Voorbeeldvrae oor optiese brille

3 Voorbeelde van optiese brille vrae

1. Veronderstel 'n vriend van jou dra 'n bril met lense met 'n sterkte van -2 dioptrie. Brillense gewoonlik 2 cm van die oog af.
(a) Jou vriend dra 'n bril konkawe lens atau konvekse lens ?
(b) Wat is die brandpuntsafstand van die lens?
(c) Jou vriend se oë bysiende atau versiende As jy bysiende is, wat is die verste afstand wat jou oë kan sien? As jy bysiende is, wat is die kortste afstand wat die oog kan sien?
Bespreking
Is bekend :
Lenssterkte (P) = -2 dioptrie
Jawab :
(a) Konkawe of konvekse lens?
Die sterkte van die lens is negatief, daarom is die lens wat gebruik word 'n negatiewe lens, ook bekend as 'n konkawe lens, ook bekend as 'n divergerende lens.

(b) Wat is die brandpuntsafstand van die lens?
P = 1/f
-2 = 1/f
f = 1/-2 = -0,5 meter = -50 cm
Die brandpuntsafstand van 'n konkawe lens is 50 cm.

(c) Is jou vriend bysiende of versiende?
As die lens wat gebruik word 'n konkawe lens is, sal jou vriend se oë wees bysiendeAs hy bysiende is, wat is die verste afstand wat jou vriend se oë kan sien?

Die verste punt van 'n normale oog is oneindig, terwyl jou vriend versiende is, so die verste afstand wat deur jou vriend se oog gesien word, is minder as oneindig. Vir jou vriend se oog om voorwerpe op 'n oneindige afstand soos 'n normale oog te kan sien, moet die brillens 'n beeld van die voorwerp op 'n afstand van x cm voor die lens vorm. Die beeld is voor die brillens, daarom is die beeld regop en virtueel (vergelyk die verduideliking in die onderwerp). konkawe lensbeeld)Omdat die beeld virtueel is, is die beeldafstand (s') negatief. Net so is die brandpuntsafstand van die lens negatief omdat die bril het konkawe lens.
-1/s' = 1/f – 1/s
-1/s' = -1/50 – 1/~ = -1/50 – 0
-1/s' = -1/50
s' = 50 cm
Die afstand van die beeld voor die brillens is 50 cm. Die bril is 2 cm voor die oog, dus is die afstand van die beeld voor die oog 50 cm + 2 cm = 52 cm. 52 cm is die verste afstand wat deur 'n bysiende oog in die bostaande probleem gesien kan word. Die verste afstand wat deur 'n normale oog gesien kan word, is oneindig.

2. Veronderstel jou meisie dra 'n bril met 4 dioptrie-lense. Die lense is gewoonlik 2 cm voor haar oë.
(a) Gebruik jou meisie se bril konkawe lense of konvekse lense?
(b) Wat is die brandpuntsafstand van die lens?
(c) Is jou meisie bysiende of versiende? As jy bysiende is, wat is die verste afstand wat jou oë kan sien? As jy bysiende is, wat is die kortste afstand wat die oog kan sien?
Bespreking
Is bekend :
Lenssterkte (P) = 4 dioptrie
Jawab :
(a) Konkawe of konvekse lens?
Die sterkte van die lens is positief, daarom is die lens wat gebruik word 'n positiewe lens, ook bekend as 'n konvekse lens, ook bekend as 'n konvergente lens.

(b) Wat is die brandpuntsafstand van die lens?
P = 1/f
4 = 1/f
f = 1/4 = 0,25 meter = 25 cm
Die brandpuntsafstand van 'n konvekse lens is 25 cm.

(c) Is jou vriend bysiende of versiende?
As die lens wat gebruik word 'n konvekse lens is, sal jou meisie se oë wees versiendeAs jy bysiende is, wat is die kortste afstand wat die oog kan sien?

Die nabye punt van 'n normale oog is 25 cm. Vir jou meisie se oë om 'n voorwerp 25 cm weg te kan sien soos 'n normale oog sou, moet die brillens 'n beeld vorm op 'n afstand van x cm voor die lens. Die brillens is 2 cm voor die oog, dus is die voorwerp se afstand voor die lens 25 cm – 2 cm = 23 cm. Die beeld is voor die brillens, dus is die beeld regop en virtueel (vergelyk die verduideliking in die onderwerp). konvekse lensbeeld)Die beeld is virtueel, daarom het die beeldafstand (s') 'n negatiewe teken.
-1/s' = 1/f – 1/s
-1/s' = 1/25 – 1/23 = 23/575 – 25/575 = -2/575
-s' = 575/-2 = -287,5 cm = -2,875 meter
s' = 287,5 cm = 2,875 meter
Die beeldafstand voor die brillens is 287,5 cm. Die beeldafstand voor die oog is 287,5 cm + 2 cm = 289,5 cm. 289,5 cm is die kortste afstand wat deur 'n bysiende oog in die bostaande probleem gesien kan word. Die kortste afstand wat deur 'n normale oog gesien kan word, is 25 cm.

3. 'n Persoon kan duidelik lees op 'n afstand van 50 cm. Om duidelik te kan lees op 'n afstand van 30 cm, is die vereiste lenssterkte...

A. 1/3 dioptrie

B. 2/3 dioptrie

C. 3/4 dioptrie

D. 4/3 dioptrie

Bespreking

Die persoon ly aan bysiendheid, die lense wat gebruik word om bysiendheid te normaliseer, is konvekse lense of konvergente lense of positiewe lense.

Vir 'n voorwerp om op 'n afstand van 30 cm voor die oog waargeneem te word, moet die lens 'n beeld op 'n afstand van 50 cm voor die oog vorm. Die beeld is voor die lens, dus is die beeld regop en virtueel.

Dit is bekend dat:

Voorwerpafstand (s) = 30 cm

Beeldafstand (s') = -50 cm (negatief omdat dit virtueel is)

Vraag: Lenssterkte (P)

Antwoord:

Brandpuntsafstand (f) van die lens:

1/f = 1/s + 1/s'

1/f = 1/30 + 1/-50

1/f = 5/150 – 3/150

1/f = 2/150

f = 150/2 = 75 cm = 0,75 meter = 75/100 meter

'n Positiewe brandpuntsafstand beteken dat die lens wat gebruik word 'n konvekse lens is.

Lenskrag:

P = 1/f

P = 1 : 75/100 = 1 x 100/75

P = 100/75 (deel deur 25)

P = 4/3 dioptrie

Die korrekte antwoord is D.

Vrae oor optiese brille

1. Iemand gebruik kacamata het 'n sterkte van -2,5 dioptrie. As die brillens gewoonlik 2 cm van die oog af is, bepaal:
(a) Gebruik die brille konvekse of konkawe lense?
(b) Wat is die brandpuntsafstand van die brillens?
(c) Is die persoon se oë bysiende of versiende? As jy bysiende is, wat is die verste afstand wat jou oë kan sien? As jy bysiende is, wat is die kortste afstand wat die oog kan sien?
Antwoordsleutel:
a = divergente lens = negatiewe lens = lens….
b = 40 cm
c = Lang Woensdag. Die verste afstand = 42 cm

2. Veronderstel jou ekskêrel gebruik kacamata met 'n sterkte van 4,5 dioptrie 🙂. As die brillens gewoonlik 2 cm van die oog af is, bepaal:
(a) Het jou eks-kêrel se bril konkawe of konvekse lense gebruik?
(b) Wat is die brandpuntsafstand van die brillens?
(c) Is jou ekskêrel bysiende of versiende? Indien versiende, wat is die verste afstand wat die oog kan sien? Indien versiende, wat is die kortste afstand wat die oog kan sien?
Antwoordsleutel:
a = konvergerende lens = positiewe lens = lens….
b = 22,2 cm
c = Bysiendheid. Naaste afstand = 13,3 cm

 

Lewer kommentaar