3 питања о једначини резултујуће силе
1. Аутомобил масе 5 тона креће се из стања мировања за 50 секунди, достижући брзину од 72 км/ч. Сила која делује на аутомобил је…
Познато:
Маса (m) = 5 тона = 5000 kg
Почетна брзина (vo) = 0
Коначна брзина (vt) = 72 km/h = 20 m/s
Временски интервал (t) = 50 секунди
Тражи се: Сила (Ф)
Решење:
Израчунајте убрзање користећи формулу за неравномерно линеарно кретање:
v t = v o + at
20 = 0 + а (50)
20 = 50 а
a = 20 / 50 = 0,4 m/ s²
Израчунајте резултујућу силу користећи формулу другог Њутновог закона:
ΣF = mA
F = (5000)(0,4) = 2000 Њутна
2. Аутомобил има масу од 1 тоне, током 4 секунде његова брзина се равномерно повећава од 10 m/s до 18 m/s. Одредити величину силе која убрзава аутомобил.
Познато:
Маса аутомобила (m) = 1 тона = 1000 kg
Временски интервал (t) = 4 секунди
Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s
Коначна брзина (vt ) = 18 m/s
Тражи се: Сила (Ф)
Решење:
Израчунајте убрзање користећи формулу за неравномерно линеарно кретање:
v t = v o + at
18 = 10 + а (4)
18 – 10 = a (4)
8 = 4 а
a = 8 / 4 = 2 m/ s²
Израчунајте резултујућу силу користећи формулу другог Њутновог закона:
ΣF = mA
F = (1000)(2) = 2000 Њутна
3. Два вектора силе су нормална један на други, што резултира резултантом од 10 N. Ако је један од вектора силе 6 N, одредите величину другог вектора силе.
Познато:
Резултантна сила (F) = 10 N
Сила 1 (F1 ) = 6 N
Тражи се: Форс 2 (Ф 2 )
Решење:
F² = 10 – 6 = 4 Њутн