1. На основу слике испод, ако је полупречник кривине жице 50 цм, одредите јачину магнетног поља у центру кривине (у тачки 0, видети слику испод). (µ o = 4π· 10⁻⁷ Wb· A⁻¹ m⁻¹ )
Познато:
Полупречник (r) = 50 cm = 0.5 m
Електрична струја (I) = 1.5 ампера
Вакуумска пермеабилност ( µo ) = 4π· 10⁻⁷ Wb· A⁻¹ m⁻¹
Тражи се: Јачина магнетног поља
Решење:
360 ° = 1 обим круга . 120 ° / 360 ° = 1/3, затим 120 ° = 1/3 x обим круга.
Једначина магнетног поља у центру калема са неколико петљи:
![]()
B = јачина магнетног поља, N = број петљи, I = електрична струја, r = полупречник кривине
У горњем проблему постоји само једна петља тако да је N елиминисано из једначине. Жичана завојница у горњем проблему није 1 круг већ 1/3 круга:
![]()
Јачина магнетног поља у центру закривљености:

2. На основу слике испод, електрична струја која тече кроз жицу је 6 А, а полупречник кривине је R = 3π цм, да би се одредила јачина магнетног поља у тачки P.
Познато:
Полупречник кривине (r) = 3π cm = (3π/100) m
= 3π/10² m = 3π⋅10⁻² m
Електрична струја (I) = 6 A
Вакуумска пермеабилност ( µo ) = 4π· 10⁻⁷ Wb· A⁻¹ m⁻¹
Тражи се: Јачина магнетног поља
Решење:
360o = КСНУМКС обим круга. 45o / КСНУМКСo = 1/8 затим 45o = 1 / 8 x обим круга.
Јачина магнетног поља у центру закривљености:

3. Електрична струја тече кроз жицу = 9 A, полупречника кривине (R) = 2π cm и µ o = 4π· 10⁻⁷ Wb·A⁻¹ · m⁻¹ , одредите јачину магнетног поља у тачки P.
Познато:
Полупречник кривине (r) = 2π cm = (2π/100) m
= 2π/10² m = 2π⋅10⁻² m
Електрична струја (I) = 9 A
Вакуумска пермеабилност ( µo ) = 4π· 10⁻⁷ Wb· A⁻¹ m⁻¹
Тражи се: Јачина магнетног поља у тачки P
Решење:
360o - КСНУМКСo = КСНУМКСo. КСНУМКСo / КСНУМКСo = 2/3 затим 240o = 2/3 к обим круга.
Јачина магнетног поља у центру закривљености:
