Патэнцыяльная энергія пругкай спружыны – праблемы і рашэнні

1. Да спружыны прымацавана маса масай 2 кг. Калі падаўжэнне спружыны роўна 4 см, вызначце патэнцыяльную энергію пругкай спружыны . Паскарэнне сілы цяжару роўна 10 м/ с².

Вядома:

Маса (м) = 2 кг

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Вага (w) = мг = (2)(10) = 20 Н

Падаўжэнне (x) = 4 см = 0.04 м

Шукаецца: патэнцыяльная энергія пругкай спружыны

Рашэнне:

Формула закона Гука :

F = kx

F = сіла, k = каэфіцыент спружыны, x = змена даўжыні спружыны

Каэфіцыент спружыны:

k = w / x = 20 / 0.04 = 500 Н/м

Патэнцыяльная энергія пругкай спружыны:

PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.04) 2 = (250)(0.0016) = 0.4 Джоуля

Альтэрнатыўнае рашэнне:

PE = ½ kx 2 = ½ (w / x) x 2 = ½ wx = ½ mgx

w = вага, m ​​= маса, x = змена даўжыні спружыны

PE = ½ (2)(10)(0.04) = (10)(0.04) = 0.4 Джоуля.

[ірп]

2. Падаўжэнне спружыны, расцягнутай сілай F = 50 Н, складае 10 см. Якая патэнцыяльная энергія пругкай спружыны, калі падаўжэнне спружыны складае 12 см?

Вядома:

Падаўжэнне (x) = 10 см = 0.1 м

Сіла (F) = 50 Н

Шукаецца : патэнцыяльная энергія пругкай спружыны

Рашэнне:

Каэфіцыент спружыны:

k = F / x = 50 / 0.1 = 500 Н/м

Патэнцыяльная энергія пругкай спружыны, калі яе падаўжэнне роўна 12 см:

PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.12) 2 = (250)(0.0144) = 3.6 Джоуля.

[ірп]

3. Графік залежнасці F ад x паказаны на малюнку ніжэй. Якая патэнцыяльная энергія пругкай спружыны, калі яе падаўжэнне складае 10 см?

Патэнцыяльная энергія пругкай спружыны - задачы і рашэнні 1

Вядома:

Сіла (F) = 5 Н

Падаўжэнне спружыны (x) = 2 см = 0.02 м

Шукаецца: патэнцыяльная энергія пругкай спружыны, калі яе падаўжэнне складае 0.1 м.

Рашэнне:

Каэфіцыент спружыны:

k = F / x = 5 / 0.02 = 250 Н/м

Патэнцыяльная энергія пругкай спружыны, калі яе падаўжэнне складае 0.1 м:

PE = ½ kx 2 = ½ (250)(0.1) 2 = (125)(0.01) = 1.25 Джоуля.

4. Спартсмен скокнуў на спружыністы гір грузам 500 Н, пры гэтым спружына скарацілася на 4 см. Вызначце патэнцыяльную энергію, каб прымусіць спартсмена ўздзейнічаць.

А. 20 джоўляў

B. 10 джоўляў

C. 5 джоўляў

D. 2 джоўлі

Вядома:

Сіла (F) = 500 Н

Змена даўжыні спружыны (Δx) = 4 см = 0.04 м

Шукаецца: Патэнцыйная энергія вясны

Рашэнне:

Вылічыце каэфіцыент пругкасці спружыны, выкарыстоўваючы ўраўненне закона Гука:

k = F / Δx = 500 Н / 0.04 м = 12500 Н/м

Патэнцыяльная энергія пругкасці спружыны:

PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)

PE = 10 джоўляў

Правільны адказ — Б.

5. Падвешаная спружына масай 500 грамаў павялічваецца на 5 см. Вызначце яе пастаянную і патэнцыяльную энергію.

Вядома:

Маса прадмета (м) = 500 грамаў = (500/1000) кг = 5/10 кг = 0.5 кг

Паскарэнне (g) = 10 м/ с²

Вага прадмета (w) = mg = (0.5 кг)(10 м/с² ) = 5 кг м/с² = 5 ньютана

Змена даўжыні спружыны (Δx) = 5 см = 0.05 м

Шукаецца: пастаянная спружыны (k) і патэнцыяльная энергія (PE)

Рашэнне:

Спачатку вылічыце каэфіцыент пругкасці, выкарыстоўваючы ўраўненне закона Гука:

k = w / Δx = 5 Н / 0.05 м = 100 Н/м

Патэнцыяльная пругкасць спружыны:

PE = ½ k Δx 2 = ½ (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)

PE = 0.125 джоўляў

[wpdm_package id='1179′]

  1. Праца, выкананая сілай, задачы і рашэнні
  2. Задачы з працай і кінетычнай энергіяй і іх рашэнні
  3. Праблемы і рашэнні прынцыпаў працы-механічнай энергіі
  4. Праблемы гравітацыйнай патэнцыяльнай энергіі і іх рашэнні
  5. Патэнцыяльная энергія задач па пругкай спружыне і іх рашэнні
  6. Праблемы з электраэнергіяй і іх рашэнні
  7. Прымяненне захавання механічнай энергіі для руху ў свабодным падзенні
  8. Прымяненне захавання механічнай энергіі для руху ўверх і ўніз пры свабодным падзенні
  9. Прымяненне захавання механічнай энергіі для руху па крывых паверхнях
  10. Прымяненне захавання механічнай энергіі для руху па нахіленай плоскасці
  11. Прымяненне захавання механічнай энергіі для руху снарада

Пакінуць каментар