 м/с.
[wpdm_package id='1190′]
- Задачы на лінейны імпульс і іх рашэнні
- Праблемы імпульсу і імпульсу і іх рашэнні
- Ідэальна пругкія сутыкненні ў адным вымярэнні, задачы і рашэнні
- Ідэальна няпругкія сутыкненні ў адным вымярэнні, задачы і рашэнні
- Няпругкія сутыкненні ў адным вымярэнні, задачы і рашэнні