3 питања о једначини угаоне брзине
1. Објекат који се креће по кружној путањи има полупречник од 0.5 m. Честица је у стању да пређе угао од 60π рад за 15 секунди. Одредити угаону брзину објекта.
Познато:
Полупречник (r) = 0.5 метара
Угао (θ) = 60π рад
Временски интервал (t) = 15 секунди
Тражи се: Угаона брзина (ω)
Решење:
θ = ω t
60π = ω (15)
ω = 60π / 15 = 4π рад/с
2. Точак бицикла полупречника 30 цм ротира константном брзином. Вентил гуме може да се ротира под углом од 120π рад током 10 секунди. Одредити угаону брзину.
Познато:
Полупречник (r) = 30 цм
Угао (θ) = 120π рад
Временски интервал (t) = 10 s
Тражи се: Угаона брзина (ω)
Решење:
θ = ω t
120π = ω (10)
ω = 120π / 10 = 12π рад/с
3. Конопац је обмотан око точка полупречника R = 25 цм као што је приказано. Ако тачка на конопцу (тачка А) има брзину од 5 м/с, онда је брзина ротације точка…
Познато:
Полупречник (r) = 25 cm = 0.25 metara
Брзина (v) = 5 m/s
Тражи се: Угаона брзина (ω)
Решење:
Формула за везу између угаоне брзине, линеарне брзине и радијуса:
v = r ω
5 = (0,25) ω
ω = 5 / 0,25 = 20 рад/с